| TheWild a întrebat:

Oare exista Dumnezeu, sau exista doar Teoria Big Bang-ului?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Teoria big bang a fost verificata de foarte multi oamenii de stiinta este sutinuta de dovezi multe si e clar ca universul a avut un inceput el sa numit big bang ce la cauzt? nu stim poate nu a avut nevoie de o cauza si doar de efect din moment ce cauza -efect se petrece in timp e inutil sa intrebamm ce la cauzat daca nu exista timp e cand al alerga si te-as intreba ce ai facut inainte de prima secunda? dumnezeu e doar o creatie a omului

| TheWild explică (pentru RAY):

Aveti dreptate toti, daca ar exista Dumnezeu, de ce nu sunt deloc dovezi?
Sau daca ar exista, cand sa se nasca?
Eu votez pentru Teoria Big Band, cine e cu mine?
Nu mai raspund la toti, ca mi-e lene sa dau copy-paste laughing

| RAY a răspuns (pentru TheWild):

Ca nu exista, exista doar argumente anti stiinta atata tot minunii, atacuri contra stiintei, si biblia cam atatea dovezii ca pentru restl de 2700 de zeii sau alba ca zapada

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Buna intrebare legata de Dumnezeu rai si iad. Vreau sa iti dezvalui niste INCREDIBILE DAR ADEVARATE marturii in care au fost in iad oameni, tu crezi ca o multime de oameni au scos asa minciuni din diferie parti ale lumii? nu cumva Dumnezeu ne avertizeaza si in ziua de azi ca El e DRAGOSTE si daca nu ne intoarcem la El vom pieri? ne avertizeaza prin viziuni prin vise uneori si alte metode.
o marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul dar Isus i a aratat iadul si stiti de ce! daca nu stiti priviti:
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
un fost ateu s a pocait
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
, o femeie traia in pacat s a pocait dupa ce a ajuns sa vada iadul si raiul
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
O fata a pictat raiu si iadul.
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ
o marturie a unei fete care a vrut sa vada raiul dar Isus i a aratat iadul daca nu stiti priviti:
http://www.youtube.com/watch?v=VOCGYjS5BZI
versiunea romana:
http://www.youtube.com/watch?v=xzrYWPtQybw
un fost ateu s a pocait
http://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M
, o femeie traia in pacat s a pocait dupa ce a ajuns sa vada iadul si raiul
http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc,
un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor.Tote ce e rau iti ia, Isus spune in 1 Peter 5:7.
Oare de ce L a trimis pe Isus pe cruce, nu ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge, Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
vindeca bolnavi
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
, Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioan 1:3).
Cel rau are putere peste sufletele necredinciosilor.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
Dumnezeu e minunat, nici nu putem sa il intelegem si nu il vom intelege niciodata.
Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31. Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui Satan. Satana este "Printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

E nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana giverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte.În aproape fiecare religie falsa, beneficierea de favoarea lui Dumnezeu sau a câstiga viata vesnica este o tema predominanta. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Bucura te ca mai ai timp.Si bucura te ca
ne a pregatit tuturor un loc in cer, numai ca multi sunt chemati putini alesi (Matei 22:14).
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze, preaiubitule/preaiubito nu trebuie nicio marturie a niumanuia, Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu.Biblia este cuvantul Lui.Profetiile din biblie se implinesc! Dumnezeu are putere vindecatoare, vindeca bolnavii:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
cum poate sa fie unii oameni atat de oarbi la minuniile Lui.
ce nu pate face DUMNEZEU? nu te lua dupa lume si dupa indemnurile ei si religile ei FALSE, urmeaza l doar pe Isus, doar prin El vom ajunge in Paradis, in vesnicie (Ioan 14:6), lumea asta se va duce cu tot ce e pe ea, scrie si in biblie dar nu mai caut acum, nu prea am timp.
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze.
Romani 10:13
Si mai e de spus ceva, Iubirea sfanta a lui Isus.
un pacatos care traia in pacat a fost TORTURAT in IAD: http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y
ingrozitor, dar e MINUNAT faptul cum Dumnezeu schimba omul, e absolut uimitor.Tote ce e rau iti ia, Isus spune in 1 Peter 5:7.
Oare de ce L a trimis pe Isus pe cruce, nu ca ne iubeste, ca sa moara si sa avem noi viata vesnica? ne iubeste, si nu vrea sa pierim.
John 3:16
noi facem parte din Rai, acolo e locul nostru, IADUL E PENTRU SATAN SI DEMONII LUI, nu pentru oameni, omul alege unde merge, Dumnezeu a facut omul cu ratiune, i a dat vointa proprie, nu suntem roboti, slava Domnului, ce minunati suntem creati.
Alt lucru important.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
vindeca bolnavi
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
, Dumnezeu e viu si ne vorbeste si azi:
cateodata vorbeste literal (1 Samuel 3:6)
cateodata prin vise (Geneza 41:25)
cateodata prin ingeri (Luca 1:30)
cateodata prin viziuni (Acts 10:10-11)
alteori prin alti crestini (Galateni 1:11)
cateodata prin scriptura (Matthew 22:29)
vorbeste prin profeti (2 Samuel 12:7)
si mai poate vorbi chiar si prin sentimentele noastre (2 Ioan 1:3).
Cel rau are putere peste sufletele necredinciosilor.
Dumnezeu face minuni si astazi, MULTE MINUNI.
Slavit sa fie Dumnezeu.Amin.
Dumnezeu e minunat, nici nu putem sa il intelegem si nu il vom intelege niciodata.
Pe de alta parte Satan e influenta majora a idealulilor, opinilor, speculaţiilor, sperantelor şi religiilor false ale lumii toate sunt sub controlul său şi au răsărit din minciuni şi deceptii.
Satan este numit domnul puterii aerului in Efeseni 2: 2. El este "domnitorului acestei lumi" în Ioan 12: 31. Aceste titluri şi multe altele semnifica capacităţile lui Satan. Satana este "Printul a puterii de aer" semnifica ca într-un fel el conduce peste lume şi oamenii din el.

E nu guverneaza lumea complet; Dumnezeu este suveran încă. Dar aceasta înseamnă că Dumnezeu, în înţelepciunea sa infinită, a permis Satana să opereze în această lume în limitele pe care Dumnezeu a stabilit pentru el. Când Biblia spune că Satana are putere peste în lume, trebuie să ne amintim că Dumnezeu i-a dat domeniu peste cei necredincioşi numai. Credincioşii nu mai sunt în conformitate cu regula lui Satan (Coloseni 1: 13). Necredincioşi, pe de altă parte, sunt prinsi "in capcana diavolului" (2 Timotei 2: 26), se află în "puterea celui rău" (1 Ioan 5: 19), şi sunt în robia lui Satan (Efeseni 2: 2).

Deci, atunci când Biblia spune că Satana este "dumnezeul veacului acestuia", ea nu spune că el are autoritate finala. Satana giverneaza lumea necredinciosilor intr-un mod specific. În 2 Corinteni 4: 4, necredinciosul urmează pe Satana la ordinea zilei: "Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintea de necredincioşi, astfel încât ei nu pot vedea lumina Evangheliei slavei lui Hristos." Schema lui Satan include promovarea filozofiilor false în lume — filosofii care orbesc pe necredincios la adevărul evangheliei. Filozofiile lui Satan sunt cetati în care oamenii sunt închişi, şi ei trebuie să fie eliberati de Hristos.

Un exemplu de o astfel de filosofie falsă este credinţa că omul poate câştiga favoarea lui Dumnezeu dupa un anumit act sau acte.În aproape fiecare religie falsa, beneficierea de favoarea lui Dumnezeu sau a câstiga viata vesnica este o tema predominanta. Câştiga mântuirea prin fapte, cu toate acestea, este contrar revelaţiei biblice. Omul nu poate lucra pentru a câştiga favoarea lui Dumnezeu; viaţa veşnică este un dar gratuit (vezi Efeseni 2: 8-9). Şi că darul gratuit este disponibil prin Isus Hristos şi El singur (Ioan 3: 16; 14: 6). Ai putea întreba de ce omenirea nu va primi pur şi simplu darul gratuit al mântuirii (Ioan 1: 12). Răspunsul este că Satana-dumnezeul acestei lumi — a ispitit omenirea să urmeze mândria lui în schimb. Satana stabileşte ordinea de zi, lumea necredincioasă urmeaza, şi omenirea continuă să fie înşelata. Nu este de mirare că Scriptura il cheama pe Satana un mincinos (Ioan 8: 44).
Bucura te ca mai ai timp.Si bucura te ca
ne a pregatit tuturor un loc in cer, numai ca multi sunt chemati putini alesi (Matei 22:14).
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze, preaiubitule/preaiubito nu trebuie nicio marturie a niumanuia, Dumnezeu exista si nimeni nu trebuie sa dovedeasca existenta Lui, se vede in toata creatia lui, Galaxiile, tot ce vezi in jurul tau, TU, etc.
Domnul meu este viu!
Soarele lumineaza lumina lui pentru El.
Vantul bate sa L glorifice.
Pasarile canta admiratia lor pentru El.
Si iubirea din inimile noastre doar ca un rezultat al Lui.
Stiind si vazand asta, nu inteleg cum cineva va fi in stare sa zica ca nu exista Dumnezeu.Biblia este cuvantul Lui.Profetiile din biblie se implinesc! Dumnezeu are putere vindecatoare, vindeca bolnavii:
http://www.youtube.com/watch?v=WukyfhkhE7E
cum poate sa fie unii oameni atat de orbi la minuniile Lui.
ce nu pate face DUMNEZEU? nu te lua dupa lume si dupa indemnurile ei si religile ei FALSE, urmeaza l doar pe Isus, doar prin El vom ajunge in Paradis, in vesnicie (Ioan 14:6), lumea asta se va duce cu tot ce e pe ea, scrie si in biblie dar nu mai caut acum, nu prea am timp.
Ma rog ca Dumnezeu sa te binecuvanteze.
Romani 10:13
Si mai e de spus ceva, Iubirea sfanta a lui Isus.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

God (Jesus Christ) is eternal.
In the beginning God...": Note those words carefully; they do not say, "In the beginning gods" which would imply a plurality of gods; but, "In the beginning God ". Throughout all eternity past, nought existed visible or invisible but God. Nothing else existed; nothing else came into being until "God created the heavens and the earth". Therefore throughout all eternity past, God was one: "Before Me there was no God formed, and there will be none after Me" (Isaiah 43:10) is His own unchanging declaration. Therefore God was not only one God throughout all eternity past, but He is one God presently, and will be throughout all eternity.
We all know God exists, some just don't want to CHANGE the direction!
There is not even one human being on earth who doesn't KNOW that God exists.
For the truth about God is known to them instinctively.God has put this knowledge in their hearts. From the time the world was created, people have seen the earth and sky and all that God made. They can clearly see his invisible qualities–His eternal power and divine nature. So they have no excuse whatsoever for not knowing God. Yes, they knew God, but they wouldn’t worship him as God or even give him thanks. And they began to think up foolish ideas of what God was like. The result was that their minds became dark and confused. – Romans 1:18-21

26 And hath made of one blood all nations of men for to dwell on all the face of the Earth, and hath determined the times before appointed, and the bounds of their habitation;

27 That they should seek the Lord, if haply they might feel after Him, and find Him, though He be not far from every one of us:

28 For in Him we live, and move, and have our being; as certain also of your own poets have said, For we are also His offspring.
30 And the times of this ignorance God winked at; but now commandeth all men every where to repent:
31 Because He hath appointed a day, in the which He will judge the world in righteousness by that man whom He hath ordained; whereof He hath given assurance unto all men, in that He hath raised Him from the dead.
Acts 17:30
There is no peace for the wicked, says the LORD
http://www.youtube.com/......?/playlist
Who is God:
http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php
The Reason for Life
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
Why the Bible is not the word of God
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
POWERFFUL delusion
http://www.youtube.com/watch?v=iVIIwqEoins&list=PLBA4563762D9E30DA&index=5
TURN FROM YOUR SIN OR PREPARE FOR INFERN AND HOT LAVA
http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Satan's strategies for Humanity
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Now, from my experience He answered my prayer how He said in the Bible, ask and it shall be given!
GOD LOVES US SO MUCH THAT HE GAVE HIS ONY SON TO DIE FOR US SO WE CAN BE WITH HIM FOREVER.

| reihiuke a răspuns:

O teorie nu poate exista. O teorie e o teorie. Nu poti face comparatie. Ori le faci pe amandoua teorii ori le iei pe amandoua ca nefiind teorii.

| GRs a răspuns (pentru reihiuke):

Amandoua sunt teorii deoarece nu poti crede tot ce scrie intr-o carte.

| reihiuke a răspuns (pentru GRs):

Dar e altfel cand pui intrebarea ca amandoua sunt teorii. Intrebarea vine, unde-s dovezile, daca sunt corecte ceea ce consideram dovezi si "pot fi ele verificate"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Tot ce începe sa existe are o cauza a existentei sale.
2. Universul a început sa existe.
Deci universul are o cauza a existentei sale.Simplu
Inainte de Big-Bang ce a fost? Iata si teoria:
Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natura cu totul speciala, o asa-numita singularitate, ceva fara dimensiuni dar cu o energie nesfarsita. La momentul "zero" acest punct a iesit din starea lui de singularitate (inca nu se stie din ce cauza) si si-a manifestat uriasa energie printr-o inimaginabila explozie

| Termopile a răspuns:

Dacă nici cu atâtea dovezi în fața nu credem in Dumnezeu atunci e grav, eu nu cred că există Dumnezeu, eu stiu că există. În Big Bang trebuie să crezi pentru că nu ai nici o dovadă, dar in Dumnezeu poți să ști că există

| ADN30 a răspuns:

Daca gasesti in padure un bolovan poti spune ca a aparut din intamplare, dar daca gasesti un ceas care functioneaza perfect mai poti crede cu nu o minte inteligenta la conceput?

De obicei in urma unei explozii nu rezulta ordine ci haos si dezordine. Chiar ti se pare logic sa crezi ca in urma unei explozii de proportii a aparut pamantul cu legile lui fizice, omul k fiinta inteligenta, si toate minunatiile care ne inconjoara?

| Dorugar a răspuns (pentru ADN30):

Hallo fratzicule, stai cam rau cu logica! Sa fie din cauza ca nu stii nimic si crezi totul?
Si in urma Big Bangului tot haos a rezultat, ordinea pe care o vezi tu azi nu a aparut asa spontan la explozie ci i-au trebuit 13 miliarde de ani de autoreglare, adica de incercare a nimicului sa devina ceva!
Nu cumva ai impresia ca un King Kong le-a facut pe toate acestea pe care le vedem intr-o saptamana?

| FearMaker a răspuns (pentru ADN30):

Nu dar poate in urma exploziei chiar a fost haos...ti se pare ca universul este aranjat ca o biblioteca?

| vasilicalambru a răspuns:

Macar teoria Big Bang e sustinuta de dovezi. http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_microwave_background_radiation

| TheWild explică (pentru vasilicalambru):

Aveti dreptate toti, daca ar exista Dumnezeu, de ce nu sunt deloc dovezi?
Sau daca ar exista, cand sa se nasca?
Eu votez pentru Teoria Big Bang, cine e cu mine?

| vasilicalambru a răspuns (pentru TheWild):

Adevarul nu-i o democratie.

| Ady125 a răspuns:

Teoria Big-Bangului o fi pentru stiinta.
Dar eu zic ca e mult mai reala ideea ca Dumnezeu a creat lumea.

| TheWild explică (pentru Ady125):

Aveti dreptate toti, daca ar exista Dumnezeu, de ce nu sunt deloc dovezi?
Sau daca ar exista, cand sa se nasca?
Eu votez pentru Teoria Big Band, cine e cu mine?

| FearMaker a răspuns (pentru TheWild):

Totii oamenii care nu sunt incuiati la cap cu lacatul ar trebui sa fie cu tine!