| Ben00 a întrebat:

Doar pentru crestini. Ce se intelege din versetul : "cand ucenicul e gol el va fi umplut de lumina. Dar cand este impartit el va fi umplut cu intunecimi"? (Din Evanghelia dupa Toma).

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Sunt crestina. devil :d
"Când ucenicul este unificat, el se umple de lumină, dar când este scindat, el se umple de întuneric."
"Cînd ucenicul este golit, el se umple de lumina; dar cînd este împartit, el se umple de întuneric.", ma gandesc la renuntarea la pacate, la lucrurile lumesti, la indoiala, care inseamna "scindare"/"impartire", de aici e simplu, nu?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca sti ce in semna EVANGHELIE atunci sti si raspunsul.

| anonimg a răspuns:

"Evanghelia dupa Toma" este o carte necanonica.
Daca "canonic" inseamna ca este recunoscut de Biserica(orice biserica crestina), atunci "necanonic" inseamna ca nu este recunoscut de Biserica. ( http://dexonline.ro/definitie/canonic )
Pentru ca adevarul amestecat cu minciuna are scopul de inselatorie, bisericile protestante si neoprotestante nu au introdus cartile necanonice printre cele canonice.

Apostolul Pavel spunea:
"Dar, chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie deosebita de aceea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema!" (Galateni.1:8)
Cu alte cuvinte, el ar fi spus: "Daca cineva va va aduce si carti necanonice printre cele canonice, acesta sa fie indepartat din mijlocul vostru. Bisericile Catolice si Ortodoxe au carti necanonice in Bibliile lor...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Care e evanghelia dupa Toma?

| Ben00 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Sunt mai multe scrieri legate de numele Sf Ap Toma, toate apocrife. Cea numita Evanghelia dupa Toma e foarte scurta, 114 versete.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca omul este gol de mizerii, atunci se poate face ceva cu el in sensul iluminarii. Daca este sa zicem ateu azi, maine om de stiinta, cu indoieli si lipsa de credinta, ajunge ca colegul nostru gaia.Sau chiar ca ...nu mai zic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Fara oamenii de stiinta tu nu ai fi stat acum pe net sa zici nu stiu ce de unul si de altul. smug

| Moisie a răspuns:

Acest verset vrea sa spuna ca atunci cand esti in pielea goala te lumineaza mai bine lumina soarelui. de ex. vezi motivul pentru care oamenii fac plaja!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Această evanghelie nu face parte din canonul biblic, de aceea ea nu poate fi privită ca fiind inspirată de Dumnezeu.

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Vorbest de parca nu ai stii ca nicio evanghelie nu este inspirata de Dumnezeu, si chiar Evanghelistul Luca recunoaste ca a primit de la Isus puterea de a lucra cu diavolii!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Moisie):

Ai uitat să menţionezi că nici Dumnezeu nu există.

| Moisie a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ba! Dumnezeu exista! Si asta o confirma atat Isus cat si Dumnezeul din Biblie!
Dumnezeu este fiecare om care are CONSTIINTA!

| angelica02 a răspuns:

Adica atunci cand nu vei intelege ceva vei fi luminat de fapt vei afla ceea ce nu stii, trebuie doar sa ai rabdare iar atunci cand va fi umplut cum zici tu"cu intunecimi", nu a avut rabdare si a cazut intr-o cursa rea care va avea de suferit toata viata si isi va aduce mereu aminte! sper ca ai inteles succes!