| Astronomy a întrebat:

Vreau sa va intreb de ce in biblie scrie ca
Dumnezeu a creat luminatorii mari Soarele
si Luna si luminatorii mici stelele.
Soarele este o stea.
Stelele sunt ca soarele nostru, mai mari
sau mai mici.

2 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Ei nu stiau ca Soarele e o stea pentru ca nu aveau de unde. Nu aveau niciun habar ce e Soarele, ce e Luna sau ce sunt stelele, si care sunt diferentele sau asemanarile dintre ele. Pentru ei astea erau un fel de lucruri sfinte create de D-zeu cu singurul scop de a ne da noua lumina, unei singure planete. De asemenea, stelele sunt create mai tarziu decat Pamantul si decat restul sistemului solar, ceea ce e din nou o aberatie. Pamantul ar fi cel mai vechi corp din intregul univers daca ar fi sa ne luam dupa biblie.
Pamantul ca fiind imobil, si despre Soare se spune ca se misca, deci ei credeau ca Soarele se invarte in jurul nostru, iar despre restul planetelor (care sunt de ordinul trilioanelor) nu se spune nimic din motivul evident ca nu stiau despre existenta lor. Pentru ei, Pamantul era singura lume, si nu stiau ca e o planeta, nu stiau care e forma ei, sau ca se invarte in jurul unei stele. Nu stiau ce sunt alea planete sau sateliti, pentru ca au trait inaintea marilor descoperiri din astronomie, care au inceput abia prin secolul 15. Sa nu mai vorbim de galaxii sau de marimea sau vechimea universului.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In sfarsit o intrebare interesanta.
Crestinii nu o sa se inghesuie sa-ti raspunda din simplul motiv ca i-ai incuiat.
YHWH stia bine astronomie deoarece cu SLAVA lui(Hyper-Fast Travel) facea naveta pe Pamant.
Dar tolomacul care a scris textul Facerii nu stia o boaba.
Moise ar fi stiut daca ar fi scris-o el ca era mare preot egiptean si era pe mana cu YHWH.
Cele mai multe povestiri au fost scrise de catre preotii lui Esdra inclusiv Facerea.