| fyp a întrebat:

Salutare! Ce părere are Dumnezeu despre conversia de la o religie la altă, spre exemplu de la creștinism la iudaism? Mai exact, ce scrie în Biblie?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Salutare! Avand in vedere ca Dumnezeu Iehova ii considera pe evrei poporul Lui nu poate fi nimic rau in convertire.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Vrei sa fii taiat la puta?

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Nu are nici o parere. Dumnezeu e un personaj fictiv din cartile cu povesti absurde, fanteziste si puerile scrise de oameni "cinstiti" pentru care a minti si a insela naivii nestiutori si creduli e un lucru firesc si e modul lor de viata ("sfanta").

| CostinAlamariu a răspuns:

Se numeste apostazie si e mare pacat sa renunti la adevar pentru o minciuna

| raMLesS a răspuns:

Direct in iad ajungi happy

| fyp explică (pentru raMLesS):

De ce?

| raMLesS a răspuns (pentru fyp):

De pacatos ce esti.

| Meme10Memu a răspuns:

Iudaismul nu e aprobat de Dumnezeu pentru ca ei nu-l recunosc pe Isus.

www.jw.org

| fllu07 a răspuns:

Pentru HappyUser:

Evreii au fost poporul lui Dumnezeu. Nu mai sunt. Ieremia 31:31-33.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine are pe Fiul are viața.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se face conversie catre o religie care il are pe Hristos ca Mantuitor e bine.Nu invers.

| Bluestar15 a răspuns:

Iudaismul nu crede ca Hristos este Dumnezeu, iar prin aceasta neaga insasi biblia. Daca ne uitam la psalmi, vedem ca toata cartea psalmilor vorbeste in chip simbolic despre venirea Mantuitorului (spre exemplu, cand psalmul spune " Impartit-au hainele Mele intre ei, iar pentru camasa Mea au aruncat sorti." acest verset se refera la ceea ce s-a intamplat dupa rastignire, cand soldatii romani si-au impartit intre ei hainele Mantuitorului si pentru camasa au tras la sorti). Iudeii nu accepta noul testament, dar fara noul testament, biblia este incompleta, fara venirea lui Hristos, omul nu poate iesi din pacat si nu poate intra in rai, caci spune Hristos in biblie "Eu sunt usa Tatalui, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine".De aceea, stiu sa iti spun ca in ortodoxie vei gasi o religie completa, vie, care nu a schimbat nimic de 2.000 de ani, pe cand iudaismul respinge pe Hristos si nu ne poate oferi nimic...

| Panamax a răspuns (pentru Bluestar15):

Iisus s-a nascut si a murit evreu.
Daca ar fi avut de gand sa-si schimbe religia ar fi putut sa o faca dar a zis ca nu se schimba nimic din Lege.
Noul Testament este o adunatura de povesti scrise de niste anonimi, mai putin cele ale lui Pavel inventatorul crestinismului.
Pavel nu l-a cunoscut pe Iisus dar i-a placut ideea unei religii noi.