| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut TPU, imi poate explica cineva Versetul Luca 12:40 pana la 12:48?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Este provocarea pe care o lansează Mantuutorul Hristos ucenicilor din fața Lui si din ucenicilor maturi din toate timpurile de a veghea, de a fi gata oricand pentru revenirea Lui, de a fi dedicati, credinciosi si înțelepți, capabili să dea hranã spiritualã din Cuvantul Lui celor ce vor sa fie ucecizați pentru a debeni ei înşişi ucenici maturi.

| RAY a răspuns:

Foc pe pământ
49Eu am venit să arunc un foc* pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum!
* Luca 12:51
50Am un botez cu* care trebuie să fiu botezat, şi cât de mult doresc să se îndeplinească!
* Mat 20:22 Marc 10:38
51Credeţi* că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă spun: Nu, ci** mai degrabă dezbinare.
* Mat 10:34 Luca 12:49 ** Mica 7:6 Ioan 7:43 Ioan 9:16 Ioan 10:19
52Căci*, de acum înainte, din cinci, care vor fi într-o casă, trei vor fi dezbinaţi împotriva a doi şi doi, împotriva a trei.
* Mat 10:35
53Tatăl va fi dezbinat împotriva fiului şi fiul, împotriva tatălui; mama, împotriva fiicei şi fiica, împotriva mamei; soacra, împotriva nurorii şi nora, împotriva soacrei."
Semnele vremurilor
54El a mai zis noroadelor: „Când* vedeţi un nor ridicându-se la apus, îndată ziceţi: ‘Vine ploaia.’ Şi aşa se întâmplă.
* Mat 16:2
55Şi când vedeţi suflând vântul de la miazăzi, ziceţi: ‘Are să fie zăduf.’ Şi aşa se întâmplă.
56Făţarnicilor, faţa pământului şi a cerului ştiţi s-o deosebiţi, vremea aceasta cum de n-o deosebiţi?
57Şi pentru ce nu judecaţi şi voi singuri ce este drept?
58Când* te duci cu pârâşul tău înaintea judecătorului, pe drum** caută să scapi de el, ca nu cumva să te târască înaintea judecătorului, judecătorul să te dea pe mâna temnicerului, şi temnicerul să te arunce în temniţă.
* Prov 25:8 Mat 5:25 ** Ps 32:6 Isa 55:6
59Îţi spun că nu vei ieşi de acolo până nu vei plăti şi cel mai de pe urmă bănuţ."

| lpavel a răspuns:

De ce nu ai scris aici versetul? Nu cunoastem biblia ca pe o poezie!

Răspuns utilizator avertizat
| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Sunt 9 versete ce ai dat tu... Pentru fiecare verset din Biblie se poate vorbi câte o oră.
Foaaarte pe scurt cei ce nu știu pentru că nu li s-a spus de Mântuitor vor fi mai puțin pedepsiți față de cei ce au auzit și nu au ascultat. Iar cei ce au auzit și au ascultat de El vor primi o răsplată foarte mare.

| mihaela000ela a răspuns:

Cred ca sunt mai multe mesaje: despre făţărnicie, frica de oameni, hula împotriva Duhului Sfânt,pilde si ingrijorari, ispravnicul credincios. Dar, cred ca este indicat, daca esti interesat, sa discuti cu cei abilitati, care au studiat aceste scrieri biblice si stiu sa le interpreteze ..eu ca un simplu cititor, nu stiu daca sunt in masura sa te lamuresc.