| Leatherleader a întrebat:

Salutare. Am 18 ani si as vrea sa tin post pentru a ma impartasi. Dar, ultima data cand m-am impartasit a fost acum foarte mult timp. Asa ca, as dori sa imi spuneti cat sa tin post si cand e cel mai bine sa merg pentru impartasanie. Multumesc.

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU te poti impartasi pana nu te spovedesti! Degeaba tii post, fara o spovada buna daca te impartasesti faci un pacat grav, foarte grav adica : Sacrilegiu! Nu ar fi pacat daca nu ai avea pacate de moarte atunci te-ai putea impartasi!

| Clorox a răspuns:

Niciodata nu am inteles chestia asta, te simti mai bine daca te spovedesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa tii post 40 de zile in care mananci doar buruieni si pateu.
Serios acum, impartasania nu este decat simularea sacrificiului lui "isus" si mancarea trupului sau.
"Luati si mancati caci acesta este trupul meu care se frange pentru voi
Luati si beti caci acesta este sangele meu care se varsa pentru voi", sau ceva de genul, act clar de canibalism.
In plus, biserica face o gramada de bani de pe urma credulilor care merg la impartasit. Cel putin la mine asa a fost cand am fost sa ma impartasesc, acum ceva ani.
In dreapta popii era un mic spatiu lasat special pentru banii pe care cei care veneau la impartasit trebuia sa-i dea. Daca vedea popa ca nu pune bani lumea, le zicea el sa puna. Gandeste-te, daca in total s-ar impartasi 2000 de persoane si fiecare pune cate 2-5 lei, se aduna cateva mii de lei cu care oamenii care lucreaza in acea biserica isi fac sarbatorile regeste.
Nu te ajuta cu absolut nimic sa-i zici popii ce pacate ai facut tu. Zice 4 cuvinte si gata ti se iarta tot. Poti fi si criminal ca maniera este aceeasi, 4 cuvinte zise de popa si gata ti se iarta toate crimele.
Nu-ti salveaza niciun "isus" sufletul, tu ti-l salvezi singur.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......imele.html

| gratargratar a răspuns:

De obicei 3 zile. Te duci te spovedesti mai intai la un duhovnic (alege-ti un duhovnic la care sa te duci regulat). Apoi, daca te lasa duhovnicul si iti da dezlegare, te impartasesti. La impartasanie te poti duce in timul oricarei liturghii (dar numai cu dezlegare de la duhovnic). Sunt si duhovnici care impartasesc in afara liturghiei, daca oamenii sunt repeziti.