| Morphines a întrebat:

I. Credeți că ar trebui studiată la ore și Biblia Satanică și nu doar pe cea creștină? Adică, dacă tot acceptăm Binele, de ce am renega Răul?

II. Credeți că Dumnezeu și Satan sunt una și aceeași „persoană"? Sau ar putea fi printr-o eroare de interpretare și înțelegere a textelor biblice?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Eu cred ca la orele de religie ar trebui sa se studieze mai multe religii, cele importante:crestinism, budism, religia hindusa(cred ca asa se numeste)., inclusiv si satanismul.Nu ar trebui sa se invete doar religia crestina si ne invata cum sa-l urmam pe Dumnezeu.Ar trebui sa se studieze istoria religiilor si filosofia lor.
Deci in concluzie, da, si satanismul atat cat si celelalte religii.
Dar personal, nu vad la ce ajuta religia predata in scoli.Zic doar ca daca tot se invata ca de..., sa se invet despre maimulte religii.

| Morphines explică (pentru Deaad):

Da, ai spus bine, religia hindusă. Și ai dreptate, nu este tocmai normal să li se „bage în cap" elevilor doar partea bună a credinței, căci mai există și reversul ei. Deși cum zici tu, religia la noi e predată cu mult prea multă pasiune de profesori și primită cu foarte multă indiferență de elevi.

34 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Evident ca nu.

| costis a răspuns:

I. Eu unul am aflat destule despre satanisti de aici, cunoscandu-i pe Moisie, Navarre, Duhovnicul.

II. Nu! Nu-i nici o eroare.

| Morphines explică (pentru costis):

Nu, la eroare mă refer că poate n-am înțeles noi bine însemnătatea lui Dumnezeu și poate că el și Diavolul sunt una și aceeași entitate.

| costis a răspuns (pentru Morphines):

Am inteles bine noi, doar ca vrem s-o sucim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costis):

Nene astia sunt atei, pe de-alta parte eu chiar sunt satanist.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai daca eu te mangai e bine? Nu? Dar daca pun mana pe tine si-ti trag o mama de bataie e rau?
Atunci de ce ar tribui sa studiezi o idiotenie? Omul oricum e predispus spre rau.

| Morphines explică (pentru Salontanul):

Totuși din câte îmi amintesc, satanismul nu promovează crimele și barbariile... :/

| Salontanul a răspuns (pentru Morphines):

Ma indoiesc ca promoveaza dragostea. e prea putin "satanica". happy

| Morphines explică (pentru Salontanul):

Da, ai dreptate laughing Nici chiar așa.

| danay72 a răspuns:

Sunt 2 persoane diferite. Dumnezeu este Creatorul nostru, iar Satan a fost un heruvim care a decis ca vrea suveranitatea lui Dumnezeu.E adevarat, conducatorul acestei lumi e Satan. 1Ioan5:19

| mODIN a răspuns:

1.Nu,deoarece Biblia Satanica nu este o carte despre religie, iar tineretul din ziua de azi este prea cretin sa inteleaga asa o carte.
2.Eu nu cred ca exista nici unul nici altul.

| Morphines explică (pentru mODIN):

De acord cu tine, oricum elevii nu sunt capabili să înțeleagă Biblia, așa că..., cât despre punctul II, ei bine, nu văzurăm pe Facebook vreun clip cu Dumnezeu apărând în mijlocul oamenilor, nu? happy

| anonimg a răspuns:

Ideea de a aduce carti satanice in scoli -sau ar fi lasate sa circule liber- este ca si cum ai lasa terorismul sa isi faca de cap. De ce? Pentru ca Satana iti induce teama, frica, si tot ceea ce este rau. Iar noi stim ca ce este rau nu poate fi si bun.
Am auzit idei ca Satana ar fi si el bun. Asta este o minciuna scoasa tot de la el; caci "el este mincinos si tatal minciunii". Dumnezeu a aratat in Sfintele Scripturi ca El ne-a dat viata si ca Satana vrea sa ne-o piarda. Dumnezeu vrea ca sa traim iarasi asa cum Adam si Eva au fost creati: adica fara durere, fara suferinta si fara moarte. Noi vrem lucrul acesta; si numai Dumnezeu ni-l poate da, nu si cel rau. Este nebunie ca cineva sa vrea si raul. Oare ti-ar place ca a doua zi dupa ce te-ai casatorit sa iti moara sotia?(Adica dupa bine sa vina si raul?) De ce ai accepta si raul? Nu este normal sa acceptam si raul. Raul este rau si nu-l putem accepta. Noi suntem copii ai lui Dumnezeu -suntem de natura divina si Dumnezeu vrea sa fim din nou ca El.

||. Dupa cum am detaliat mai sus, Dumnezeu si Satana nu sunt una si aceeasi persoana. Lucifer(primul nume al lui Satana) a fost creat de Dumnezeu. I-a fost data putere si inteleciune. Era cel dintai dintre ingeri; avea cel mai mare grad, si era stimat, respectat si admirat de toti ceilalti ingeri. Ura lui impotriva lui Dumnezeu a luat nastere din pricina ca el nu era invitat in sfaturile -nu era invitat sa participe in planurile- lui Dumnezeu. El a prins ura pe Domnul Hristos din pricina ca de ce Domnul Isus facea parte din sfat, si el nu. Astfel a inceput rebeliunea. Si aceasta nu imediat pe fata, ci in mod tainic, pe ascuns. Astfel, din "Lucifer(care inseamna 'purtator de lumina'), acest inger cazut a devenit "Satana"(care inseamna 'vrajmas').

Satana nu poate fi bun. El uraste pe Dumnezeu dar si pe oameni; invidios ca a pierdut pentru totdeuna cerul -viata vesnica-, el ii face pe oameni sa pacatuiasca ca sa nu fie singur in sentinta de moarte pe care o va primi de la Dumnezeu.

Mai multe detalii vei gasi aici: "Adevărul despre îngeri" http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| sublime89 a răspuns:

La scoala ar trebui sa se studieze istoria principalelor religii ale lumii dintr-o perspectiva obiectiva.

Dumnezeu si Satan sunt acelasi lucru dintr-un singur punct de vedere: sunt ambii inexistenti.

| Morphines explică (pentru sublime89):

Ce bine ai spus-o! big grin Deși, dacă i-am asculta pe credincioșii pioși, ți-ar da cu parul în cap că ai putut afirma așa ceva, cum, „că Dumnezeu există, e în noi, îl simțim, când ne rugăm, îl vedem, ni se arată...". Ai dreptate, nu există o dovadă concretă a existenței.

| sublime89 a răspuns (pentru Morphines):

Da, asa ar face, dar suntem totusi norocosi ca traim in vremurile astea in care avem libertatea sa nu fim de acord cu religia crestina si sa nu fim arsi pe rug ca odinioara laughing

| Moisie a răspuns:

1 Biblia satanica nu are nimic de a face cu Raul. ci doar cu binele, in timp ce Biblia crestina nu are nimic comun cu binele ci numai cu raul, si asta am vazut in istorie cand toate crimele si bicisniciile au fost justificate cu Biblia crestina si nu cu cea satanica!
Asa ca eu sunt pebtru inlocuirea Biblie cretine cu Biblia Satanista

2 Nu, Dumnezeu este Creatorul iar Satan este ingerul sau cel mai de incredere, unii spun ca era Fiul Sau, iar acest fiu iubit de Dumnezeu a incercat sa-l detroneze pe Dumnezeu de pe tronul sau ceresc. Asa ca l-a azvarlit pe Fiul sau pe pamant numindu-l Diavol si i-a dat functia de Sef al Cheilor Iadului, functie pe care a Diavolul preluat-o deindata dupa "Invierea" sa.
Cred ca te-ai prins ca vorbeam despre Christos?

| Morphines explică (pentru Moisie):

Da, n-am mai auzit ca Isus să fie Diavolul, dar orice este posibil.

| Moisie a răspuns (pentru Morphines):

Nici eu nu am spus ca Isus este Diavolul, si nici nu cred asta, toti stiu ca Isus era un dulgher, adica un om amarat!
Toti fac aceeasi confuzie ca tine si il confunda pe dulgherul Isus cu Christosul in traducere UNSUL, dar nimeni si nici Biblia nune spune cand si in ce functie a fost UNS dulgherul Isus astfel ca din dulgher sa devina un UNS, adica un Christos, asa ca revenim la adevar si anume la faptul ca FALSUL Christos este Diavolul si NU dulgherul Isus.

| KhludCiprian a răspuns:

"Credeți că Dumnezeu și Satan sunt una și aceeași „persoană"? Sau ar putea fi printr-o eroare de interpretare și înțelegere a textelor biblice?"
Nu cred asta, pot sa zic doar ca Iahve/Iehova/Dumnezeu este mult mai imoral decat Satan. Satan ad-literam inseamna: "cel ce se opune" si fara sa fiu satanic, as intelege un Satan sa se opuna la atata nedreptate si suferinta Iahve aduce.

Dar trebuie sa citim Biblia Satanica? Nu cred, cred ca e mai bine sa te plimbi intr-un parc si sa hranesti porumbei. Si sa te gandesti ce deosebit e procesul evolutiei ce a putut "crea" astfel de pasari plecand de la dinozauri precul Velociraptor, si da, citeste carti despre stiinta, ele explica mult mai aproape lumea inconjuratoare decat orice literatura religioasa, mai ales ca nu stii care sa o alegi!

| Morphines explică (pentru KhludCiprian):

Înțeleg că susții teoria evoluționistă, nu-i bai, îmi place știința, am vrut să aflu părerile voastre în legătură cu aceste subiecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia Satanista nu este o carte despre religie. Una dintre regulile sataniste specificata in aceasta biblie : "daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila"
Tie ti se pare OK sa se invete asa ceva prin scoli?

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare în regulă să pui în temă elevul cu tot ceea ce este bine și rău, pentru ca el să-și formeze o perspectivă complexă și completă a fenomenului. Asta n-ar însemna că nu trebuie să ne mai uităm la filmele de groază, pentru că sunt crime, orori și masacre, nu, suntem suficienți de abili încât să luăm decizii înțelepte, chiar dacă există astfel de lecții.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Genul asta de carte nu poate servi drept material didactic deoarece poate fi o influenta negativa atunci cand este vorba despre modelarea mentalitatii si comportamentului copilului sau tanarului. Ca si cu filmele despre care amintesti tu. Ai vazut cum apar acele avertismente la TV, dinaintea inceperii unui film. Cand filmul contine scene care pot influenta intr-un fel sau altul psihicul copiilor.

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Corect, deși cel puțin dezbateri la nivelul claselor a XI-a sau a XII-a ar putea avea loc, dar nu contesc ceea ce ai spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Intrebare irelevanta, raul si bine e un concept dualist subiectiv, in opinia mea putin, obscur. Cat despre Biblia satanica, acesta e cartea filozofiei lui LaVey satanismul neavand, o dogma universala aflata prin carti. Totusi o carte care se zice ca e inspirata de Satan este Al Jilwa.
2)Irelevant, si indubitabil gresit, ce vrea sa insemne aceasta intrebare?

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Am mai specificat într-un alt răspuns, m-am referit la faptul că poate oamenii nu au înțeles bine care e Dumnezeu și care e Diavolul, poate ca a existat o eroare de interpretare și că poate s-a voit a spune că ei sunt aceeași entitate.

| Yoku a răspuns:

Daca am studia biblia satanica ar fi chiar foarte bine, pentru ca nu este vorba de venerarea zeitatilor, ci despre venerarea propriei persoane, si anume satisfacerea tuturor nevoilor si indeplinirea a tot ceea ce ne face fericiti.Mai pe scurt este vorba despre independenta.
Acum sa iti raspund si la intrebari.

Nu cred ca ar trebui studiata vreuna din biblii, cred ca religia ar trebui sa fie o materie optionala.

Cat despre a 2-a intrebare, e o intrebare destul de complexa, cu care sincer nu mi-as bate capul, pentru ca pentru mine Dumnezeu si Satana sunt doar 2 denumiri pentru a exprima perfectiunea si raul suprem, avand in vedere ca nimic si nimeni nu e perfect, trebuia sa existe ceva/cineva care sa fie nasul tuturor.

| Morphines explică (pentru Yoku):

Hm, nu cred că ar trebui neapărat să fie opțională, ci poate să se reducă din ore și din diversitatea lor: Catehism, Spiritualitate, Studiu Biblic, Istoria religiilor..., mult zgomot pentru nimic, pentru același aluat. Religia ca materie nu e un lucru dăunător, atâta timp cât nu se exagerează pentru că mai învață elevul și cum ar trebui să se comporte în lume, dă o notă de înțelepciune.

| Yoku a răspuns (pentru Morphines):

Nu am spus ca e un lucru daunator, dar problema este ca toata lumea se declara credincioasa si nu isi respecta deloc conditia, ei sunt credinciosi doar la ora de religie sau la biserica.In afara de asta, profesorii de religie(majoritatea) nu vin sa predea religie, ei sa vin sa ne-o bage pe gat. Lasand asta la o parte, intr-adevar daca stam sa citim biblia si tot ce a infaptuit Iisus, ignorand prostiile scrise pe acolo, chiar avem ceva de invatat, dar crezi ca sta cineva sa isi puna intrebari si sa invete ceva de acolo? NU, toata lumea citeste printre randuri doar ca sa zica ca au citit, ca sa fie MAI credinciosi, mai exact.

| Morphines explică (pentru Yoku):

Exact, ai spus bine acolo „profesorii de religie vin să ne-o bage pe gât", asta fac 99% din ei, ceea ce e deplorabil :/

| EleonorElena a răspuns:

Satanici nu cred in diavol, pentru ca asta ar insemna ca trebuie sa creada si in dumnezeu...

| Morphines explică (pentru EleonorElena):

Nu mă îndoiesc de asta, deși nu la asta se referea întrebarea, deși poți cred în Dumnezeu și să nu crezi în celălalt și invers, sau să nu crezi în nimeni sau să crezi în amândoi laughing