| Mariani_Roberto_1993 a întrebat:

Credeti ca exista Binele si Raul? Dumnezeu sau Satan?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da

| danay72 a răspuns:

Da,Satan este o creatura spirituala reala, iar Dumnezeu este Creatorul.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru danay72):

Si Dumnezeu e o creatura spiritauala reala, crede-ma

| danay72 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu e creatura, ci Creatorul.El a facut tot ce ne inconjoara, inclusiv un heruvim care s-a razvratit si a devenit Satan.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru danay72):

Da Lucifer

| danay72 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Îl numeşte Biblia pe Satan Lucifer?
Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16, sublinierea noastră.
Dar de ce este descrisă dinastia babiloniană în aceşti termeni preţioşi? Trebuie să înţelegem că regele Babilonului a fost numit „stea strălucitoare" numai după căderea sa, deci în sens ironic (Isaia 14:3). Plini de mândrie, regii babilonieni se considerau superiori semenilor lor. Această dinastie era atât de arogantă, încât se spune că regii ei se lăudau: „Mă voi sui până la ceruri, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de scaunul lui Dumnezeu [de stelele lui Dumnezeu, NW]; voi şedea pe muntele adunării, în adâncimile miazănoaptei;. . . voi fi ca Cel Prea Înalt". — Isaia 14:13, 14.
„Stelele lui Dumnezeu" sunt regii din linia regală a lui David (Numeri 24:17). Începând cu David, aceste ‘stele’ au domnit de pe muntele Sion. După ce Solomon a construit templul de la Ierusalim, cetatea a ajuns să fie numită Sion. Legământul Legii prevedea ca toţi bărbaţii israeliţi să călătorească la Sion de trei ori pe an. Astfel, Sionul a devenit „muntele adunării". Fiind hotărât să-i subjuge pe regii iudei şi să-i înlăture de pe muntele Sion, Nebucadneţar şi-a declarat intenţia de a se aşeza deasupra acestor ‘stele’. În loc să recunoască faptul că a obţinut victoria asupra acestor regi cu ajutorul lui Iehova, Nebucadneţar şi-a arogat cu îngâmfare meritul ce i se cuvenea lui Iehova. Aşadar, doar după ce dinastia babiloniană este doborâtă se vorbeşte în mod ironic despre ea ca despre o „stea strălucitoare".
Aroganţa conducătorilor babilonieni a reflectat cu certitudine atitudinea ‘dumnezeului acestui sistem de lucruri’, Satan Diavolul (2 Corinteni 4:4). Şi el tânjeşte după putere şi doreşte să fie mai presus de Iehova Dumnezeu. Dar în Biblie Satan nu este numit Lucifer.

| danay72 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Satan,este cel care conduce lumea, de aceea e si atat de multa rautate, iar Biblia confirma acest lucru. 1Ioan5:19.Dar,repet Creatorul e Dumnezeu, iar in curand il va distruge pe Satan si toti cei care il urmeaza.Psalmi37:9-11

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru danay72):

Satan vrea ca inamicii să fie storși în mod complet de vortexul lor de energie psihică și distruși. By bucurialuisatan.com vreti sa ziceti ca nu exista rau

| danay72 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Intr-adevar,Satan vrea ca toti oamenii sa fie de partea lui si face presiuni tot mai mari in privinta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru oameni exista.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Nu pentru Oameni gresit doar pentru suflet cal amagestewinking ca noi suntem in acest corp trecatori ca mori si sufletu se ducewinking

| Mariani_Roberto_1993 explică:

Oamenii care lucrează pentru a crea dezbinare între sataniști vor fi pedepsiți de Puterile Iadului! By bucurialuisatan.com