| AlexandruOctavian19 a întrebat:

Salut TPU, daca m-am jurat lui Dumnezeu cu mana pe biblie că nu voi mai judeca ( de exemplu ), voi putea fii iertat sau nu voi putea fii iertat niciodată și voi sfârși in iad?

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Lasa povestile si traieste viata reala.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Când pui mâna pe biblie trebuie sa înțelegi că cuvântul este cuvânt iar jurământul este jurmănt și fapta este faptă. Nu te judeca cu Biblia în ia conține și este numai și numai Adevărul sunt scripturile lui Dumnezeu și faptele lui Dumnezeu Cuvântul lui Dumnezeu spus scris explicat zis. Înainte săte juri săi să depui jurmănt deschide Biblia și citește cu atenție ce-ți spune ce-ți explică ce scrie ce-ți zice înțelege cuvintele cu sufletul cu inima cu rațiunea cu conștința și nu la de râs și de glumit Biblia căci acolo spune și destul de clar ce se întâmplă dacă te juri fals dacă minți cu mâna pe Biblie dacă te prefaci cu mâna pe Biblie nu va fi bine.. Când pui mâna pe Biblie pui mâna de față de Dumnezeu și depui jurământul față de Dumnezeu pe cuvintele lui și scripturile lui din Biblie ai grija nu te juca cu Biblia deschide Biblia citește Biblia ca rău nu-ți va face și nici nu ai sa vezi de la Biblie rău ai sa vezi de la omul fără Dumnezeu și fără frica de Dumnezeu de el săte temi și săte ferești.

| AlexandruOctavian19 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Eu citesc Biblia des, sunt un om credincios, și cred că Isus este Mântuitorul nostru

| Darius50boss a răspuns:

Trebuie să ai grijă ce juri cu mâna de biblie

| IonelaIasmina a răspuns:

Nu ar fi fost bine să te "joci" cu juratul pe Sf. Biblie...

| CuStimaSiRespect a răspuns:

În Biblie, Iisus Hristos ne îndeamnă să nu facem jurăminte:

Matei 5:33-37
Ați mai auzit iarăși că s-a zis celor din vechime: ‘Să nu juri strâmb; ci să împlinești față de Domnul jurămintele tale.’ Dar Eu vă spun: Să nu jurați nicidecum; nici pe cer, pentru că este scaunul de domnie al lui Dumnezeu; nici pe pământ, pentru că este așternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru că este cetatea marelui Împărat. Să nu juri nici pe capul tău, căci nu poți face un singur păr alb sau negru. Felul vostru de vorbire să fie: ‘Da, da; nu, nu’; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rău.

Dar tot în Biblie scrie că Dumnezeu nu ține cont de vremurile de neștiință, așa că nu trebuie să îți faci griji, trebuie să ai grijă pe viitor să respecți niște principii.

Faptele Apostolilor 17:30

30 Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte, acum, tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască.