| SenatorCometan a întrebat:

Salut TPU,sunt depresiv.
Stiu ca intr-o zi voi muri,la fel si persoanele la care tin,iar aceasta certitudine ma consuma zilnic. Simt ca nici nu are rost sa-mi mai urmez aspiratiile referitoare la un viitor loc de munca.
O alinare o gasesc in religie,iar aici vreau eu sa fiu lamurit...
Am tot cautat pe internet diverse si nu am prea gasit ce cautam. Dar daca exista Dumnezeu, de ce ne-a facut muritori ca apoi sa ne ducem in rai? Ce sens are? Nu era mai simplu si mai putin complicat sa fi fost facuti direct nemuritori? Al doilea lucru care "sparge gheata" este de ce parca nu existam cand dormim? Aceste doua intrebari reprezinta o mare piedica in a-mi forma o relatie de incredere cu divinitatea...
Deci, aveti niste sfaturi care sa ma faca sa-mi ameliorez suferinta?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Te du la doctor daca esti depresiv, nu aici gasesti rezolvare, ai o rubrica de medicina si 112 pentru urgenta. Ce sa caute cineva ca tine in rai? Nemuritor NU este decat Dumnezeu si numai EL ne poate asigura de Viata Vesnica, FACI CE a spus EL ca doreste sa faca fiecare OM ca sa ai parte de Viata Vesnica? Din cate citesc eu NU FACI NIMIC pentru a castiga ceea ce doresti. Sincer din cele spuse de tine mai sus esti bantuit(a) de o lene covarsitoare, te du la munca si sa vezi cum iti trece depresia iar dupa 40-50 de ani de munca mai discutam.

| doctorandus a răspuns:

Nu poti avea o relatie cu divinitatea, la fel cum nu poti avea o relatie cu un bibelou. La fel cum bibeloul nu-ti vorbeste, nici divinitatea nu-ti vorbeste. Deci nu poti avea o astfel de relatie deoarece nu exista comunicare.

| SenatorCometan explică (pentru doctorandus):

Poate... nu stiu.

| doctorandus a răspuns (pentru SenatorCometan):

Iti spun sigur: cata vreme am fost crestin, Dumnezeu nu mi-a vorbit sub nicio forma. Am ajuns la concluzia ca Dumnezeu nu poate vorbi cu oamenii, la fel cum noi nu putem vorbi cu furnicile. Deci nu e de mirare ce prostii s-au spus in numele lui Dumnezeu, care n-are nici in clin, nici in maneca cu ele.

| RAY a răspuns:

Sunt basme mann, credinta nu are nevoie de ratiune, logica e doar credinta oarba in povesti, crezi sau nu crezi e alegerea ta, ei daca stiu ca pleaca intr o lume mai buna de ce tot evita asta, apeleaza la doctori, de ce le e frica, de ce plang cand le moare cineva daca pleaca la bine, religiile sunt povesti pentru adulti atat, ceea ce stim e faptul ca vom muri atat apoi ce se intampla sunt credinte oarbe

| SenatorCometan explică (pentru RAY):

Frumos are fi sa nu fie doar povesti pentru adulti. si sper...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu era mai simplu si mai putin complicat sa fi fost facuti direct nemuritori?
Ba, că direct nemuritori am fost făcuți. Dar pentru că carnea de pe noi se strică, ceea ce nici Dumnezeu nu poate împiedeca, a aranjat ca viața noastră să continue prin urmași. Astfel cine are urmași e nemuritor.
de ce parca nu existam cand dormim?
Ai spus bine. Parcă. parcă = se pare că.
Când te-ai trezit, ai aflat că a fost o părere.
Astfel, afli doar că creierul a fost la odihnă.
Așa că poți avea încredere în divinitate. De când există viața, el a rânduit cel mai bine lucrurile,

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Enoh, a fost si el un om ca si noi si nu a murit ca a fost pe placul lui Dumnezeu, umbla zilnic cu Dumnezeu.Si a fost luat la cer fara sa vada moartea.Deci iată ca Dumnezeu ne-a făcut nemuritori dar cu o condiție : sa nu pacatuim.Plata păcatului e moartea!
Somnului i se mai spune si o semimoarte. Iată la ce ajuta somnul :" Fiecare centru nervos - fiecare celula, de fapt - este o baterie care acumulează. Activitatea descărca aceasta baterie. In timpul somnului, aceasta baterie este reancarcata. Aceasta nu este o metafora, ci este un fapt fizic real." Jay Hoffman, Ph.D.- The Missing Linc
Iată cat de mult ne iubește Dumnezeu!

| SenatorCometan explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu inteleg conceptul de pacat.
Adica danut de mai sus mi s-a adresat intr-un mod stanjenitor.
Adica a comis pacat.
Adica moarte vesnica pentru atata branza?

| danut a răspuns (pentru SenatorCometan):

Indemnul la MUNCA ti se pare a fi un pacat? Ce pacat am comis cand tu te consideri "depresiv(a)" dar faci afirmati jignitoare la adresa lui Dumnezeu? Indemnul la a consulta un doctor este un lucru ipocrit, sti ce inseamna a fi ipocrit? Unde este pacatul?

| SenatorCometan explică (pentru danut):

Faci afirmatii la adresa mea fara a ma cunoaste.
Nu fac firmatii jignitoare la adresa lui Dumnezeu, erau doar 2 intrebari.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru SenatorCometan):

Păcatul este fărădelege.Adică a încălca cele zece porunci scrise cu degetul lui Dumnezeu si care se găsesc in Exod capitolul 20 din Biblie.De ce consideri ca danut a comis păcat prin felul in care ți-a răspuns si consideri ca e ok cum ai formulat întrebarea si ai vorbit la adesea lui Dumnezeu? Citește Biblia si vei găsi răspins la toate întrebările care te framanta.

| danut a răspuns (pentru SenatorCometan):

NU am facut decat niste comentari la afirmatiile facute de tine, doctor, munca, existenta lui Dumnezeu, asta este rolul forumului si in final ti-am dat niste sfaturi UTILE. Unde este jignirea, indemnul la munca este jignire, pai asta daca o consideri jignire te rog sa ne spui sa stim si noi. Iar pe Dumnezul l-ai jignit punand la indoialoa existenta LUI.

| Meme10Memu a răspuns:

In loc sa te amagesti ca vei scapa de depresie citind biblia mai bine bei un pahar cu vin sau iei o pastila antidepresiva sau mergi la psiholog deoarece efectul e mai palpabil, mai evident. Asa recomanda oamenii de stiinta.

| Nilsson a răspuns:

1. "Dar daca exista Dumnezeu, de ce ne-a facut muritori ca apoi sa ne ducem in rai?"

Ca să avem parte de viața veșnică, noi ca oameni trebuie să dovedim că suntem vrednici de acest lucru, iar această viață este timpul când când o putem face.
Ce sens ar avea să îi facă Dumnezeu pe păcătoși direct nemuritori?

2. "de ce parca nu existam cand dormim?"

În Biblie moartea este asemănată deseori cu un somn, e ca un mod de a experimenta moartea ca să zic așa.
Dar așa cum există somn profund și somn cu vise, tot așa și moartea poate fi veșnică sau să trăiești după aceasta.

În privința depresie, trebuie să identifici mai bine cauzele care te-au adus în această stare și să treci peste aceste probleme privind cu încredere spre viitor.

| SenatorCometan explică (pentru Nilsson):

Foarte interesanta asemanarea viselor profunde / cu vise cu moartea / viata vesnica.
Dar...ce inseamna pacat? Eu cred ca toti pacatuim azi si ca nimeni nu face o exceptie.iar uneori nu ai incotro...

| Nilsson a răspuns (pentru SenatorCometan):

Păcatul este starea de despărțire față de Dumnezeu. Când omul trăiește în păcat el devine egocentrist și își pune interesele proprii pe primul loc.
Toți păcătuim, așa e, dar trebuie să luptăm pornirile noaste rele.