| BogdantheDreamer a întrebat:

Salutare tuturor!

Avand in vedere apropierea sarbatorilor de iarna, am o intrebare interesanta, zic eu; sa facem o statistica.

La ce va ganditi prima oara cand auziti de Craciun?
Nasterea lui Iisus Hristos sau Mos Craciun?

Argumentati asocierea subiectiv.

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Clar, mos craciun. Cel mai bine insa e sa intrebi un copil, cu ce asociaza el sarbatoarea asta, el o sa te lamureasca, un om religios, cunoscand semnificatia religioasa a acelei sarbatori, la o astfel de intrebare v-a raspunde cu nasterea lui Isus, desi cu siguranta o sa aiba mai multa tangenta cu „mos craciun", brazi, cadouri, mancare in exces si bautura decat cu Isus.
Sa fim sinceri acum, sarbatoarea asta se numeste Craciun, si reprezentantul ei e un mos cu barba alba si lunga, imbracat in rosu. Mosul ala aduce cadouri copiilor (cica). La fel, multe alte lucruri ce tin de sarbatoarea asta nu au legatura cu Isus, nici cu Biblia. Daca faci sapaturi si cercetezi originile traditiilor si sarbatorilor de craciun, vei vedea ca nu isi au originea in Biblie, ci in practici pagane, si s-au creat legende pentru a le argumenta cat de cat. Spre exemplu, Maria s-a ascuns sub un brad cu pruncul. De aceea in fiecare an se taie brazii cu ocazia acelei zile straight face (gen la Paste, cu ouale rosii, un alt basm, a avut Maria Magdalena un cos cu oua, Isus a sangerat pe ele, si in fiecare an de atunci se fac ouale rosii). Primii crestini nu au sarbatorit „craciunul", nu au sarbatorit nici macar nasterea lui Isus (data nasterii lui nici macar nu e amintita in Biblie, iar conform cu Luca 2:8, nu avea cum sa se intample iarna acel eveniment, deoarece pastorii erau inca pe pasuni cu oile, si faceau de straja noaptea la ele. Cu siguranta, le-ar fi dus la iernat daca era iarna, deoarece sunt ploi reci in acea perioada a anului, iar in zonele mai inalte chiar ninge in Israel).
Asta e motivul pentru care nu sarbatoresc craciunul. Am cercetat subiectul, paganii sarbatoreau inainte pe aceeasi data pe Saturn, si obiceiurile de craciun cu cele de saturnalie sunt foarte similare. Din cate sustin multe surse (ceea ce m-a si convins sa cred lucrul asta) e ca a fost adoptata de catre crestini aceasta sarbatoare pagana si schimbata un pic. Unde scrie in toata Biblia ca apostolii mancau pana nu mai puteau, dadeau chefuri, impodobeau brazi si minteau copii ca un mos numit Craciun le aduce cadouri noaptea?

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru RobertG101):

Am si studiat-o, nu doar Scripturile ebraice ale Bibliei, si fac cercetari in continuu. Sunt de acord cu faptul ca nu e 100% Cuvantul lui Dumnezeu, deoarece nu tot ce scrie in ea a grait Dumnezeu, ci o mica parte din ce e consemnat reprezinta ceea ce Dumnezeu a spus, si apare intre ghilimele happy. Am cercetat profetiile Bibliei care s-au implinit, am putut observa lucruri pe care stiinta abia acum cateva secole, chiar decenii in unele cazuri au inceput sa puna accent, precum legi cu privire la igiena si carantina bolnavilor, cu privire la ingroparea excrementelor umane, si altele consemnate in Tora. E o carte foarte inteligenta, pentru anii 1500 Î.e.n - 100 e.n (aproximativ), calculeaza si tu, in jur de 3500 de ani aproximativ de cand a inceput consemnarea Legii lui Moise care cuprindea acele prevederi pana acum. Accentuez profetiile consemnate. In nici un caz, oamenii de la sine nu-s capabili sa scrie singuri o astfel de carte. Asta e motivul pentru care Biblia a intrecut la tiraj orice alta carte scrisa vreodata. Studiaz-o, citeste-o cu atentie, cu o motivatie corecta bineinteles, si te vei convinge.

Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Oamenii în general se gândesc la Mos crăciun. Dar ce e interesant e faptul ca termenul Crăciun nu apare în Biblie și nu are nici o legătură cu nașterea lui Isus, pentru ca nu se știe data exacta când s-a născut.

| T0T a răspuns:

La singurătate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Suna la 112 ca sa ai si tu companie.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai încercat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nu, pentru ca eu fac parte din echipajul de pe ambulanta neagra.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Sun la 112 și le spun, ai grijă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Nu-mi fac griji, sunt colegi de breaslă.

| milan9 a răspuns:

Crestinismul nu a "adoptat" nici o sarbatoare pagana. Inlocuirea unui eveniment din alta cultura cu un eveniment crestin este cu totul altceva. Chestiunea aceasta nu "adoptarea" nu este decat o alta gargara iehovista murdara... sad

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Milan... Am precizat mai sus, si nu doar aici, ci si cu alte ocazii, informatia asta e sustinuta de mai multe surse, ceea ce m-a convins de lucrul asta. Nu o spun eu de la mine, o spun multi istorici, si gasesti citat dintr-o carte si pe wikipedia. Sunt sigur ca l-ai vazut si tu, sunt convins ca am dezbatut si noi subiectul asta. In plus, alta explicatie mai logica nu o sa gasesti pentru urmatoarele: sarbatoarea nasterii lui Isus e pe data sarbatorii nasterii altor zei pagani, precum exemplul de mai sus cu Saturn, desi Biblia nu sustine in vreun fel lucrul asta, si traditiile de craciun se aseamana foarte mult cu traditiile de saturnalie. Nu stiu cum poti sa explici lucrurile astea... Apoi, nu doar eu am sustinut asta, Milan. Ori ii mentionezi pe toti care au sustinut aceeasi idee, ori pe niciunul. Inteleg ca ma pui in centrul atentiei din cauza convingerilor mele religioase, dar eu zic sa fi corect.winking

| J0B0MAT a răspuns:

La cadouri. Pentru că astea sunt folositoare şi mno, cui nu-i plac cadourile!

| Mayhem666 a răspuns:

La zapada si la ziua mea, ca e la 2 zile dupa Craciun, dar in general ma gandesc la cadouri si la Noul an, la artificii si la traditia de a ma juca "fireboy and watergirl" cu sora mea pe data de 23 decembrie.
Sau in ziua de colind, ma gandesc sa ma urc pe balconul casei, si sa leg cu ata un sarpe din caucuic si sa sperii colindatorii, ah, in fiecare an am zis ca fac asta, dar niciodata nu am reusit laughing

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Mos Craciun ca sunt ateu.
Oricum Isus nu s-a nascut in perioada asta sarbatoarea asta fiind imprumutata de catre crestini.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Eu ma gandesc la mine cand aud de craciun. Cumparaturi, mancare, bautura, fructe, legume, lactate si haine

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer explică:

Va multumesc foarte mult pentru opinii happy, dar vad ca tindeti spre polemici. Numai bine big grin

| Idris a răspuns:

Prima și prima dată ma gândesc la SHIRK și la MUSHRIKEENI. Mai pe românește spus, mă gândesc la POLITEISM și POLITEIȘTI. Luna ce urmează a veni se anunță o mare FITNAH (Încercare) pentru musulmanii care trăiesc în țari ne-musulmane. Cu adevărat voi urma sfatul lui Allah care spune: "Căutați liman în răbdare și în rugăciune [As-Salat]!(...)" [Qur'an Surah Baqarah 2:45], pentru a trece peste această perioada fără a îi simții prezența prea mult. Și în final îl rog pe Allah sa mă călăuzeasca și să nu mă socotească la grămadă cu aceia din jurul meu care vor face acte de SHIRK în acea lună.

| Cliar a răspuns:

La cadouri ( a.k.a mos craciun ), si dupa parerea mea este si normal. Fiindca unele lucruri le asociezi cu anumite momente ce iti plac, prin urmare cand aud craciun ma gandesc la un eveniment placut, in familie sau cu prietenii, prin care dai cadouri si primesti cadouri, si te simti bine. Si sa fim sinceri, mai nimeni cand aude de craciun nu se gandeste la nasterea lui Jesus, si nu se bucura de asta, ci se bucura de traditia mai sus mentionata.

| qVoichita a răspuns:

La sfinții Nicolae și Elena Ceaușescu, martiri ai neamului.

| Yngridy a răspuns:

La zapada happy (scuze, glumesc si eu)
Craciun provine din latinescul,, Creatione" care inseamna „recrearea lumii" (prin nasterea lui Iisus Hristos).
Astfel spus atunci când aud cuvântul Craciun ma duc cu gândul la Nasterea Domnului. Nu neaparat pentru ca asta este explicatia cuvântului, dar pentru ca de mica m-am invatat sa vad lucrurule sub forma lor reala. (cum este si cu Boboteaza sau Pastile).
Asta este doar punctul meu de vedere happy

| Cliar a răspuns (pentru Yngridy):

Poate ca la asta te gandesti prima oara, dar stii si tu ca preferi craciunul ca o traditie ( cadouri )winking laughing

| Yngridy a răspuns (pentru Cliar):

Credeam ca vrei sa faci o statistica privind alegerea dintre Nasterea lui Iisus Hristos sau Mos Craciun, de aceea dintre cele doua am ales-o pe prima...
Pai, daca este asa când spun Craciun ma gândesc la zapada, la atmosfera creata de masa in familie, mirosul de portocala.Ce sa mai... imi vine sa plang. DE CE NU MAI VINE ODATA CRACIUNUL...