| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut TPU,eu cred si spun cu mana pe inima in fata Lui Dumnezeu ca nu pot sa inteleg unele chestii din biblie si ma face sa ma simt inferior si ma face sa am o gandire din ce in ce mai naspa despre tot ce inseamna religie si sa ma simt de parca nu am suflet,curand vreau sa intreb un preot despre toata chestia asta,ma simt de parca ma indepartez tot mai mult in loc sa ma apropii,nu inteleg si interpretez gresit unele chestii facandu-mi niste idei proaste in minte si distrugandu-ma pe plan emotianl. Ce as putea face ca sa ma simt din nou aproape de Dumnezeu (eu il iubesc si il voi iubi indiferent de ce s-ar intampla in viata mea),dar faptul ca uneori simt ca sufletul meu e gol sau cand ma rog nu ma pot concentra, cand inainte o faceam cu usurinta oricat cat de obosit eram, ma face sa cred ca nu mai sunt cum eram inainte, voi ce credeti?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca e interpreteata in 32000 de confensiuni crestine, cum o intelegi tu

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

"...nu pot sa inteleg unele chestii din biblie si ma face sa ma simt inferior..."

Culmea e ca asta nu te face inferior, te face inteligent.

| halogen001 a răspuns:

Un om normal care isi foloseste ratiunea, cu cat citeste mai mult din Biblie, cu atat va fi mai departe de Dumnezeu si isi va pierde credinta, pentru ca ce e scris in Biblie sunt doar povesti puerile, primitive si fanteziste scrise pentru prostirea naivilor. Credinta vine din nestiinta. Doar cand nu stii poti sa crezi, mai ales cand ti se servesc iluzii pe tava. Cu cat stii mai mult, cu atat vezi mai bine realitatea si poti face mai bine diferenta dintre minciuna si adevar. Daca dai crezare unor povesti false, vei trai intr-o lume paralela a neadevarului.

| Panamax a răspuns:

Eu nu tin mana pe inima ca este imposibil, dar o pot tine daca vrei pe un alt organ si cred ca habar n-ai despre ce vorbesti, adica iubire de dumnezeu, suflet etc.
Ti-ai vazut sufletul?
Stii cum arata sau unde il tii?
Pe Dumnezeu l-ai vazut?
Ai vorbit cu el, ti-a raspuns?

| Nilsson a răspuns:

Biblia nu e o carte chiar ușoară, însă lucrurile importante sunt clare pentru toți.
Dacă ar înțelege-o toți la prima citire, ar intra toți netoții în rai, dar niciun lucru bun nu se câștigă fără efort.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e oglinda omului, cum e el, așa o vede.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns:

Tara e in razboi si baba se piaptana.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia este o carte frumoasa dar trebuie timp pentru a intelege perfect ceea ce vrea sa ne spuna.
Daca esti incepator, sau daca doresti o privire mai ampla, un ajutor.
Iti recomand cu caldura cartea ''Viaţa lui Iisus'' scrisa de
''Ellen G. White'', incepe din vechiul testament si continua cu noul testament, descrie Biblia intr-un mod foarte frumos si clar, usor de inteles, eu personal am citit-o si mi se pare cea mai buna carte despre Domnul Iisus Hristos, in afara de Biblie.

https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

Daca iti place mai bine mediul online, o poti gasi gratis in format PDF, acceseaza urmatorul link.

http://ellenwhite.ro/wp-content/uploads/2016/pdf/Viata%20lui%20Isus.pdf

Iti recomand sa incepi cu noul testament, acolo se afla Evangheliile, unde se descrie viata Domnului Iisus Hristos, o sa vezi ca evangheliile seamana intre ele dar sunt si lucruri care nu seamana, pentru ca au fost scrise de ucenicii Domnului Iisus Hristos calauziti de Duhul Sfant, dar, exact ca si noi, erau diferiti.
Sa spunem ca tu si cu mine vedem in acelasi timp un accident de masina, poate tu esti mai pasionat auto si o sa observi urma de cauciuc de la frana si iti vei da seama cam cu ce viteza a mers, vei observa elementele masinii care s-au deteriorat si iti poti da seama si de avariile interne ale masinii, la motor. Poate eu voi observa mai mult cioburile de pe asfalt sau fumul care s-ar putea sa iasa de la motor.
Daca ni s-ar lua un interviu, declaratiile noastre ar fi usor diferite, desi am vazut accidentul in acelasi timp in acelasi loc, eram unul langa altul, doar ca am observat detalii diferite.

Vechiul testament este mult mai greu si daca nu ai o baza solida din noul testament, il vei intelege gresit, pentru ca tine foarte mult de context si trebuie mult mai mult analizat pe context si situatia de fata, dar noul testament te va ajuta sa ai o baza solida asupra Bibliei, dupa ce citesti tot noul testament poti trece si la vechiul testament, dar o sa vezi ca in noul testament sunt oricum referiri si la vechiul testament si o sa intelegi mult mai bine, pentru ca sunt oarecum explicate evenimentele din vechiul testament, de apostolii Domnului in noul testament.

Iti recomand dupa ce termini Evanghelia dupa Ioan, sa citesti cartile Efeseni, Coloseni, Filipeni, Corinteni, Romani, acestea sunt scurte in Biblie si te vor ajuta foarte mult sa ai o imagine de ansamblu a Bibliei si o baza solida.

Totodata, iti recomand cu mare caldura o emisiune unde in fiecare vineri seara de la ora 21 poti adresa orice intrebare si vei primi un raspuns corect pe baza Bibliei, cel care raspunde este Pavel Cornel Darvasan, a fost pastor 7 ani, este implicat in foarte multe proiecte de caritate si crestine, si este profesor la universitate in Bucuresti, pe mine m-a ajutat foarte mult.

https://www.youtube.com/watch?v=iAW0o8obGNY&t=3493s&ab_channel=a7tv

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule voi o interpretati in 32000 de feluri, clipul este sectanct, esti penticostal conform altor religi crestine o sa te duci in iad cu biblia in mana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii om, atât.
Nu ai nevoie sa te amagesti cu o carte pentru a fi unul.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Trebuie sa incepi treptat si sa te rogi la Dumnezeu sa aflii raspunsurile "Cauta si vei afla". Daca nu intelegi este pentru ca si un copil care abia invata abcedarul nu poate conjuga verbe etc. Iti zic din proprie experienta. Cauta si un duhovnic pe sufletul tau daca ai unul vb cu el. Dumnezeu este Iubire si ne ajuta.

| h379m3973423 a răspuns:

Domnul Isus a spus celor ce I-au fost ucenici să se ducă în lume și să facă ucenici. Cu alte cuvinte trebuie mai întâi să fii ucenicul cuiva care înțelege(sau măcar consideri tu că înțelege) foarte bine Biblia, ucenicul unui om al lui Dumnezeu. Succes.

Poți și singur dar este mai greu: trebuie să memorezi Biblia începând de la Geneza 1:1 pentru a-ți face în cap o hartă a termenilor(o să-ți fie mai ușor să înțelegi ce simbolizează untdelemnul, via, focul, etc.)

| bettybetty a răspuns:

Hey. Daca vrei, unde stiu iti pot explica ce nu intelegi.
Stii. Inteleg cum te simti. Și eu am trecut pe acolo. Daca vrei, putem discuta

| Cybele a răspuns:

Du-te si vorbeste cu un preot mai bine. Aici nu cred ca veu gasi raspunsuri bune pentru ca sunt multi atei frustrati care ar scrie orice sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista.