| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

Salut vreau sa pun o întrebare Există Dumnezeu? sau nu eu personal cred ca exista.

PS: vreau răspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Internetul este ultimul loc în care ar trebui să-L cauți pe Dumnezeu. Eu personal L-am găsit pe Dumnezeu, sau mai bine spus, L-am simțit de departe. Urmează să mă duc după el, dar nu mă voi duce după el nici prin internet, nici prin părerile oamenilor, ci printr-o viață frumoasă, liniștită, morală. O viață care-ți poate face mintea să bată după ritmul inimii, iar inima să se se cufunde în Dragostea lui Dumnezeu. Basme vor spune unii... ghici cât de mult îmi pasă, după cum spune și psalmistul. Nimeni, dar absolut nimeni nu te va putea comvinge că există Dumnezeu, întrucât e revelația la care poți ajunge singur. Vrei un început? Cercetează Scriptura, cercetează Viețile Sfinților, cercetează-te pe tine însuți și vei ajunge și tu să plângi pe cei ce-ți vor spune că Dumnezeul la care ai ajuns este un basm. Pentru mai multe, putem vorbi în privat. Există lucruri pe care ateii nu trebuie să le știe... lucruri care nu se găsesc pe internet din fericire, sau din nefericire.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Să vezi câtă dreptate ne va da comunitatea ateistă de pe acest site... Păzea!

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Sunt de aceeași părere că și tine! Îmi place cum gândești!

| SG1995 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

"Cercetează Scriptura, cercetează Viețile Sfinților"

Adica Dumnezeu poate fi gasit doar in cartiile religie tale, restul evident sunt basme.

"Există lucruri pe care ateii nu trebuie să le știe... lucruri care nu se găsesc pe internet din fericire, sau din nefericire."

Imi pare mi-e sau asta suna a elitism.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru SG1995):

Măi, prietene, eu L-am găsit pe Dumnezeu în creștinism și nu în altă parte. Chiar nu mi se pare logic să spun că poate fi găsit în alte religii atâta timp cât eu L-am găsit în a mea. În fond, nu mă interesează absolut deloc celelalte religii.
Și treaba cu „elitismul"... Nu-i cu nimic mai diferită decât perioada catehumenatelor. În plus, Scriptura este unul din principalele izvoare ale revelației. Nu văd de ce ar avea rost să tăndăluiești prin tainele Bisericii dacă oricum n-ai înțeles Evanghelia.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru Ionut1492):

Păi... sincer îmi pare rău să aud asta.
Oricum, deși nu-mi stă în caracter s-o fac, mă voi lăuda puțin pe baza faptului că am avut dreptate:
S-a întâmplat cum am spus, L-am găsit pe Domnul Dumnezeul meu, am spus și altora, alții au zis că-s basme, iar eu am umblat după cuvântul psalmistului căruia nu-i pasă de cei ce-i zic nebun și că nu este Dumnezeu.
Nuj ce mi-a venit... probabil din cauza emoticonului aceluia.

Răspuns utilizator avertizat
30 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei... happy

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita sau combatuta, desi eu personal cred ca exista.

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeu inseamna domnul zeu si este forma de adresare a romanilor catre micul zeu malefic YHWH al evreilor.
100% nu are nicio legatura cu adevarata divinitate care exista in fiecare dintre noi.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Evreii au inceput sa compuna Vechiul Testament cand s-au intors din exilul babilonian. Facerea au luat-o de la sumeri, potopul din epopeea lui Ghilgames, cele 10 porunci din codul lui Hammurabi, etc si dintre toti zeii au ales unul mic si rautacios YHWH ca zeu unic.
Fiecare tigan isi lauda ciocanul asa si evreii dintr-un elohim muritor cu probleme psihice au facut ditamai Creatorul.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Isi continua evolutia pana la perfectiune.
Cersetorii care doar se roaga sa-i curete o fantoma de pacate, nu vor avansa niciodata.
Defectele trebuie sa ti le elimini cu propriile forte, iar pacatele platite.
Iadul si Raiul sunt povesti pentru copii naivi.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

M-ai intrebat, ti-am raspuns.Ca nu esti in stare sa intelegi, nu este vina mea.
Cred ca si o capra intelege mai multe decat tine.
Mersi pentru nefolositor.

| LTAA a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala crestin in niciun caz.

Răspuns utilizator avertizat
| Andwta a răspuns:

Exista pentru ca EL a creat lumea. Pentru ca avem biblia in care ni se adreseaza. Eu cred in Dumnezeu.

| Aslam a răspuns:

Cat cancer doar la o sigura intreabare. rolling on the floor) Crestini idioti.

Răspuns utilizator avertizat
| Aslam a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Du-te, ma, si pupa un cadavru. Ce dracu ai? Ai tras pe nas fumul de la tamaie?

Răspuns utilizator avertizat
| Aslam a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nevermind. Ramai in realitatea ta trista.

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 a răspuns:

Pai eu cred în dumnezeu.