| devoratoru a întrebat:

nu credeti ca invatam multe materii inutile precum limba romana, matematica si engleza in loc sa ne concentram pe lucrurile cu adevarat importante in viata? eu as propune sa facem mai multe ore de religie si arte, totusi.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fiecare materie are rolul ei. De exemplu, chiar și științele exacte te ajuta sa cunoști mai multe despre creație și Creator.

| devoratoru explică (pentru danay72):

Eu consider ca romana e inutila pentru ca nu ma apropie de creatie... Stiintele exacte sunt pentru satanisti si atei care cred ca ei le stiu pe toate. Mai bine ai mai putine cunostinte si mai multa credinta...

| VelaJohnny a răspuns (pentru devoratoru):

Mdap...esti doar un troll.

| danay72 a răspuns (pentru devoratoru):

Romana te învață să citești, sa înțelegi gramatica, sa cunoști ce înseamnă hiperbole, metafora, iar aceste lucruri le găsești în Biblie, iar dacă nu le înțelegi, nu înțelegi nici Biblia. Apoi, științele exacte te ajuta sa înțelegi legile fizice pe care le-a creat Dumnezeu în folosul nostru. Deci e utila cartea.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru danay72):

Da, exact. Sa stii ca in biblie spune ca exista o pilda pentru absolut orice lucru din natura (pentru. elementele periodice din tabel, pentru particule elementare etc.)
Elementele chimice reprezinta senzatii/sentimente, stelele ii reprezinta pe sfinti, Soarele pe Iisus (Ap. lui Ioan -cap.22-vers.16), apa reprezinta dragostea (care este folosita la botez, dar apa se foloseste si pentru a denumi omul, deoarece pentru Dumnezeu omul inseamna dragoste - apara scris in Ap. lui Ioan -cap.17-vers.15).
Daca oamenii sunt precum stelele, astea inseamna ca gravitatia reprezinta in pildele crestine modul prin care oamenii se influenteaza unii pe altii in viata (cei mai tari ii influenteaza pe cei mai slabi). Asa ca doua stele care orbiteaza una in jurul celeilalte se aseamana cu doua persoane care se influenteaza una pe alta in comportament.
Deasemenea, daca o persoana (dau exemplu: un sportiv) se mandreste foarte mult, nu va mai progresa in ceea ce face, fiindca nu este constienta de greselile pe care le face - acest lucru se aseamana perfect cu Raza Gravitationala, care reprezinta proprietatea gravitatiei de a curba timpul si spatiul. Deci omul prea mandru avanseaza prea greu in ceva precum o gaura neagra cu masa foarte mare face ca timpul din jurul lui sa mearga mai greu.
Deci, tu poti foarte bine sa legi religia cu absolut fiecare lucru din natura.

| danay72 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Eu am vorbit despre legile fizice create de Dumnezeu în folosul nostru., iar științele exacte ne ajuta sa înțelegem cat de înțelept le-a creat. Chiar și din acestea învățăm despre calitățile sale. Nu numai din Biblie poți cunoaște pe Dumnezeu ci și din creație.

| oprescudorin11 a răspuns:

Arta si religia se fac, se faceau in FAMILIE! In scoala doar se 'punctau'! Din pacate sunteti o generatie in tranzit sever, prime generatii de incaltati, necajiti cu ceva situatie materiala, si aia dubioasa. Cred cu tarie ca in aceasta situatie trebuie singuri sa va descurcati, in privinta cunostintelor despre arta si religie!
Profesorii va sunt mai analfabeti ca voi(in mare parte). Scoala este adusa in derizoriu, in termeni vechi acceptati!
Imi pare rau sa -ti zic, ca arta si religia depinde de individ, mai ales in zilele astea.
Pe de alta parte, cred ca nici o materie nu este inutila, cata vreme este promovata de un profesor cu HAR! Daca te invata unul mai prost ca tine! Vai!

| VelaJohnny a răspuns:

In opinia mea, romana e utila pana cand vine vorba de analizat opere literare. Spre exemplu, ce-mi pasa mie ce reprezinta plumbul (daca chiar reprezinta ceva pentru autor) din poezia „Plumb" de Bacovia.
Matematica din liceu e naspa si inutila pentru majoritatea elevilor, sanse foarte mici sa folosesti logaritmii cand vinzi hamburgeri la MC, de parca vom ajunge sa folosim tot ce am invatat vreodata.
Cat despre religie, daca ar fi analizata din punct de vedere obiectiv, nu subiectiv, nu in stilul vreunei religii si conform doctrinelor vreunei religii, ar fi chiar super, sa nu fi nevoit sa te implici in nimic, doar sa afli informatii. Dar cat timp, participand la ora de religie, ti se impune sa iti insusesti ceea ce inveti, e aiurea. Cu siguranta, nu privesti lucrurile la fel ca mine.
Artele is mai putin importante precum istoria, geografia, fizica biologia. Pentru arte exista scoli speciale. Pentru religie (in sensul la care te referi tu, adica sa fi invatat chestii ortodoxe, nu sa ti se faca o imagine obiectiva asupra lucrurilor) exista seminarii teologice. Daca arta si religia (ortodoxa presupun) ti se par interesante, poti gasi o meserie care sa iti satisfaca gusturile astea... Ce pot sa zic?
Apropo, daca si engleza zici ca e inutila...e destul de trist punctul tau de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog sa nu vorbesti in necunostinta de cauza despre Tatal Satan, sau Satanism, tu-l reprezinti pe sangerosul de iehova.

| SuNaM a răspuns:

Nu frate, La scoala generala faci de toate. Apoi la liceu, te specializezi(si faci) DOAR materii de profil ca sa poti invata cum trebuie si sa excelezi. Daca m-am dus la mate-info de ce trebuie sa fac engleza, franceza sau desen? A, pentru ca sistemul de invatamant din Romania e de ****!