| AlexandruMihhXDD a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu ne da o persoana care sa fie alesul sau aleasa sau credeti ca putem alege pe cine vrem? Am auzit cateva marturii in care, de exemplu, un proroc a zis ca o relatie intre doi oameni nu este in voia Lui. Voi ce parere aveti de acest lucru?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie iahve mi-a promis o evraica virgina, trebuie doar sa dau de ea, sper ca e jumatatea mea perfecta, da iahve a facut fiecarui om o jumatate in functie de fiecare, asa ca nu va plangeti ca va meritati jumatatile

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu ne da liber arbitru. Bineinteles ca El ne poate da un ales daca doreste, ca doar este Stapanul Universului.

| Superior a răspuns:

Dumnezeu mi-a dat niste "semne", care greu pot fi numite conincidente, de a-mi arata ca una din persoanele de care ma simteam atras nu e potrivita.

| Panamax a răspuns:

Este complicat. Trebuie luat in calcul ca am avut sute sau mii de vieti anterioare in care ne-am facut prieteni, dusmani, copii si parteneri de viataAvem mii de conexiuni care sunt greu de deslusit.
Religia in general nu-si explica nici 1% din ce se intampla.
De atei ce sa mai zicem.

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu stie partenerul de viata potrivit pentru noi si nu e ca si cum El ar alege in locul nostru pentru ca El stie ce e mai bine pentru noi si cum/cu cine putem fi fericiti. Insa omul are liber arbitru.

| BlackLight1987 a răspuns:

Nu trebuie confundat faptul că Dumnezeu stie pe cine vom alege, cu libertatea noastră de a alege. Nu intervine in libertatea noastra