| Claudiu1213a a întrebat:

Salut TPU, la ce face referire versetul din Luca 14:33,, Tot asa oricine dintre voi nu se leapda de tot ce are nu poate fi ucenicul meu''?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca trebuie sa renunti la avutii ca religia te vrea sarac... si stie ea ce sa faca cu avutiile tale.

| CostinAlamariu a răspuns:

A se lepada de tot înseamnă a nu da importanță la nimic din ce consideram că-i-a nostru. Adică sa nu ne atașăm inima de el.

De exemplu dacă pierzi o haină și te superi înseamnă că te-ai atașat de acea haină sau de banii dați pe ea. Asta-i un fel de idolatrie. Iisus spune că nu trebuie sa ne lipim inima de nimic in afara de El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică sa nu fii atașat de nimic în sensul ca, dacă va trebui sa renunti la acele lucruri, sa o faci fara a ți părea rău, sa te gândești ca e mai important Dumnezeu decât acele lucruri. Chiar și la oameni, sa poți renunța la ei dacă va fi nevoie, iar dacă ceva nu te lasă sa te întorci la Dumnezeu, trebuie sa renunti neapărat la acel lucru. Chiar și prea mult timp petrecut pe telefon te poate împiedica sa te apropii de El.

| AdioTPU a răspuns:

Adică să renunți la omul vechi, la orgolii stupide, egoism, goana după avuții și plăcerile acestei lumi trecătoare și să îți dedici viața Domnului, urmând poruncile Sale și voind ca El sa te schimbe punând un cuget nou în tine, inoindu-ti mintea și sufletul și să te facă asemenea Lui.

| dolceromania a răspuns:

Sa renunti la EUL tau, sa incepi sa devii un om nou, fizic si spiritual, Biblic!