| mariusvlogsfoxy a întrebat:

Salut TPU! Daca am facut ceva iar o persoana draga mie mi-a spus sa spun ca daca am facut acel lucru sa nu ma mai trezesc dimineata iar eu am spus-o stiind ca am facut acel lucru, ce se poate intampla, chiar nu o sa ma mai trezesc, stau cu frica de a adormi acum, e un fel de juramant sau ceva?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, te-ai blestemat singur, mai bine recunoaste ca ai mintit si cere=ti iertare.In Biblie, Cartea Creatorului scrie ca viata si maortea stau in puterea limbii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este un fel de sau ceva.

| Holiday a răspuns:

"...sa nu ma mai trezesc dimineata"

Pai e de bine, cine naiba vrea sa se trezeasca dimineata?! Nu ti-ar conveni sa te trezesti doar pe la 9-10?hee hee

| halogen001 a răspuns:

Orice comandă verbală pentru a fi transpusă în fapte are nevoie de un executant care să execute acea comandă. Când ai făcut acele afirmații, doar tu și persoana de lângă tine le-a auzit, iar executanții comenzii pot fi doar persoanele care au recepționat acel mesaj, deci tu și cu persoana de lângă tine. Nu există alți executanți și atunci e clar că te vei trezi dimineața în mod obișnuit fără nici o problemă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai nuantata treaba. Daca stii ca se va supara foarte tare si iese un scandal monstru daca recunosti, no, poate nu e cea mai buna idee sa ii spui acum, ci peste ceva timp, cu pace.

Dar daca nu iese un scandal monstru ai putea sa ii spui.

Legat de blestem. Nu stiu cum actioneaza. Depinde si de tine. In principiu nu cred ca actioneaza 100% sigur, nu ingaduie Dumnezeu tot ce bolborosesc oamenii pe acolo. Dar daca mania persoanei respective e foarte mare si e indreptatita, intr-un fel sau altul s-ar putea sa te ajunga un necaz, nu de alta, dar ca sa te trezesti sa iti dai seama ca faci prostii.

| Dragotta a răspuns:

Nu

| KR0N5TADT a răspuns:

Dacă n-a spus în care dimineață, înseamnă că ai scăpat, fiindcă blestemul nu are moment de referință. laughing

| Ella66 a răspuns:

rolling on the floor nu crede in astea. N ai ce sa patesti

| User1234567891234567 a răspuns:

Pai ea in primul rand a facut un pacat ca a spus astfel de vorbe iar tu un pacat si mai mare, ca ai mințit.
Cumva aceste vorbe ti le-a spus ca sa spui adevărul, nu din răutate.

| calinm2019 a răspuns:

Este o comanda verbala.Subconstientul o poate executa sau nu.Maine vom sti.