| Antisistem11 a întrebat:

Numeri12:3"insa Moise era un om foarte bland, mai blând decât orice alt om de pe fata pământului. In aceeasi carte Moise ordona sa fie uciși totii pruncii de sex masculin si toate femeile care i-au sedus pe evrei.Pai ori era bland ori nu?

28 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai este un motiv de lipsă de blândețe. Primul set de table ale legii le-a distrus de enervare.

| anonimg a răspuns:

Biblia nu minte: Moise era blând și în același timp a ordonat și moartea acelor evrei care au adus nelegiuirea în mijlocul poporului lor.
Deci, ca să judecăm corect lucrurile, nu trebuie eliminată din judecata noastră nici blândețea lui Moise, nici uciderea care a avut loc.
În contextul respectiv, manifestarea blândeței era ca o frecție la un picior de lemn.
În același context, Dumnezeu a dorit să omoare pe poporul evreu care l-a scos din Egipt, iar Moise a mijlocit pentru popor.
"A doua zi, Moise a zis poporului: „Aţi făcut un păcat foarte mare. Am să mă sui acum la Domnul: poate că voi căpăta iertare pentru păcatul vostru."
Moise s-a întors la Domnul şi a zis: „Ah! poporul acesta a făcut un păcat foarte mare! Şi-au făcut un dumnezeu de aur.
Iartă-le acum păcatul! Dacă nu, atunci, şterge-mă din cartea Ta, pe care ai scris-o!"" (Exod.32:30-32)
Vedem dar în ultimul verset blândețea lui Moise. Care om ar dori să-i fie sters numele din Cartea Vieții pentru ca un popor să se poată bucura de viața veșnică? Chiar dacă acest lucru nu putea să fie făcut de Dumnezeu, vedem dar cât de dispus era Moise de un asemenea sacrificiu; adică să pierzi pentru totdeauna viața veșnică, pentru binele poporului și pentru onoarea lui Dumnezeu. Moise a fost deci un om blând.
Repet: când judecăm Biblia nu trebuie să acceptăm doar ce ne place și să eliminăm ce nu ne place. Când vom face acest lucru vom înțelege Biblia în mod corect și ne vom da seama că judecata ei este de natură divină.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Moise a facut doar ce i-a spus Dumnezeu sa faca. N-a ordonat nimic de capul lui.
Plus ca omul modern nu poate intelege ce e aia blandețe. Omul modern are automat impresia că dacă ești blând ești prost sau slab.
Blândețea și smerenia a coexistat întotdeauna cu fermitatea și înțelepciunea.

| nicucostea855 a răspuns:

Cel mai bland dupa voia lui Dumnezeu. Dumnezeu e bland si iubitor, cel mai iubitor Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Krishna legends then describe his return to Mathura. He overthrows and kills the tyrant king, his uncle Kamsa/Kansa after quelling several assassination attempts by Kamsa." - Isus nu s-a razboit cu nimeni.

https://en.wikipedia.org/wiki/Krishna

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu seamana.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu seamana ca doua manusi identice.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce poza?

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Satan se astepta la astfel de gesturi de la Mesia si a preparat dinainte niste zei precum Krishna, Mithra ca sa para ca au fost copiati.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci Satanel i-a zis lui Krishna sa spele oamenii pe picioare, ca vine unul Jesus si o sa spele si el" - corect. Krishna fiind un om obisnuit caruia i s-a atribuit atribute supranaturale fiind idolatrizat. Probabil a fost un rege uman.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Satan stia asta.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu era sigur cum va fi dar a calculat posibilitatile.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu trebuie sa scrie undeva chestia asta. Se poate deduce cu usurinta. Asa ocolesc documentarele si paginile wikipedia fara noima despre multitudinea de zei care au fost inventati de Satan in istoria umanitatii.

In Israelul antic Satan cauta sa amestece inchinarea pura cu inchinarea la zei straini. A reusit foarte bine cu crestinatatea unde a fuzionat paganismul cu pretinsul crestinism.

Răspuns utilizator avertizat