| liviuredd a întrebat:

Vreau niste rugaciuni puternice pentru a trai constient.(sa fiu constient cand pacatuiesc si sa pot sa ma opun mai usor)Daca exista asa ceva.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu ești conștient dacă rugăciunea nu vine de la tine, la asta m-am referit că să vină din suflet. E cum i-ai face o declarație unei fete. Una e să o spui cu cuvintele tale și alta să o iei de undeva și să o spui ca pe poezie.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu iti trebuie rugaciuni puternice. Iti trebuie rugaciuni consecvente. Adica sa te tii de rugaciune pana ce devine o practica in viata ta. Adica sa o faci zi de zi. Si nu oricum, niste cuvinte spuse din obligatia de a fi spuse, ci totul sa porneasca din inima, ce zici sa fie si adevarat, mai bine un "Doamne ajuta!" sincer si din inima, decat o rugaciune de o ora spusa sec si cu mintea in alta parte. Ideea e de relatie, prin rugaciune intri in relatie cu Dumnezeu, si vorbesti cu El. Daca reusesti sa faci asta, beneficiile rugaciunii sunt extraordinare.

| danay72 a răspuns:

Spune-I lui Dumnezeu ceea ce simți în rugaciune și cere-i ajutorul când crezi că îți e greu. El vrea sa ii vorbim din suflet, nu sa ii zicem rugăciuni învățate pe de rost. Matei6:7,8

| ania a răspuns:

Toți am primit în dar de la Dumnzeu conștiință, pe care până n-o amorțim prea tare prin ignorare, reducere la tăcere, ne avertizează când ceea ce intenționăm să facem e rău și ne trimite mustrări de conștiință după ce facem ceva contrar vocii ei.
Tocmai pentru că nimeni n-a reușit doar prin efort propriu și conștintizare să nu păcătuiască deloc, de aceea a ales Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, să se întrupeze, să ia asupra Lui toate păcatele oamenilor și să se sacrifice El în locul nostru, pentru a ne oferi o curățire de păcat toatală dar dreaptă.-fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, ca oricine crede în El, să nu piară ci să aibă viață veșnică(Ioan 3-16)Cred că cea mai puternică rugăciune e cea recomandată de Mântuitorul, eu o personalizez pentru diverse situații, oameni etc.Sugestie-Tatăl meu drag, care ești în ceruri, sfințească-Se Numele Tău în casa mea, în familia mea, în ziua care îmi stă în față.Vie astăzi împărăția ta peste mintea mea, gândirea mea, sufletul meu. Facă-Se voia Ta în alegerile pe care trebuie să le iau astăzi, precum în cer, în prezența îngerilor care te iubesc și te ascultă, așa și pe pământ, în privința lucrurilor asupra cărora Tu mi-ai dat stăpânire.Îți mulțumesc pentru toată hrana, âmbrăcămintea, adăpostul pe care mi- le/ dai în fiecare zi.Aleg să iert azi, de dragul Tău pe oricine îmi greșește, pentru că Te iubesc și nu vreau să fie bariere între noi, vreau să iert pentru că Tu, prin ceea ce a făcut Hristos, mă ierți întâi pe mine.Cu orice ispite va ve veni cer rău astăzi, Tu ești puterea de a le sesiza și de a mă împotrivi lor.Tu ești izbăvitoul, Eliberatorul meu de cel rău, pentru că toată autoritatea, puterea, înțelepciunea sunt ale tale, pe pământ, în univers și în întraga existență!

| T0T a răspuns:

Dacă rostești rugăciuni ca un papagal nu te va ajuta cu nimic. Trebuie să vină din suflet. Poate așa ai o șansă. Tu mereu ești conștient doar că nu îți place să îți asumi nimic.

| liviuredd explică (pentru T0T):

Este un om in stare de ebrietate mai putin constient decat unul treaz? da.'trebuie sa vina din suflet'-asta inseamna ca iti focalizezi toata atentia pe rugaciune, deci ce am cerut eu.Eu cer rugaciune ca sa fiu mai constient iar tu imi zici fii mai constient.si lasa-ma cu faza cu papagalul.

| T0T a răspuns (pentru liviuredd):

Nu ești conștient dacă rugăciunea nu vine de la tine, la asta m-am referit că să vină din suflet. E cum i-ai face o declarație unei fete. Una e să o spui cu cuvintele tale și alta să o iei de undeva și să o spui ca pe poezie.

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Nu considera ca rugaciunile sunt niste vraji.Eu consider ca niste rugaciuni de baza pot fi spuse de copii, dar, treptat, sa isi dea seama ca rugaciunea este un mod de a comunica cu Domnul.
Cand te rogi, nu cauta o rugaciune pe care au scris-o altii deja. Spune tu o rugaciune, ca si cum vorbesti cu o persoana de langa tine. Cere-ti sincer scuze pentru pacatele tale, crede in Isus si in jertfa Lui, astfel vei fi iertat, apoi urmeaza-L.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciunile crestine sunt total inutile. N-au nimic spiritual in ele.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu prea există așa ceva, contează credința cu care zici o rugăciune, nu conținutul ei. Deci orice rugăciune e puternică dacă o zici cu credință.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan/10/34/#34
Toti sunt binecuvantati de Dumnezeu, deci nimeni nu are niciun pacat. Dumnezeu ii iubeste pe oameni oricum.
El I-a numit pe evrei sfinti fiindca erau cel mai sarac neam, dar inaintea lui Dumnezeu nu conteaza conditia materiala, ci credinta. Deci, Dumnezeu pe toti oamenii ii numeste sfinti asa.