| SaraCamelia a întrebat:

DATI-MI VA ROG niste replici sa le inlocuiesc cu injuraturile pe care le mai scap fara sa vreau.VA rog frumos,dati-mi cat mai multe, sa fie fara de pacat! va rog frumos! Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Apreciez la tine faptul ca vrei sa iti corectezi anumite obiceiuri gresite si ca vezi in ele ceva rau.
Sa iti spun drept, nu exista injuraturi rele si injuraturi bune, toate au in substrat aceeasi atitudine negativa. Cateodata si eu mai gresesc, dar incerc sa ma indrept. Sfatul meu este sa te adaptezi in functie de conjuctura, daca cineva iti spune sa te duci undeva, poti sa ii spui pe un ton ferm si raspicat: ``De ce sa ma duc?`` sau ``Asa vorbesti tu cu mine?`` Nu trebuie sa ii raspunzi cu aceeasi moneda.
Si nu in ultimul rand, evita cat poti de mult anturajele unde se vorbeste urat, asa se corup cei mai multi tineri.

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In casa bunicilor mei nu auzeai niciodata vreo injuratura, erau credinciosi, si au gasit o solutie ca sa nu vorbeasca urit sau sa injure. Aveau ei vorba lor, cand unul il supara pe celalalt: "Du-te la oi!"
Eu, cand mai imi dadeam drumul la gura, ziceam un "Fir-ar sa fie!|" Nu stiu cit de corect e insa happy!
Insa nu la ce spui e problema. Asa cum ti-a zis si reihiuke, emotia negativa e cea care face problema. Adica acea pornire ce te duce la injuratura. Cuvintele de mai apoi sunt doar efectul acelei porniri.
Dar stai linistit, acea emotie poate fi controlata foarte greu, pentru ca apare ca un fulger, si trebuie sa ai un control deplin al propriei persoane daca vrei sa controlezi si acel lucru. Ceea ce conteaza acum e lupta ta, faptul ca nu esti indiferent, si ca lupti sa iti imbunatatesti viata in acest aspect. Ca, mai devreme sau mai tirziu, biruinta va veni si asupra acestui pacat.

| danay72 a răspuns:

Când îți vine sa înjuri, numără în gând pana te calmezi. Sau pleacă de acolo și roaga-te în acele momente la Dumnezeu sa te ajute sa nu greșești.

| Holiday a răspuns:

"Pacatul" in sens religios e o gogorita. Adica o inventie a povestilor religioase. Problema cu injuratul este una pur de ordin etic.
Acum referitor la cum sa injuri, depinde ca daca "injuri" de genul "du-te naibii", mai soft de atat nu prea exista. Dar daca iti bagi si iti scoti, atunci ar fi bine sa treci pe injuraturi mai soft. Gen "du-te naibii de simpatic" big grin

| SaraCamelia explică (pentru Holiday):

Daca zic du-te naiba in loc de ala rau e pacat? Gen Du-te naiba de taran/prost/rahar, al naiba, firi-al naiba, lovite-ar norocul, etc. Astazi m-a injurat fratele meu de ala rau si eu i-am zis:Ba da-te naiba de rahat.Sim ma simt un pacatos, deoarece i-am promis lui Dumnezeu ca nu voi mai injura, dar am zis fara sa vreau deoarece m-a dracuit. eu nu mai zic de ala rau de pe 1 decembrie.Ce parere ai?
Apropo. daca mi-ai zice care sunt injuraturile de pacat si unele pe care le pot spune fara sa fie cu pacat, ti-as putea oferii funda! Multumesc!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru SaraCamelia):

Conteaza gandul si energia pe care o pui in el.
Crestinii au obiceiul sa se ascunda dupa deget, dar nu asta este solutia.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Pacatul nu e o inventie. Exista o carte pe care ti-o recomand sa o citesti daca vrei o apologie a realitatii pacatului. C. S. Lewis, "Crestinismul redus la esente". Ei bine, cred ca esti una din persoanele care stie ce e bine si ce e rau. Sau ma insel? Nu cred. Fiecare din noi stim asta. Autorul te ia si te duce de la ceea ce stii ca e bine sau rau si urmeaza un fir logic de pe urma caruia ajungi sa intelegi cum sta treaba cu pacatul, fara a adauga nimic din religie, e doar pura filozofie acolo. Asta doar in primele capitole, care nu sunt prea lungi, deci nu ai avea mult de citit. Cartea a fost editata si reeditata de multe ori de cand a fost scrisa, tocmai datorita logicii de fier pe care o prezinta si a limbajului simplu in care prezinta filozofia crestina. Macar pentru cultura ta generala, ar merita sa o citesti. Iar daca nu o faci, ar fi bine sa nu te mai pronunti, pentru ca nu vrei sa cunosti, esti multumit doar cu ce stii, si nu te intereseaza altceva, altceva ce ar putea fi de fapt adevarata realitate, si atunci are sens sa mai zici ceva? Intii informeaza-te si abia apoi pronunta-te.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Mersi de carte, de ce insinuezi că n-aș citi-o?
Cât despre bine și rău, eu nu cred nici pe departe că din toate religiile fix creștinismul deține adevărul despre bine și rău.
Binele și răul sunt create de oameni, nu de un "dumnezeu" care se vrea iubitor dar omoară peste 5 milioane de oameni (exceptând potopul).

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Citeste atunci cartea. Vei vedea cit de inventat e binele si raul de oameni. Scuze ca am insinuat. Insa am observat pe aici ca nimeni din cei ce le spuneam sa cerceteze, sa caute, nu cautau, se multumeau cu ceea ce stiau. Ma bucur daca tu esti diferit.
Dar, iata linkul catre carte, ca sa nu te mai chinui sa o cauti tu. Citeste macar prima carte, adica primele cinci capitole. Fiecare nu are mai mult de trei pagini, deci nu ti-ar lua prea mult timp sa citesti. Daca o citesti pe toata, stii pe ce se bazeaza filozofia si credinta crestina, cartea e unul din pilonii de baza a apararii logice a credintei crestine. Si mi-ar place enorm sa discutam despre ce se spune in ea, mai ales la inceputul ei, daca tot am inceput sa discutam despre bine si rau. https://docs.google.com/file/d/0B620M-ULL0qWY05xZ2M5TGtYTTA/edit

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

N-am de gand s-o citesc si pe asta. In mare cam stiu despre ce e vorba ca am discutat cu altii care au citit-o. Stai relaxat ca am citit alte carti de apologetica crestina. Bineinteles toate bat campii incercand sa justifice cu argumente stupide existenta spiridusului crestin si cat de cool e sa fii crestin.

| SaraCamelia explică (pentru cristi202):

Salut,Cristi! Ia spune-mi te rog frumos,este ceva rau,pacat daca zic "Doamne Iarta-ma"? SPRE exemplu: CE Doamne iarta-ma vrei?/Taci, Doamne iarta-ma! Etc. Te rog frumos daca imi raspunzi, sa-mi zici direct, ca nu mai pot pune intrebari sau sa raspund la intrebari, deoarece am email-ul necomfirmat. MULTUMESC!

| cristi202 a răspuns (pentru SaraCamelia):

Depinde. Tonul face muzica, zice o vorba. Daca o zici cu suparare, poate fi tot spre rau, doar ca ai schimbat cuvintele. Mai grav e ca bagi si Numele Domnului acolo. Insa, tot e mai bine decat o injuratura urita, Dumnezeu stie asta, si daca poti spune asta, macar pentru inceput, e bine, dar cand zici asta, sa te gindesti mereu la Dumnezeu, sa te ierte, ca sa nu te trezesti ca spui cuvinte aiurea, si va fi bine.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Deci, cum ramane cu insinuarea? Hai sa fim seriosi. Cind e vorba de intrat la detalii, la discutii serioase, niciunul nu vreti sa o faceti, va dati la o parte. Stiam ca nu o vei citi. Desi nu iti lua mult, desi e o carte renumita, e usoara de citit, autorul nu e un nimeni, ssi se exprima pe intelesul tuturor intr-un mod cit se poate de practic, nu te ia cu baliverne, ci doar cu ce a observat el in legatura cu fiinta umana. Si de aceea cartea e considerata o capodopera, fiind editata si reeditata de nenumarate ori din 1946 de cand a aparut si pana acum, si crede-ma ca multi dintre cei ce nu au crezut, citind-o au inteles crestinismul, si au devenit credinciosi. Pentru ca nici o carte nu are o logica mai puternica in favoarea crestinismului. Macar incepe-o, de nu te va captiva de la inceput, n-o citi! Dar daca n-o citesti, nici nu mai veni cu pareri, pentru ca nu te poti pronunta daca nu esti gata sa te informezi.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"cartea e considerata o capodopera, "

Doar de fanii genului. de crestini in speta. In rest nu este o capodopera. Faptul ca nenea are talent la scris nu face ca apologia lui crestina sa fie si credibila. Are imaginatia bogata, e adevarat, a mai scris si alte povesti fantastice, sf-uri, etc, dar una e una, alta e alta.
Apropo de inceput s-o citesc, nu e aia cu "legea umanitatii" sau ceva de genul asta? Ca daca e aia am mai primit o recomandare mai demult si dupa cateva pagini am lasat-o balta. Porneste din start de la niste presupuneri pe care nu le sustine logic. Nu avea rost sa continui...

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Spune-mi tu in acest caz cu "legea umanitatii" cum ii zici tu, care sunt presupunerile ce nu le sustine logic. Si care e logica ta il legatura cu chestia asta.
Oricum, ma bucur ca macar ai inceput sa o citesti cindva. happy

| VelaJohnny a răspuns:

Si cu siguranta v-a rezolva intreaga problema, nu doar de suprafata, nu? E greu sa te lasi de un obicei, dar nu e imposibil. Eu zic sa incerci, merita incercat. N-o sa iasa din prima, poate luni. Depinde cat de mult iti doresti. Daca crezi ca e mai usor, si moral, sa substitui injuraturile cu „injuraturi", atunci fa asta. N-o sa se prinda nimeni ca injuraturile au cagula, si cu siguranta vei avea o exprimare „cool". Te-ai prins, nu cool, ci „cool" laughing.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Poate dura luni*

| drutzix a răspuns:

Face-mi-as schiuri din crucea ma-tii.
Eu nu prea injur chiar daca nu cred in pacate si prostii d-astea.
Tot ce trebuie sa faci e sa te controlezi putin si scapi de nevoia de a injura.
Anturajul de astemenea te poate influenta mult

| reihiuke a răspuns:

Nu injuratura conteaza. ea e doar un efect. paguba, in interior, o face emotia negativa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înjură bre cum vrei că n-o să-ți ardă sufletul în niciun iad pentru asta. Nu există păcate.

| SaraCamelia explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord cu asta frate....Cum sa nu existe pacate? tu te-auzi ce spui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaraCamelia):

Imi cer scuze daca ti-am insultat credinta in religia aparuta acum 2000 de ani care se vrea a fi adevarata religie a omenirii sau in fantoma imaginara crestina care nu exista decat in biblie.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

De nu ar exista pacate, toti am fi bine si fericiti. Insa pacatele fac ca raul sa existe in lumea asta mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Eu mă întreb totuși de ce a creat dumnezeu și răul dacă el reprezintă întruchiparea a tot ce ne putem imagina că este pozitiv? Dacă omul a fost creat după chipul și asemănarea sa, nu trebuia să fim fără de păcat? Asta arată clar că și "dumnezeu" este "păcătos" și o arată și biblia destul de clar.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raul este expresia libertatii. Ai de ales. Intre bine si rau. Procesul alegerii face din tine o fiinta umana. Altfel, de erau toate bune, nu mai alegeai, erai un robotel care actiona la comanda. Dar raul face posibila aparitia propriei personalitati in dreptul fiecarui individ.
La inceput, omul era fara de pacat, si a ales. A ales raul, dind voie pacatului sa intre in lume.