| IonutMihai092 a întrebat:

Scriu din dorinta de a primi un sfat, va rog! Eu sunt o persoana care respecta foarte mult credinta, ma rog zilnic, iubesc tot ce tine de divinitate si ma simt foarte bine asa, nu am nicio retinere sa spun asta niciunde, asa sunt de mic. Dar in ultimul timp am spus foarte multe lucruri care m-au scarbit legate de preotii din Romania, de exemplu cu acela care a impartasit cu o lingura nu stiu cati oameni si a declansat 6 cazuri. Am criticat prostia care se realizeaza, toti spun, ce-o vrea Dumnezeu, ne-o ajuta Dumnezeu, dar bosorogii stau pe afara, unii iau in ras, isi bat joc si eu m-am simtit vinovat ca am criticat, dar sunt adeptul Dumnezeu te ajuta dar nu-ti baga in traista. Voi ce spuneti? E aiurea sa ma simt vinovat? (Nu am bagat pe toti batranii sau preotii in aceeasi oala, sau chiar tineri, DOAR UNII)

Răspuns Câştigător
| dianacosma a răspuns:

Bună, IonutMihai092!

Înţeleg că pentru tine credinţa în Dumnezeu este o resursă care te însoţeşte încă de mic şi te ajută să treci prin dificultăţi. De asemenea înţeleg şi tendinţa să te simţi vinovat când, iată, apare ceva în contradictoriu... Îţi păstrezi credinţa, dar parcă nu eşti de acord cu ceva ce au făcut nişte oameni ai Bisericii, aşa că i-ai criticat, iar acţiunea asta este diferită de ce te gândeai că ar face un om credincios. Nu cred că există vreo reacţie emoţională "aiurea", totul poate fi înţeles într-un anumit context, cu bunăvoinţă.

Totuşi, înţelegând ce am descris mai sus, mie nu mi se pare că cele două se contrazic. Credinţa ta şi faptul că ai criticat atitudinea preoţilor şi acţiunile celui care a răspândit virusul prin felul în care a practicat. Credinţa, rugăciunea, încrederea în Divinitate suntz undeva în centrul felului în care vezi lumea, ţine de atitudinile tale de zi cu zi. Însă, aşa cum spui şi tu că Dumnezeu îţi dă dar nu îţi bagă în traistă, chiar având încredere în El tot rămâne responsabilitatea fiecăruia de a avea grijă de sine şi de ceilalţi, cu atât mai mult când este un om care prin profesia sa trebuie să ajute alţi oameni, cum e cazul preoţilor. Eu din atitudinea ta înţeleg că tu vezi ambele realităţi: credinţa ta stabilă în Divin şi în acelaşi timp nevoia de responsabilitate. Este firesc să te simţi scârbit de comportamente iresponsabile, care au consecinţe asupra sănătăţii altora. Scârba pe care o simţi are rol de protecţie, până la urmă. Eu îţi doresc să poţi privi cu compasiune partea din tine în care te simţi vinovat şi să îţi găseşti în continuare forţă în credinţa ta, chiar dacă sunt oameni, preoţi care în numele religiei nu au ţinut cont de măsurile de prevedere.

Multă sănătate!

| IonutMihai092 explică (pentru dianacosma):

M-a ajutat sfatul dvs. Multumesc!

| dianacosma a răspuns (pentru IonutMihai092):

Cu drag!

18 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Cand critici pe cineva si nu este de fata, poti sa ii faci un rau dar daca ai dreptate, cred ca nu poate fi considerat un pacat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si iti pare rau ca te ai luat de popi?

| IonutMihai092 explică (pentru suntserios):

Intrebarea era, daca e aiurea sentimentul de vinovatie fata de criticile aduse la cei care isi cam bat joc si mai ales la preoti. Pentru ca se leaga de biserica si cum mereu mi-a placut sa respect asta...

| suntserios a răspuns (pentru IonutMihai092):

Exagerat de putini popi merita respect. restul sunt niste hoti manipulatori

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lui Dumnezeu cel adevărat, de undeva de sus, în care ar trebui să crezi, nu îi pasă absolut deloc de tâmpeniile pe care el fac și le spun popii. Așa că nu încurca credința cu biserica. La biserică nu este Dumnezeu, acolo se vorbește despre Dumnezeu, încearcă să faci diferența.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poți să ai credință și fără să ai vreo legătură cu biserica.

| Crackman a răspuns:

Mai bine iti vezi de viata ta? si sa te feresesti

| ancaval a răspuns:

Eu te sfătuiesc să faci tot ce simți tu și să ignori "poveștile".

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu Dumnezeu a spus sa fie o singura lingurita, face parte din datina si traditia batranilor. In bisericile baptiste, adventiste, penticostale, etc, fiecare are paharelul lui si bucatica de paine, separate. Ceea ce vreau sa spun, este ca Dumnezeu vrea sa fim intelepti, asa spune in biblie, ar fi trebuit probabil ca fiecare sa aiba lingurita lui in aceste momente mai dificile, copiii Lui Dumnezeu trebuie sa fie intelepti.
Dar din cate stiu, BOR (Biserica Ortodoxa Romana) a facut un apel si a recomandat preotilor ca in aceste momente grele sa se evite atinsul icoanelor si impartasania se va face cu o lingurita separata, unde fiecare va veni cu ea de acasa. Acest apel a fost facut pe 27 februarie, ce-i drept, nu stiu cand s-au inregistrat cazurile de care spuneai mai sus. Nu cunosc nici in ce biserica s-a intamplat, daca a auzit sau a respectat aceste reguli.

Răspuns utilizator avertizat
| JulyDreams a răspuns:

Daca esti o persoana credincioasa, e normal sa te simti vinovat. Ai acuzat niste oameni si stii ca in crestinism se spune ca omul nu trebuie sa judece alti oameni.
N-avem de unde sti cine e vinovat in realitate. Situatiile sunt complexe. Poate ca preotul acela l-a facut pe vreunul sa capete mai multa speranta, prin curajul de a folosi aceeasi lingura la toti. Sau poate a imbolnavit vreun batran care in loc sa moara in patul lui inconjurat de familie, acum moare izolat intr-o sectie de spital, fara sa-si mai revada familia. Sau poate l-a imbolnavit pe vreunul care daca era sanatos isi batea nevasta acasa.
Legea divina loveste si rasplateste pe fiecare dupa merite. N-avem cum sa intelegem lucrurile in detaliu, de la nivelul nostru.

| Justme32 a răspuns:

M-ai pierdut la faza cu am spus foarte mulți lucruri

| IonutMihai092 explică (pentru Justme32):

Am spus foarte multe* am gresit din neatentie

| CORONAVIRUS a răspuns:

Bună! Te mustra conștiința măi, pentru ca ai făcut păcat împotriva Duhului Sfânt. Sunt sigura ca informația ta este falsa ca nu am auzitate nimic la televizor, se arunca cu pietre în preoții. Mai ales cei de la mass-media. Sper sa nu te supăr, dar e păcat foarte mare, dacă nu ma crezi cauta pe Youtube părintele Ghelasie. Și o sa vezi ca e om de al lui Dumnezeu. Eu am și plâns când l-am auzit. Nu îți zice nimeni sa nu te protejezi, dar la împărtășit e vorba de trupul Mantuitorului care se frânge pentru noi. Deci ai zice ca Dumnezeul nostru te imbolnavește, de aia e păcat mare. Sper sa mi răspunzi și sper sa nu te superi.

| doctorandus a răspuns (pentru CORONAVIRUS):

Din moment ce Diavolul nu este Creator, inseamna ca Dumnezeu a facut virusii. Deci da, Dumnezeu te imbolnaveste. Si din moment ce preotul nu dezinfecteaza lingurita si vinul si normal ca nici Dumnezeu nu baga dezinfectant in ele. Asta e vina preotului, nu vina lui Dumnezeu.

| IonutMihai092 explică:

Am spus foarte multe lucruri* Ma scuzati de greseala