| Idris a întrebat:

Multi dintre atei nu sunt de acord cu,,Pariul lui Pascal,, si il privesc ca fiind gresit sau cu o oarecare reticenta. Acum, intrebarea mea este in felul urmator: De ce considerati,, Pariul lui Pascal,, fiind gresit, in lumina urmatoarelor fapte pe care un musulman le face. Stiind ca pariul este in felul urmator:,, Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca el nu exista,
nu vei fi pierdut nimic, dar daca nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad. Asadar, este iresponsabil sa
fii ateu.,, Ce as putea sa pierd eu in aceasta viata si ce fac gresit daca: nu mananc carne de porc, nu beau alcool, nu ma auto-satisfac, nu ma uit la pornografie, nu intretin relatii decat cu sotia mea in cadrul casatoriei, ma rog de 5 ori pe zi, ma spal de cinci ori pe zi, postesc in luna Ramadan, dau Zakat(din banii produsi de mine dau nevoiasilor). Oare nu sunt,,baiat,, daca nu merg la femei, oare nu sunt,, baiat,, daca nu beau sau nu dansez pe masa in club, oare nu sunt,, baiat,, daca am o credinta a mea si mi-o manifest in felul meu, fara a deranja persoanele din jurul meu? Pe bune, ma uit in jur si vad ca cei mai nevrotici si neadaptati sunt ateii, ce ar putea fi atat de rau in cele mentionate de mine, stiind ca in cazul in care chiar exista Dumnezeu (dupa cum spun ateii) voi risca mult mai mult in Viata de Apoi.

60 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu te mai uita in jur atit, ca te uiti prost. Mai bine realist nevrotic decit frustrat cu iluzia fericirii in cap. Daca nu te autosatisfaci... de aici rezulta multe. Si nu neaparat la musulmani. Vezi judetul Vaslui...
P.S. Aplica pariul lui Pascal la "mustele maninca ****" in loc de credinta si vezi ce iese.

| Inferno a răspuns:

Pariul lui Pascal nu iti spune si care e divinitatea adevarata.
Din miliarde de divinitati probabilitatea sa o ghicesti pe aia corecta e, sa presupunem cu indulgenta, 0, 01%, atunci forma corecta a pariului ar suna asa:

Daca crezi în Dumnezeu si se dovedeste ca exista un Dumnezeu, ai sanse de 0, 01 % sa-l fi nimerit si sa nu pierzi nimic.
Daca insa nu crezi si se dovedeste ca
exista, vei merge în Iad.

Pe scurt in primul caz ai 99, 99% sanse sa ajungi in iad.
In cazul doi ai 100% sanse sa ajungi in iad.

Care e deci diferenta? Acel 0, 01%, care e neglijabil? Aia e diferenta? Cred ca glumesti.

http://www.tpu.ro/......-mai-mare/

| Idris explică (pentru Inferno):

laughing) Pai cum sa ai 99, 9% sanse sa mergi in iad, daca sansa este de 0.01% sa il nimeresti. Exista sansa de 0.01% sa il fi nimerit si sa ajungi in iad daca nu crezi in el sau 0.01% sansa sa il fi nimerit si sa fi crezut in El si sa mergi in Rai, dar este si sansa de 99.9% sa nu il fi nimerit, sa nu existe si sa nu mergi in iad. Neexistand nici iadul, bineinteles. Vreau sa cred ca ai gresit in exprimare. Infernoo big grin

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Era 99,99. Alte obiectii?

| Idris explică (pentru Inferno):

Era 99,99, sa ce?

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Exista aproximativ 4300 de religii in lume, fara a tine cont de secte.
Probabilitatea sa nimeresti religia si divinitatea corecta e 1/4300, adica aproximativ 0, 0232%.
Probabilitatea sa nu nimeresti religia si divinitatea corecta e 4299/4300, adica aproximativ 99, 9768%.

In aceste circumstante pariul lui Pascal isi pierde orice logica deoarece probabilitatea ca un ateu si un credincios sa pateasca fix acelasi lucru, in ciuda necredintei/credintei lor, este de 99, 9768%.

Daca Dumnezeu exista.

Un ateu are sanse de 100% sa pateasca X, pentru ca nu a crezut in el.
Un credincios are sanse de 99, 9768% sa pateasca TOT X, pentru ca a crezut in alt zeu.
Care e diferenta? 0, 0232%? Asta e diferenta?

| Idris explică (pentru Inferno):

Pai sigur. De ce sa risti pana al urma? Placere trecatoare e in aceasta lume, 20-30-80 de ani, insa o eternitate in Jannah(Rai) sau Jahannam(Iad), cum va fi? Fie ca Allah sa ne protejeze pe toti de Iad, acolo unde focul va arde cu oameni cum arde aici focul intretinut cu lemne. Iar cand un rand de piele se va arde va fi schimbat cu altul, iar cand te vei ruga sa mori, nici moartea nu va veni. Allahu Ekber, Allahu Ekber.

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Tu nu intelegi ca diferenta e, dupa un rationament extrem de indulgent, de 0, 0232%. Iti spune ceva numarul asta?

"...o eternitate in Jannah(Rai)sau Jahannam(Iad), cum va fi?"

Daca un ateu nu crede in Allah are 0% (zero) sanse sa ajunga in Rai.
Tu, care crezi, ai 0, 0232% sanse sa ajungi in Rai.

Diferenta e practic neglijabila.

Si asta dupa un rationament EXTREM de indulgent, deoarece am nesocotit toate sectele si am presupus ca divinitatea reala, in cazul in care ar exista una, se afla printre aceste 4300 de religii, cand in realitate ar putea fi orice divinitate din universul infinit de posibilitati.

Nu te pune nimeni sa ridici probleme pe care intelectul nu iti permite sa le intelegi. Bati campii cu iadul, neintelegand ca posibilele repercursiuni ale necredintei si ateismului sunt irelevante din moment ce exista o probabilitate de 99, 9768% ca si un credincios sa pateasca fix acelasi lucru.
Ateii se duc in iad daca nu cred. Un credincios are sanse de 99, 9768% sa se duca in iad, in ciuda credintei sale.

| Idris explică (pentru Inferno):

,,Daca un ateu nu crede in Allah are 0% (zero) sanse sa ajunga in Rai.,, Mai citeste o data. Indiferent daca un ateu crede in Allah sau nu, sansele sunt cel putin egale (50-50) ca sa ajunga in unul din cele doua locuri, nu este probabilitatea 0. Daca un ateu nu crede, asta nu inseamna ca Allah nu exista. Nu!

,, Nu te pune nimeni sa ridici probleme pe care intelectul nu iti permite sa le intelegi. Bati campii,, Pai eu am ridicat o problema simpla chiar si pentru cineva fara o mare pregatire scolara, insa demonstrati inca o data ca din ce incerci sa gandesti mai mult, cu atat te duci mai inapoi, mintal si nu te mai intelegi tu pe tine. Stii ce zic? Plus ca de afunzi in niste afirmatii si in niste cifre pana in gat de nici nu mai poti sa iesi. Totul e foarte simplu, alegeti calea simpla si nu complicati lucrurile si e mai bine pentru toata lumea.

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

"Indiferent daca un ateu crede in Allah sau nu..."
Nu stiu ce pana mea bati campii, ca daca e ateu automat nu crede in Allah. De aia ii zice ateu. Ateul care crede in Allah nu mai e ateu.

"Indiferent daca (...) crede in Allah sau nu, sansele sunt cel putin egale (50-50) ca sa ajunga in unul din cele doua locuri."

Ok, deci Allah da cu banul cand alege cine sa mearga in iad si cine in rai. Foarte tare. Un motiv in plus pentru care pariul lui pascal e inutil.
Daca si ateii si credinciosii au sanse de 50/50 sa mearga in iad sau rai care mai e avantajul in a fi credincios?

In fine, discutia este inutila.
Tu traiesti in lumea musulmana a contradictiilor flagrante. Taramul religiei, al dementei si fanatismului.
O lumea in care ateii cred in Allah, chiar daca sunt atei.
Ma tem ca nu avem ce discuta...

| Idris explică (pentru Inferno):

Vreau sa cred ca te prefaci ca nu intelegi. Conform calculelor tale, cand ai afirmat,, Daca un ateu nu crede in Allah are 0% (zero) sanse sa ajunga in Rai.,, Nu ar trebui sa iti pui problema asa, pentru ca nu esti tu in masura sa judeci si sa alegi cine unde isi va avea locul. Deci dupa logica ta, am spus ca ar trebui sa fie cel putin sanse egale de 50/50. Doar dupa logica ta, nu dupa Shari'a. Si chiar daca ateii nu cred asta nu inseamna ca Allah nu exista, asta am vrut sa spun. E chiar atat de greu de dedus, de inteles?

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

" Conform calculelor tale, cand ai afirmat,, Daca un ateu nu crede in Allah are 0% (zero) sanse sa ajunga in Rai....nu esti tu in masura sa judeci si sa alegi cine unde isi va avea locul.,,

Ha, ha. Esti dus.
Pariul lui Pascal afirma asta, nu eu.Alea sunt calculele lui Pascal, nu ale mele. Pascal si-a permis sa judece in felul acela, nu eu.
"...dar daca nu crezi si se dovedeste ca exista, vei merge în Iad." -Pariul lui Pascal.
Sau in alte cuvinte, daca esti ateu ai sanse de 0% sa ajungi in rai.

E logica pariului, nu e logica mea.
Daca logica pariului e gresita de ce pana mea mai il ridici in slavi?

Nu am facut decat sa dezvolt un rationament logic plecand de la premisele pariului lui Pascal. Ca tu ai o problema cu premisele pariului pe care tot TU il sustii si ridici in slavi, e problema ta neuropsihologica. Nu ma intereseaza pe mine.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă ai fi,, băiat,, aşa cum ai chef, dar fără să te legi de alţii, ar fi perfect.

| Idris explică (pentru NOname):

Ce aveti fratilor, de cine m-am legat, sau poate nu stiti ce inseamna sa te legi de cineva in adevaratul sens al cuvantului. Daca imi exprim opinia aici fara sa ma ascund dupa deget nu inseamna ca ma leg de cineva, daca te simti deranjat ma poti ignora, ma poti evita. Dar atat timp cat am o oarecare farama de respect si nu jignesc pe nimeni si nu denigrez si nu injur, nu poti sa imi spui ca ma leg de cineva.

| NOname a răspuns (pentru Idris):

Aha, a-i face din senin pe nişte oameni iresponsabili, nevrotici şi neadaptaţi nu înseamnă deloc a te lega de ei, doar aşa îţi alinţi aproapele.

| doctorandus a răspuns:

Pariul lui Pascal nu-ti spune daca trebuie sa fii adventist, martor al lui Iehova, baptist, penticostal, catolic, ortodox, sunit, siit, ahmadist sau evreu ca sa ajungi in rai.

| Idris explică (pentru doctorandus):

E problema fiecaruia in care dintre dumnezei crede. Eu vorbesc la general, nu de un anume dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Eu vorbesc la general"... minti.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

laughing) Mint? Cu ce? Allah mi-e martor. Eu nu vreau sa jignesc sau sa fac diferntieri, vorbesc de fiecare in parte cu dumnezeul lor in care crede fiecare. Nu ma intelege gresit.

| Dandanache a răspuns:

Sunt convins ca sunt atei care nu mananca carne de porc, nu beau alcool, nu se auto-satisfac, nu se uita la pornografie, nu isi inseala partenerii conjugali si fac acte de filantropie. Dar pur si simplu nu au puterea sa creada. Spre deosebire de celelalte activitati, nu te poti apuca de credinta pe loc si la comanda. "Ok, asta e ultimul gand de ateu. De maine ma las.".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu... pierzi o friputa buna de porc si un pahar de bere rece din simplu motiv ca ai impresia ca cineva te priveste de undeva.

| Idris explică (pentru suntserios):

Porcul este unul dintre cele mai murdare animale de pe Pământ. El trăiește și se hrănește cu gunoi de grajd, excremente și murdărie. În satele care nu au toalete moderne, ţăranii își fac nevoile în aer liber. Foarte des, excrementele lor sunt mâncate de către porci. Unii pot pretinde că porcii sunt hrăniţi în condiţii foarte curate și igienice. Chiar și în aceste condiţii de igienă, porcii sunt hrăniţi la un loc în porcării. Indiferent cât de mult se încearcă păstrarea lor curată, ei sunt murdari prin natura lor. Ei mănâncă atât excrementele lor, cât și pe cele ale celor de lângă ei. Iar in cazul berii, o prefer pe cea fara alcool si nu am nici o problema.

| pufulescu a răspuns (pentru Idris):

S-ar putea sa iti mearga figura cu majoritatea romanilor fiindca sunt cam inceti la minte, dar cu mine nu!
Nu esti decat un fundamentalist care citeaza literal ( nu literar ) spusele Profetului! Carnea de porc este daunatoare in zona calda a planetei, stiu din proprie experienta ce inseamna sa mananci gras la 40 de grade Celsius. Alcoolul la fel, am baut alcool pe caldura si m-am simtit groaznic!
Dar sa vii sa spui ca face rau carnea de porc iarna, la poate -20 de grade sau ca alcoolul e de evitat in zonele reci sau in Romania... inseamna ca deja esti un tonomat care urla citate din Coran fara sa le filtreze prin vreun creier!
Crestinismul s-a adaptat cat de cat vremurilor moderne, voi ati ramas in Evul Mediu.

| Idris explică (pentru pufulescu):

Sa ai pofta. Daca acesti porci sunt sanatosi si comestibili, sa iti fie de bine.
https://www.youtube.com/watch?v=40VmIAXXtHU
https://www.youtube.com/watch?v=YGpFv7otvPE

| Mădă0611 a răspuns:

Nu stiu ce si cum cu islamul, dar conform crestinismului, oricat de pacatos ai fi, daca ai credinta ca Iisus e dumnezeu, ca s-a nascut din fecioara, a fost rastignit si a inviat, ai sanse sa ajungi in rai, iar daca nu ai acea credinta, poti sa fii "pita lu' mnezo", te mananca dracii. "Eu sunt calea, adevarul si viata, nimeni nu poate intra in imparatia tatalui decat prin mine", sau cum scrie. Si pe langa asta, care dumnezeu exista? In care trebuie sa crezi?

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Isus este Dumnezeu? Pai si cand s-a inaltat la dreapta cui sta, dupa crezul crestinilor, a lui Dumnezeu nu? Deci, 2 dumnezei, sau cine, care este? Dumnezeu sta la dreapta lui Dumnezeu? Incurcate sunt caile domnului laughing)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

No vezi? Pascal fiind crestin, se referea la dumnezeu/Yhwh-Iisus-duhul sfant.

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Pai sa inteleg ca pariul lui Pascal nu e valabil si in vazul meu sau ce? Lasand la o parte cele multe religii. Ne referim la Yhwh-Iisus-Duhul sfant. Asta nu schimba cu nimic datele problemei in cazul ateilor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

Stai asa, teistii se impart in enjpe religii si culte si ateii sunt toti la fel, a?
Pai sa iti spun eu care-i baiul cu pariul lui Pascal, din punctul meu de vedere.
1. e santaj, dar e unul prost, pentru ca asa cum eu nu cred in Allahu tau, asa nu crezi tu in Ahura Mazda, si daca el e dumnezeu, ai pierdut totul.
2. crezand ca dumnezeu a facut omul si tot ce exista, daca nu te "antrenezi" pentru vreo discutii cu vreun ateu, sau vreun nemusulman, traiesti in bezna, si aia chiar e pierdere. De fapt si asa traiesti in bezna, dar una mai ok decat cei care nu isi pun vreo intrebare.

| Idris explică (pentru Mădă0611):

1) Nu vreau sa discut despre care divinitate este cea adevarata. Ideea este sa consideram doar una singura, sa ne raportam doar la una, chiar si imaginar ce nu ai inteles?

2) Eu sa ma,, antrenez,, pentru discutii cu atei? Eu sunt antrenat pentru orice fel de discutie bazata pe logica mintii umane si nu pe ambitii si orgolii prostesti. Daca acea persoana ii este demonstrat ca nu are dreptate si ca greseste si tot o tine in continuare lata, e greu sa porti o discutie cu asemenea oameni. Auzi, crezand ca Dumnezeu a facut omul si tot ce exista este de condamnat si esti in bezna, dar daca crezi ca toate au aparut din senin sau creandu-se unele pe altele sau unii din altii sau ce se mai abereaza, esti ok. Despre ce vorbim?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

1. Amigo, ce nu intelegi din "eu sunt calea, adevarul si viata, nimeni nu ajunge la tatal decat prin mine"? Toate religiile isi ameninta astfel adeptii, esti cu mine, daca nu esti impotriva, si odata ce ai ales 1 zeu din cele cateva mii, esti impotriva celorlalti, iar daca nu l-ai nimerit pe al tau, esti ateu pentru cel adevarat. devil
2. Diferenta dintre cei care cred in zei si ceilalti e ca ceilalti inca pun intrebari si cauta raspunsuri, asa ca nimeni nu afirma cu certitudine ca "toate au aparut din senin".

| Idris explică (pentru Mădă0611):

"eu sunt calea, adevarul si viata, nimeni nu ajunge la tatal decat prin mine" - Bineinteles, toti cei care il urmeaza pe Isus si fac intocmai ceea ce el a facut, ajunge la Tatal. Eu am inteles, dar tu nu ai inteles. Nu a zis Isus ca sa il luam pe el drept Dumnezeu, altfel ne paste iadul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

"nimeni nu ajunge la tatal decat prin mine" devil poate n-o fi scris chiar asa in biblie, dar ideea sigur e in biblie, doar credinta in el ca mantuitor te poate mantui.

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Unde scrie ca a spus Isus (alleyhi sallam) daca nu il luam pe el drept Dumnezeu si ca el e mantuitor si sa recunoastem asta altfel patim ceva. laughing
Pai tu parca erai atee mai zilele trecuta, acum vorbesti cu mine despre credinta in Isus ca mantuitor?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

straight face tu ai zis, cu pariul lui Pascal, iar eu vorbeam despre crestinism pentru ca religia asta o cunosc, si iti dadeam exemplu cum conform acelui pariu poti pierde tot si daca nu esti ateu.

| milan9 a răspuns:

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Ipostasurilor într-o UNITATE desăvârşită a aceleiaşi FIRI sau NATURI divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

De unde oare pretenţia de a-L încadra pe Dumnezeu în tiparul îngust (în comparaţie cu taina Divinităţii) al cunoaşterii umane? Poate ajunge omul să-I explice lui Dumnezeu ce poate să facă şi ce nu?
Este corect ca omul să ajungă să impună divinităţii limite pentru puterea sau Misterului inefabil al acesteia, doar pentru că el, omul, nu a cunoscut în laborator acele taine?

| milan9 a răspuns:

Şi bineînţeles, te intrebi cum se intampla acest lucru...

Iată exemplul din lumea materială, "fizica":
Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă.
La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină.

Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă.

| Holiday a răspuns:

Pe langa ce ti-a explicat Inferno, oricum variantele sun cel putin sase:
crezi - rai
crezi - iad
crezi - nici iad, nici rai
nu crezi - iad
nu crezi - rai
nu crezi - nici iad, nici rai
(orice ar insemna rai si iad in acceptiune credinciosului)
Pana la urma nu garanteaza nimeni ca, presupunand ca spiridusul exista si l-ai ales chiar pe ala, vei ajunge sau nu undeva daca il pupi sau nu in fund, pana la urma el chiar existand povestea poate fi una masluita)

Acum sa-ti spun si o mica parte din ce pierzi ca si credincios:
Timp - in loc sa faci lucruri folositoare tie sau chiar altora, stai si pierzi timpul ascultand povesti cu spiridusi, facand rugaciuni si alte tampenii.
Bani - Orice organizatie de asta are nevoie de venituri pentru a functiona, iar ele provin din buzunarul fraierilor carora le vand povestile lor, sub diverse forme.
Viata - sunt destui idioti care manipulati ajung sa moara ca fraierii in numele spiridusului de care sunt amorezati, nu? Acum in fruntea listei sunt musulmanii, dar au avut si crestinii perioadele lor de nebunie.

Lista e lunga, sunt "pierderi" mai sbtile, pe care n-are rost sa le detaliez pentru ca am dubii ca le intelegi macar pe astea evidente.

| TrăieşteClipa a răspuns:

De de doar porcii au dreptul la viata in religia voastra?

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Coranul cel Nobil interzice consumul cărnii de porc. Consumul cărnii de porc poate cauza mai mult de șaptezeci de boli diferite. Una dintre cele mai periculoase este categoria Taenia Solium, care, potrivit limbajului popular, este denumit vierme cistoid. El este găzduit în intestin și este foarte mare. Ouăle lui sunt introduse în circulaţia sângelui și pot să ajungă aproximativ în toate organele corpului. Dacă pătrunde în creier, el poate să producă pierderea memoriei. Dacă pătrunde în inimă, poate să producă atac de cord, dacă pătrunde în ochi, poate să producă orbirea iar dacă pătrunde în ficat, poate să producă îmbolnăvirea ficatului. Așadar, este posibil să dăuneze aproximativ tuturor organelor corpului. Un alt vierme intestinal periculos este Trichura Tichurasis. Carnea de porc conţine puţin material muscular, în timp ce conţine în exces substanţe grase. Această grăsime este răspândită în vasele de sânge și poate produce hipertensiune și afecţiuni cardiace. Porcul este unul dintre cele mai murdare animale de pe Pământ. El trăiește și se hrănește cu gunoi de grajd, excremente și murdărie. În satele care nu au toalete moderne, ţăranii își fac nevoile în aer liber. Foarte des, excrementele lor sunt mâncate de către porci. Unii pot pretinde că porcii sunt hrăniţi în condiţii foarte curate și igienice. Chiar și în aceste condiţii de igienă, porcii sunt hrăniţi la un loc în porcării. Indiferent cât de mult se încearcă păstrarea lor curată, ei sunt murdari prin natura lor. Ei mănâncă atât excrementele lor, cât și pe cele ale celor de lângă ei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Idris):

Inainte sa devin vegetarian, si eu mancam carne de porc, si nu am avut nicio problema de sanatate, la mine in familie, toata lumea ( in afara de mine ca sunt vegetarian acum ) consuma carne de porc, si nu au nicio problema de sanatate.

| costis a răspuns (pentru Idris):

Si ete-asa ai ajuns de la Pascal la nocivitatea carnii de porc. Se leaga.

Omul zicea ca omorati mai degraba oameni decat porci.

| Idris explică (pentru costis):

Nu ma intereseaza pe mine de ce spune omul si ce aberatii si interpretari dau oamenii. Daca nu dau curs unor discutii nu inseamna ca nu le-am inteles. Ma fac ca ploua big grin M-am plictisit sa argumentez pentru surzi, muti si orbi. Desi in inima si mintea lor au inteles, continua sa taie curbele. Macar daca aveau vreun motiv sa o faca.

| UnBroken2016 a răspuns:

Mai bine ma bucur de viata asta care stiu sigur ca o am decat sa sper ca in viata "de apoi" ma vor astepta 28 de virgine la poarta raiului.

Apropo. Cum nu ai nimic de pierdut?
Cui nu ii place sa manance carne?
Personal nu consum alcool dar sunt multi care o fac.
Asta e mentalitate de pe vremea bunicii. CIne dracu mai sta 5 6 ani intr-o relatie fara sex si mai presus nu face nimic nimic? Doamne fereste. Te mai miri ca ratia de divorturi e asa mare cand idiotii astia se casatoresc dupa un an si divorteaza dupa alti 2.
Decat sa pierd timp sa ma rog de 5 ori mai bine as citi o carte, ies afara sa alerg. Aia viata sanatoasa nu sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea sanatate dar bagi numai rahaturi in tine.
laughing Cam atatea dusuri fac pe zi deci nu e problema.

Problema e umatoarea, e ca bagi pe gat prostiile tale altora. Intrebarea ta fiind un exemplu. Daca nu vrei sa deranjezi pe nimeni, nu trebuie sa te doara de altii ce crezi, face ce iti place si atat.

Ca ateu consider religiosii cei mai ipocriti oameni. Tu te plangi ca altii se baga peste tine. Zilele trecute era o intrebare cu unu care zicea ca in oras / sat la el venea popa cu o foaie in care toti trebuiau sa semneze ca persoanele gay nu au voie sa se casatoreasca laughing. SI alte "n" exemple. Deci nu face pe nevinovatul ca si cei ca tine se baga peste toti.

| Idris explică (pentru UnBroken2016):

,,Apropo. Cum nu ai nimic de pierdut?
Cui nu ii place sa manance carne?,, - Pot manca carne, dar nu carne de porc, dat fiind ca porcul e un animal murdar, mancandu-si propriile fecale si pe ale altora.
,, CIne dracu mai sta 5 6 ani intr-o relatie fara sex si mai presus nu face nimic nimic?,, - Ai prefera ca mama ta, sora ta, fiica ta sa nu piarda 5-6 ani intr-o relatie legala sau ai prefera sa fie bunuri comune folosite de oricine oricand?

,, Decat sa pierd timp sa ma rog de 5 ori mai bine as citi o carte, ies afara sa alerg.,, - In 3-4 minute cat dureaza o rugaciune, crezi tu ca poti dobandi atat de multe cunostinte citind o carte, sau 3-4 minute sunt o mare pierdere din 24 de ore cat are o zi?

,, Problema e umatoarea, e ca bagi pe gat prostiile tale altora.,, - Bag pe gat ce si cui? Am dreptul sa ma exprim liber, asa ca nimeni nu ma poate oprii de la a imi spune opinia.

,, Tu te plangi ca altii se baga peste tine.,, - Eu ma plang ca se baga peste mine altii? Cine sa se bage peste mine, cine ar putea sa imi impuna mie vreodata sa fac ceva impotriva vointei mele, ce ai patit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cu mine a pierdut Pascal pariul.Nu traiesc in desfrau, dar nici cu teama ca voi fi pedepsita daca fac ceva ce nu ar fi pe placul divinitatii.Imi traiesc viata dupa bunul plac. Daca am pofta de o friptura in sange, incing gratarul si.mi sun si prietenii sa aduca bere si seminte.Ma arunc vara dezbracata in valurile marii si nu ma tem de privirile sfintilor apostoli, stiu ca le place ceea ce vad.Hai sa traim si maine, dar mai bine sa traim azi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benechife, sa inteleg ca tu crezi in Hanuman, Zeus, Odin, etc?

Pariul lui pascal zice ca pierzi totul daca nu crezi in acei zei.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Nu, Gaia. Eu nu cred in alta divinitate in afara de Allah. Pariul lui Pascal spune daca nu crezi in Dumnezeu, depinde de fiecare in care Dumnezeu crede si e datoria fiecaruia sa caute adevarul si calea cea dreapta. Eu zic ca am gasit calea cea dreapta si pe Dumnezeu cel Adevarat, Unicul. Allah.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

"Pariul lui Pascal spune"... pariul lui Pascal se poate plia pe TOTI zeii nu doar pe zeul tau deci repet intrebarea : crezi si in zeii altor religii sau nu? Cel mai probabil vei zice iar nu.

Si uite cum, credinta ta este bazata doar pe favoritism si ignoranta. Felicitari.

"Eu nu cred in alta divinitate in afara de Allah"... pai eu tocmai ti-am oferit un argument extrem de bun (conform tie) cum ca si zeii altor religii pot sa existe si conform tie, e mai bine sa crezi in ei decat sa nu crezi.

Daca nu crezi in Odin, dupa ce mori perzi totul. De ce vrei sa te risti?

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Prietene, eu nu cred in Odin, si ce indrugi tu. PEntru mine singura divinitate este Allah Subhana wa Ta'ala. Adu pe cine vrei tu si pe ce zei vrei si convinge-ma de existenta lor. Conform mie pot sa existe si zeii altor religii? Cand am afirmat eu asta. Adu-mi dovada existentei zeilor celorlalti. De ce esti ipocrit si faci fitna, iscand controverse pe aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Sper ca tu acum doar faci pe prostul si te prefaci ca nu intelegi ce iti zic.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

laughing) Vrei sa auzi ceva din gura mea, dar nu vei auzii nicicum, pentru ca nu ai cum niciodata. Daca ai dat o,, duma'', da-o pana la capat si vorbeste pe concret.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Idris):

"Adu pe cine vrei tu si pe ce zei vrei si convinge-ma de existenta lor. "
Tu ai inceput sa bagi povesti cu zei inexistenti si te plangi ca noi nu credem in ei. Cei de sus, Gaia, Holiday, Inferno si altii, ti-au adus argumente solide ca la fel de bine pot si ei sa creada intr-un alt zeu si sa spuna ca ai pierdut "pariul" daca acesta nu exista. Asa ca termina cu aberatiile si intelege ca daca te rogi sau inconjori o biserica in genunchi nu te face sa fii mai sanatos sau ceva. Mai bine ai face un sport si ai manca carne, ai nevoie si de proteine.
Iar alcoolul, nu e nimic rau in asta, atata timp cat nu exagerezi.
Bei bere fara alcool, si iti place, a? Dar daca ti-as spune ca in berea aia "Fara" alcool exista 1, 9% alcool m-ai crede?

| Idris explică (pentru FaraNume1245):

Dar daca ti-as spune ca in berea aia "Fara" alcool exista 1, 9% alcool m-ai crede? - Posibil sa existe acel 1.9% alcool, nu ma contrazic, dar ma gandesc ca ar trebui indicat acest continut pe eticheta sau undeva. Ori cred ca depinde de la marca la marca.

| 6684464 a răspuns:

Ioan 3:17-21, foarte bine spune.

| CranK71 a răspuns:

Pentru ca: daca crezi in dumnezeul biblic, impus de biserica, esti obligat sa le faci lor bisricile si sa le iei audi-uri si mertane si sa le cresti si copii si nepotii si chiar sa ii platesti involuntar din salariul tau... pe deasupra poti sa iti traiesti viata, te distrezi, faci ce vrei...
Si acum sa-ti spun teoria mea:
Daca dumnezeu nu exista si te distrezi, iti traiesti viata dupa cum doresti, si nu crezi in el... nu ai nimic de pierdut
Dar daca dumnezeu exista, nu credem in el si este cel "bun, milostiv si iertator" ar trebui sa ne ierte pentru ca nu am crezut in el si pentru pacatele de pe pamant, in caz contrar ar fi un dumnezeu apropiat mai degraba de Iehova si prin urmare nu vei regreta ca te-ai distrat pe pamant cum ai vrut si ca nu ai crezut in el.

| Idris explică (pentru CranK71):

„Aceasta pentru că Allah este Adevărul, iar ceea ce cheamă ei în locul Său este deșertăciune și că Allah este Al-ʻAliyy (Preaînaltul), Al-Kabīr (Atoateştiutorul)." Quran 22:62
„... Cel care se leapădă de credinţă, faptele lui sunt în deşert, iar în Lumea de Apoi se va afla printre cei pierduţi." Quran 5:5
„Vi s-a revelat ţie şi acelora de dinaintea ta: «De vei face asociaţi lui Allah, vor fi în zadar faptele tale şi vei fi tu printre aceia care pierd.»" Quran 39:65
„Cuvioşia nu stă în a vă întoarce feţele spre Răsărit sau spre Apus, ci cuvioşia este a crede în Allah şi în Ziua de Apoi, în Îngeri, în Carte şi în Profeţi..." [Coran, 2:177]
„O, voi cei care credeţi! Fiţi cu credinţă neclintită în Allah şi înTrimisul Său, în Cartea pe care a pogorât-o asupra Trimisului Său și în Cartea pe care a pogorât-o mai înainte! Cel care nu crede în Allah, în Îngerii Săi, în Cărţile Sale, în Trimişii Săi şi în Ziua de Apoi, acela pribegeşte în cea mai îndepărtată rătăcire." [Coran, 4:136]

Asadar, daca nu crez in in Allah, poti fi tu cel mai bun dintre cei buni oameni de pe Pamant, ca vei da socoteala. Probabil vei avea o mica rasplata pentru faptele tale bune, dar si ce socoteala vei da!

| Cliar a răspuns:

Hai sa iti arat un alt pariu. Daca dumnezeu exista si este bunatatea intruchipata si atotputernic cum se spune, atunci pot sa fac ce vreau cum vreau cat vreau fiindca el oricum o sa ma ierte, daca nu ma iarta nu este bun, deci automat acel dumnezeu bun nu exista daca nu pot face ce vreau. happy Si oare din pariul lui pascal nu ai nimic de pierdut? Cu pascal iti pierzi din cursul vietii rugandu-te si nu poti sa faci chiar orice din cauza "pacatelor", cu pariul meu iti traiesti viata in adevaratul sens al cuvantului "a trai " happy Enjoy my comment, hope it will promote more liberty for youwinking

| Idris explică (pentru Cliar):

Ha,ha. Cine ti-a spus ca faci ce vrei tu si Dumnezeu te iarta? Da, El este bun intr-adevar, insa pentru a beneficia si tu de bunatatea Lui trebuie sa ii raspunzi si tu si sa tii cont de ce ar trebui sa faci si ce sa nu faci. Iata: „Şi Domnul vostru zice: «Chemați-Mă şi Eu vă voi răspunde! Aceia care din prea multă trufie refuză să Mă adore vor intra în Gheena umiliți.»"Quran 40:60
„Şi dacă te vor întreba robii Mei despre Mine, (spune-le) Eu sunt aproape, răspund rugii celor care Mă cheamă, atunci când Mă cheamă, dar şi ei să-Mi răspundă şi să creadă în Mine. Poate că ei vor fi bine călăuziți!" Quran 2:186

PS: Am destula libertate si nu ma simt constrans si limitat in nici un fel. happy

| 888Word999 a răspuns:

Cine e Pascal? App relaxeazate la un film horror, este un film super mega fain "Trăind printre demoni " e super de groaza :*