| MDSanonim a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare.
Ati auzit de WICCA SAU WICCAN.Din cate am citit este o religie bazata pe vrajitorie sau ceva de genul asta.Am auzit ca o pot practica wiccani dar si non-wiccani.Am cautat o vraja pe net un spell in engleza.Dar na vrajile n-ar trebui sa fie in latina daca ar exista.Ma rog exista chestia asta wiica? E pe bune sau sunt povesti de adormit copii?

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Wicca este o religie moderna ce incearca sa reinvie traditiile pagane, ritualurile si vrajile practicate in trecut. Vrajile sunt in orice limba nu trebuie sa fie in latina, pot fi si in romana happy Cuvintele pe care le rostesti sunt doar o parte din vraja, trebuie sa tii cont de multe alte lucruri cum ar fi ziua si ora la care faci vraja, materialele folosite, culorile lumanarilor sau a hainelor etc. Vraji puternice se pot face dar nu o sa le gasesti pe internet sau in carti la biblioteca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea de aici nu cred in Dumnezeu si tu te astepti sa creada in Wiicca?