| RAY a întrebat:

Ce sens are sa pui o intrebare in care afirmi ceva si apoi te contrazici cu toti? eu inteleg ca credeti in dumnezeu n-am nimic cu asta dar ce sens are sa faci propaganda religioasa prin a ataca stiinta desi te folosesti de ea
https://www.tpu.ro/utilizator/aaxudc/intrebari/

https://www.tpu.ro/......-serioase/

https://www.tpu.ro/religie/ce-trebuie-sa-faci-ca-sa-fii- mantuit/

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"Nu mai privi intr-o singura directie, precum sunt caii la caruta."

Mda, unul care zice ca daca nu pupi in fund spiridusul lui vei ajunge sa fii judecat si sa "platesti" pentru asta, ii acuza pe altii de lispsa de lipsa de perspectiva.laughing
Vezi ca o sa te judece tot ailalti zei pe care nu-i pupi in fund. Sa te vad atunci ce te faci.laughing

42 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Eu sunt de părere că dacă tu crezi în altceva/nu crezi deloc comparativ cu cel care a pus întrebarea, mai bine nu răspunzi, pentru că iști o ceartă fix degeaba. Fiecare își trăiește viața după propriile convingeri.

| RAY explică (pentru anamariarot):

Dar ce sens sa faci propaganda religioasa prin minciuni?

| RAY explică (pentru anamariarot):

Acum 50 minute | Marian_Bogdan_1997_jP89 explică (pentru milan9):
Acum las-am pe mine cu oameni de știința ca aia îs mai prost ca handicapați de la spitalul de nebuni aia zic orice numa sa îi manipuleze pe oameni pun pariu ca aia sunt atei poate și tu iești ateu.

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

După cum spuneam, fiecare e liber să creadă în ce/cine vrea. Nu găsesc rostul întrebării tale... probabil îți place și ție intriga.

| RAY explică (pentru anamariarot):

Eram curios de ce pun uni intrebari cu raspuns

| Nilsson a răspuns:

Care este problema sa iti exprimi o opinie printr-o intrebare, atat timp cat e formulata cu bun simt si nu ii jigneste pe cei care au o alta parere?

Ce parere ai de intrebarile anti-crestinilor? (ca se supara unii daca ii numesti atei)

https://www.tpu.ro/......-aripi-si/

https://www.tpu.ro/......intuneric/

https://www.tpu.ro/......nteriorul/

https://www.tpu.ro/......ul-daniel/

https://www.tpu.ro/religie/de-ce-este-zeul-crestin-un-criminal/

https://www.tpu.ro/......de-moaste/

Intrebarile pe care le adreseaza Vassile insa sunt chiar legitime si nu insulta pe nimeni. Nu se foloseste de stiinta pentru a face propagnanda religioasa, se foloseste de incapaciatatea acestea de a oferi niste raspunsuri.

De exemplu, ce a creat Big Bangul? Cu ce te ofenseaza acesta intrebare? Religia ofera un raspuns acolo unde stiinta nu poate, nu trebuie sa fie in conflict una cu cealalta.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Ce legatura are stiinta cu religia? A si raspuns tot el la intrebare, desi ce a avut intrebarea? Cand minti ca evolutia nu e adevarata ca big bang nu-i adevarat in dertimentul religiei tale e o problema, nu as avea nimic de comentat daca nu ar spune ca nu e adevarat sau daca nu ar crede nimeni nu e obligat sa creada dar nu sa minta ca sa faca propaganda religioasa, sa aduca argumente pro religia lui de acord dar nu atacuri la adresa stiinteti mai ales cand te folosesti de ea

| RAY explică (pentru Nilsson):

Nu toti anticrestini sunt persoane atee desi nu pot raspunde pentru ei, desi nici eu nu sunt de acord cu limbajul urat sau jigniri dar asta e nivelul de cultura si educatie, nu e vorba de ateism sau religie ca Romania e ultima din europa la capitolul cultura

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Stiu, de asta am evitat sa folosesc cuvantul atei, ar fi pacat sa generalizez, sunt multi care au un limbaj foarte ok, altii doar urmaresc intrebarile fara sa intervina, ori sunt mai degraba agnostici.

Respect orice opinie, numai sa nu isi bata joc de ceilalti, nu o sa gandesca nimeni la fel vreodata, toti for avea credinte diferite, asa e, trebuie sa fim educati sa ii respectam pe cei din jur.

| RAY explică (pentru RAY):

Prin minciuni nu faci un ateu sa creada in dumnezeu nici pe asa zis crestini sa devina mai buni, evolutia e adevarata si big bang insat papa de la roma recunoaste asta, comportamentul uman plus diversitatea vieti demonstreaza asta, asta nu inseamna ca religia trebuie eliminata, credinta e una stiinta e alta

| BlackRose03 a răspuns:

In intrebarile puse de acei utilizatori raspunsurile din partea ateilor mi s-au parut mult mai răutăcioase.
Daca acei oameni au credința nu inseamna ca sunt închisi/controlati/sclavi sau idioți.
Fiecare crede in ce vrea.
Daca tu crezi ca e o minciuna de ce trebuie si ei sa creadă acelasi lucru?
Ionut1942 a comentat la intrebarea pusa de utilizatorul EmaS:
"O sa incerc sa-ti explic din punctul meu de vedere.
Mantuirea crestina este o gogoasa inventata de clericii vremii ca sa adune cati mai multi adepti din randurile religiilor pagane.
Adica o chestie cat mai usor de tinut minte pentru pastorii de capre."
Asta e parerea lui, din acel raspuns imi demontreaza faptul ca se crede superior credincioșilor si noi suntem un 0.
E ateu, nu crede in D-zeu.
Atunci de ce s-a mai obosit sa raspunda la intrebare si sa judece?
Nu i-a cerut nimeni parerea.
La aceeasi intrebare a mai comentat si Sebastian95j:
"Sa asculti in mod orbeste si neconditionat de Dumnezeu."
Ce raspuns stiintific si util. laughing
Si raspunsul asta de la utilizatorul.
"Crestinii au un concept total gresit despre mantuire.
Cred ca in primul rand trebuie sa scape de sub robia religiei.
Pana atunci mai repede te intelegi cu un bolovan decat cu un indoctrinat religios."
Daca noi suntem indocrinati religios el ce e? E tot un 0 ca noi, singura diferenta e ca nu crede in suflet si sentimente, ci doar in ceea ce lui i se pare logic si rational.
Eu sunt credincioasă, dar pentru asta nu cred ca ar trebui sa fiu tratata drept un pres de catre atei.
Daca nu ii judec si nu le impun credința mea ar trebui sa isi pastreze opiniile pentru ei.
Au o părere proasta despre D-zeu si nu cred in existența Lui, dar asta nu inseamna ca cei care cred ar trebui vazuti drept indocrinati, sclavi sau idioți.
Ca nici ei nu sunt mai buni daca ne jignesc pe noi si Dumnezeul nostru.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Uita-te la aceste intrebarii https://www.tpu.ro/utilizator/aaxudc/intrebari/

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Intrebarile acelea sunt prea complexe pentru creierasul meu cel mic, dar pare un om inteligent ce isi impune credința altora.
Aduce si argumente ca sa isi impuna punctul de vedere, dar mi se pare putin cam increzut.E unul dintre multi utlizatoti de pe acest site ce face asta, dar in continuare ateii de aici mi se par mai rautaciosi(nu toti).

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Nu sunt intrebari sunt raspunsuri, gen ce este teoria evolutiei? el da raspunsul apoi se contrazice cu toti care il contrazic, ma intelegi? propaganda religioasa, sebastian nu e ateu nici Ionut asa ca curiozitate

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Xerxes1 nu e ateu, nu toti care contrazic crestinismul sunt ateii, in lumea asta exista 5, 5 miliarde de atei dupa logica asta,persoane atee sunt foarte putine pentru ca sta in natura umana sa ne agatam de credinte,exista multi non religiosi, deisti, agnostici, deisti, panteisti etc

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Vreau sa stiu... Daca e asa încuiat si isi da răspuns la propriile intrebari de ce il mai bagi in seama?
Sau daca te deranjează atât de tare de ce nu vorbesti cu el?

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Ma deranjeaza ca minte despre stiinta dar se foloseste de ea, ataca stiinta prin propaganda religioasa

| BlackRose03 a răspuns (pentru RAY):

Minte? E problema lui, oricum isi iroseste timpul încercând sa demonstreze ceva ce nu poate fi demonstrat si isi impune punctul de vedere.
Nu-ti va griji, nu va castiga sustinatori.
M-am uitat prin intrebarile si raspunsurile lui. Face el ce face, dar mi se pare o persoana inteligentă si nu toate răspunsurile sunt nefolositoare.Pe tine te deranjează faptul ca ataca prin credinta ceea ce tu sustii, adica stiinta.
Si tu dai raspunsuri in favoarea stiintei care ataca religia, dar nu la propriile intrebari ci in intrebarile puse de crestini.
Nu judec, sunt de partea ta (ca întotdeauna laughing )
dar nu inteleg de ce iti pasa atata timp cat nu te afecteaza cu nimic.

| RAY explică (pentru BlackRose03):

Eu niciodata n-am atacat religia niciodata n-am folosit stiinta argument, religia e una stiinta e alta parerea mea, nu au legatura una cu alta

| Mayar a răspuns (pentru BlackRose03):

Da, ai mare dreptate! Ateii sunt cei ma indraciti de pe aici. Culmea, cum ei nici nu cred in nimic. Dar la final, tot vor trebui sa dea socoteala si nu le va tine cu ingamfarea lor ce le iese afara din cap.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayar):

Nu e vorba doar despre faptul ca aici sunt mulți atei.Nu am nimic impotriva lor, ii consider egali.
Dar parca pe acest site ateii sunt considerati superiori credincioșilor si am vazut numeroase răspunsuri din partea ateilor ce jignesc credincioșii si religia altora, desi nu ii afectau in vreun fel.
Doar asta ma deranjează si acel aer de superioritate.

| RAY explică (pentru Mayar):

Deci tu crezi de frica iadului a?

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar cu mintea ta creata, nu ma mir ca ai interpretat astfel. Nu mai privi intr-o singura directie, precum sunt caii la caruta. Mai vezi si ce e in jurul tau

| RAY explică (pentru Mayar):

Fix de asta sunt ateu ca am o minte deschisa

| Mayar a răspuns (pentru Holiday):

Ma minunez de prostiile pe care le dezvolti. Macar daca te-ai exprima intr-o forma mai elevata, chiar de ar fi prostie, nu ai mai fi chiar atat de caraghios

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Eu am vorbit de un sens, iar tu te raportezi la alte sensuri.
Vad ca nu ne intelegem nicicum. Tu tot pe a ta o tii, cand, de fapt vorbim despre altceva raised eyebrows

| RAY explică (pentru Mayar):

Ce romantic

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

Dezvolta daca esti capabil. Ce te face sa te "minunezi"? Sau ai zis si tu doar asa ca sa zici ceva?

| Mayar a răspuns (pentru Holiday):

Alte argumente mai consistente nu ai? laughing

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

Am inteles. Ok. Atat te duce mintea. Intuiam asta, dar am vrut sa ma asigur. Multumesc de lamurire.winking

| Mayar a răspuns (pentru Holiday):

Continua sa vorbesti pe langa si sa faci pe istetul, cand de fapt esti penibil. Te pricepi la astawinking

| Holiday a răspuns (pentru Mayar):

"Nu mai privi intr-o singura directie, precum sunt caii la caruta."

Mda, unul care zice ca daca nu pupi in fund spiridusul lui vei ajunge sa fii judecat si sa "platesti" pentru asta, ii acuza pe altii de lispsa de lipsa de perspectiva.laughing
Vezi ca o sa te judece tot ailalti zei pe care nu-i pupi in fund. Sa te vad atunci ce te faci.laughing

| Elide a răspuns:

Tau unde ți.e GIF.ul acela din poza era sa nu te mai recunosc

| RAY explică (pentru Elide):

M-am plictisit de el am sa pun altul, de ce isi era dor de mine? apropo tu esti in poza?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Da eu sunt in poza...Adevărul e că nu m.am mai contrazis demult cu cineva laughing

| RAY explică (pentru Elide):

Naspa,posibil ca esti in depresie din cauza asta, cum de nu esti la biserica?

| RAY explică (pentru Elide):

Mai uitat urato?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Da da te.am uitat

| AndreiWeisz a răspuns:

Mno eu nu inteleg ce te *** pe tine grija ce-a intrebat ala si ce-au raspuns ceilalti. Atat de preocupat de asta incat pui chiar o intrebare pe subiectul asta. Daca unii vor sa creada Dumnezeu, foarte bine. Daca vor sa venereze vaca, la fel de bine. Daca nu cred in nimic, la fel de bine. Stiinta nu poate nici sa dovedeasca, nici sa contrazica vreuna din "convingerile" astea, asa ca ramane la latitudinea fiecaruia in ce vrea sa creada.

| RAY explică (pentru AndreiWeisz):

Limbaj de crestin, numai comentez

| AndreiWeisz a răspuns (pentru RAY):

Crestin esti si tu si toti de aici probabil, daca suntem practicanti sau nu se pune problema, nu crezi? Si ce te face pe tine sa crezi ca sunt practicant (ca banuiesc ca asta ai vrut sa zici), nu stiu.

| RAY explică (pentru AndreiWeisz):

Nu sunt asa zis crestin, ai citit intrebarea cu atentie? eu n-am spus ca am ceva cu ei si ca de ce fac propaganda mincinoasa

| AndreiWeisz a răspuns (pentru RAY):

Sa inteleg ca nu ai fost botezat deloc pana acum? Propaganda mincinoasa face si mass-media, nu doar cei 2-3 useri pe care i-ai aratat tu, mai degraba te legi de teme care afecteaza mai mult viata noastra de zi cu zi in materie de "propaganda"