| William a întrebat:

postul se poate tine toata saptamana? Sau trebuie intai sa merg la preot sa imi faca nu stiu ce si dupa aia pot sa incep? Stiu ca la postul de luni este bine sa mergi intai la preot si sa vorbesti cu el, dupa aia il tii. Funda cui imi zice.

Răspuns Câştigător
| vitbsk a răspuns:

Sal, pentru a asigura dreapta măsură şi urcuşul duhovnicesc, este mai bine să te sfătuieşti cu Duhovnicul.
Postul se poate ţine toată săptămâna dacă, ai Canon de la duhovnic.
E bine să fie ţinut cu echilibru, altfel rişti să te angajezi la lucruri care îţi depăşesc puterea de înţelegere, la care te afli acum şi să te sminteşti, căzând în păcate mai grele.

| William explică (pentru vitbsk):

Stai, nu am Canon duhovnicesc sa tin post toata saptamana, am chef. Nu e acelasi lucru. Merci pentru sfat.

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Mă ştii cum e cu cheful, azi am chef să mă rog, mâine înjur sfinţii şi nu mai înţeleg de ce m-am rugat ieri.
Asta pentru că diavolul, în momentul în care vede că vrei să te apropii de Dumnezeu îţi trimite lehamitea, akkedia că să te oprească de la râvna către Dumnezeu.
De aceea ai nevoie de un duhovnic, care să se roage pentru tine, care să-ţi explice postul şi care să-ţi cunoască înclinaţia duhovnicească şi să o dirijeze spre ECHILIBRU.
Asta pentru a nu da nici în fanatism nici în erezie.
În duhovnicie, creşti pas cu pas, treaptă cu treaptă, de la grădiniţă la facultate, în funcţie de puterea ta de înţelegere care îţi este întărită prin Duh, de către Dumnezeu.
Deasemenea, duhovnicul nu dă Canon peste puterile tale de înţelegere la care te aflii în momentul Spovedaniei.

| vitbsk a răspuns (pentru vitbsk):

Dacă te angrenezi la lucruri peste puterea ta de înţelegere, te vei prăbuşi sub propria greutate.

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu există nici o interdicţie, din partea nimănui, dar pentru folosul tău spiritual, pentru a înţelege corect efortul tău, cel mai bine este să ceri şi un sfat, de la duhovnic în special!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Vreau să-ţi răspund dintr-un unghi puţin diferit de care ai pus întrebarea.
De fapt, Biblia arată că pentru creştini nu este o cerinţă să ţi-i post, ci o alegere personală. Biblia îl prezintă pe Dumnezeu ca fiind "fericitul Dumnezeu" şi ne îndeamnă să-l imităm. De aceea, mâhnirea nu ar trebui să fie caracteristica adevăraţilor creştini. În plus, dacă cineva alege să postească, trebuie să fie atent să nu se considere mai drept sau neprihănit ca alţii.
În ce priveşte cât trebuie de postit, dacă trebuie să mergi la preot, acestea sunt doar tradiţii ce nu au de-a face nimic cu îndemnurile Bibliei. Cele bune!

Răspuns utilizator avertizat