| silviu86 a întrebat:

imi poate spune si mie cineva, la ce ne folosesc tuturor chestiile pe care la invatam la scoala, la limba romana si la matematica, de exemplu la ce ne foloseste noua in viata daca stim sa facem fractii la matematica si altele. sau la romana la ce ne floloseste sa stim ce este acela un substantiv, verb...?

Răspuns Câştigător
| maria11579 a răspuns:

Lucruri pe care poate le consideri banale, nesemnificative; pot cantari foarte mult in viata. Spre exemplu, intrebi la ce te ajuta notiunile invatate la scoala. Pronumele de intarire este un bun exemplu. Este foarte important sa il cunosti. Daca vei fi atent, vei observa ca la televizor, si nu numai, se fac des greseli asupra acestuia. Probabil ai auzit de multe ori fete spunand "Am auzit eu insumi." /"I-am dat ei insasi cartea." Sesizezi greseala? In primul exemplu, trebuia spus: Am auzit eu insami. (in cazul unei fete); iar in exemplul 2: "I-am dat ei insesi cartea" deoarece pronumele este in cazul dativ. Deasemenea, citind cat mai mult, vei invata cuvinte noi, iti vei imbogati vocabularul si te vei putea exprima mai usor. Isi vei putea exprima gandurile, trairile si sentimentele intr-un mod placut si natural. Matematica te ajuta foarte mult; iti dezvolta gandirea; iar in viata de zi cu zi, o problema pe care o vedeai intr-un fel, o vei percepe in alt mod, vei patrunde in profunzimea ei si vei sesiza mai multe aspecte ale acesteia. Scoala este foarte importanta, iti contureaza caracterul. In scoala iti formezi personalitatea in cea mai mare parte, si tot scoala este locul unde poti remarca o evolutia a ta. Sper ca te-am ajutat. happy

| scumpikxa a răspuns (pentru maria11579):

Ai dreptate, maria. Un alt lucru care tine de limba romana e chestia cu care si pe care. O zic pentru ca vad ca se greseste foarte frecvent. Pentru cineva care nu stie regulile care sau pe care sunt tot una dar sunt unii oameni care chiar stiu sa vorbeasca si in ochii carora poti scadea foarte mult daca nu stii aceste reguli.

4 răspunsuri:
| Rony23 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic, dar ai face bine sa le inveti daca nu vrei pe viitor sa lucrezi la mcdonalds

| silviu86 explică (pentru Rony23):

Aha, chiar as vrea sa lucrez la McDonalds, si oricum daca as invata foarte mult si sa fiu foarte bun, nu cred ca as putea gasi un loc de munca bine platit

| kamael a răspuns:

Pai matematica dezvolta logica si puterea de procesare rapida a datelor, gramatica te ajuta sa nu fi analfabet iar literatura dezvolta imaginatia!