| dragos9234 a întrebat:

Salutari cordiale!
Unde pot gasi o tabla Ouija? Vreau sa imi demonstrez ca si asta tot o prostie este!

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E greu sa demonstrezi ca un lucru anume e o prostie. Ar trebui sa incerci sa demonstrezi utilitatea lui, sa vezi la ce ajuta. Eu, daca nu as fi constient de existenta ciocanelor, as putea spune ca un cui e o mare prostie, pentru ca nu i-as vedea sensul, ce poti face cu un cui fara un ciocan? Insa daca caut sa ii descopar sensul si ma uit la oameni la ce folosesc cuiele, poate ca voi gasi rostul lor pe planeta asta. Dar e stupid sa zic ca nu sunt bune la nimic, doar pentru ca eu nu stiu la ce sunt bune, si e grav daca incerc sa demonstrez, pe baza faptului ca nu stiu nimic despre cuie, ca ele sunt o mare prostie.
Eu ma consider un meserias, ma pricep la multe chestii, stiu pina la un punct sa repar unele lucruri, imi place sa desfac, sa le fac pe altele, si e un deliciu pentru mine atunci cind dau de un obiect caruia nu ii gasesc sensul, pentru ca ma pune sa gindesc, la ce se foloseste? Poate ca mai intii ar trebui sa te intrebi si tu la fel, si mai apoi sa iti demonstrezi ca o tabla Ouija e o mare prostie. Eu nu sunt de acord cu scopul la care sunt folosite, insa cred ca pentru unii, sunt utile la ceva anume.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 explică (pentru cristi202):

Am scris eu undeva ca tablele ouija nu sunt bune la ceva?

| cristi202 a răspuns (pentru andreidu):

Si daca testul e gresit?
De exemplu: produsul X - cuiele, sustin ca pot face y - sa impreuneze doua bucati de scinduri. Daca eu testez asta la grosimea scindurilor de 25 mm cu cuisoare de 10 mm, nu ti se pare normal sa consider ca cuiele sunt o mare prostie, daca nu am mai vazut cum se folosesc? De aceea, cind te duci la magazin, esti intrebat ce dimensiune de cuie ai nevoie, caci sun foarte multe dimensiuni si tipuri.
Sau, cum ar fi sa testezi incercind sa bati ditamai pironul, sa zicem un cui de 100 de mm, cu un ciocanel de ceasornicar? Vei reusi vreodata sa bati cuiul? Nu cred. De aceea conteaza enrom de mult si cum testez cuiele, ca sa zici ca sunt sau nu utile.

| cristi202 a răspuns (pentru dragos9234):

Pai daca zici despre ele ca sunt o prostie, nu asta ai vrut sa dai de inteles? Daca nu atunci te-ai exprimat gresit, si ar trebui sa ai grija la exprimarea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos9234 explică (pentru cristi202):

Am vrut sa dau de inteles ca sunt o prostie in sens spiritual.
Poate sunt foarte bune la aprins focul...

| cristi202 a răspuns (pentru andreidu):

Subiectul nu e inchis, pentru ca testul a fost facut deja. Sunt oameni, e adevarat, putini la numar, care le-au testat valabilitatea, pentru ca nu oricine le poate folosi, insa ele sunt folosite, sunt obiecte care fac uzul unui anumit lucru, pe care noi putem sa il credem sau nu, dar el exista.
Si, daca e doar o vrajeala, de ce a aparut aceasta intrebare chiar aici? - http://www.tpu.ro/......ntrebarea/ Daca e doar vrajeala, nu trebuia sa fie doar o joaca, si nimic mai mult?

| cristi202 a răspuns (pentru dragos9234):

Niciodata sa nu mai spui ca ceva poate fi luat ca o prostie in sens spiritual. E cu totul gresit, pentru ca chiar si o piatra, in sens spiritual, poate fi ceva. O piatra, o simpla piatra, cu descintece (nu copilarii, ci descintece adevarate) facute pe ea, poate aduce necazuri foarte mari in viata unui om. Eu iti aduc un exemplu, o cunostiinta de-a mea. Mama ei, pe cind era in liceu, era la concurenta cu o alta fata, si acea fata era invidioasa ca mama cunostiintei mele era mai buna ca ea (cea mai buna din clasa). Acea fata si-a invitat colegii la un party, a chemat-o si pe mama cunostiintei mele la party, iar pentru ea a avut o prajitura pe care a facut vraji, descintece. Ce i-a facut nu se stie, dar i-a facut bine. Din momentul in care a mincat prajitura, mama cunostiintei mele nu a mai fost capabila sa se concentreze la ce avea de facut. A terminat liceul cu bine, dar nu a mai putut sa isi implineasca visul, de a deveni medic, ci a facut doar o postliceala pentru asistente medicale. Mai tirziu, starea i s-a tot agravat, incit cind am cunoscut-o eu, la vreo 20 de ani de la incident, era o persoana distrusa, ce nu mai putea face mare lucru. Povestea vietii ei o stiu chiar de la parintii ei, prin care am si cunoscut pe fata acelei femei. Deci, poate fi vorba de o prajitura, de o piatra, de orice alt obiect. In sens spiritual, nimic nu e o prostie. Mai ales cind e vorba de un lucru destinat unui anumit scop spiritual, cum sunt tablitele ouija.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru andreidu):

Ti-am dat un link cu un rezultat, cineva a experimentat ceva anume in legatura cu acea tablita, ceva in sens negativ - daca tabilta era ceva de neluat in seama, era doar un simplu obiect, atunci nu trebuia sa experimenteze acel tinar ce a experimentat. Insa prin ce a experimentat el, arata ca e ceva mai mult decit o simpla tablita. Sa-ti dau un exemplu: ai o masinarie pe baza de curent electric ce nu functioneaza, sau cel putin asa pretinzi tu, pentru ca crezi ca e doar un obiect fara nici o sursa de curent (ce poti face cu o masina de spalat automata daca nu ai o sursa de curent, nimic, nu?), insa, atingind-o, te electrocutezi. Cam asta a patit acel tinar. Credea ca e doar o joaca, dar a vazut ca e de fapt ceva mai mult decit o simpla joaca.
Insa unii cred ca tablita e foarte folositoare atita timp cit prin ea afla indrumare pentru viata lor. Deci nu e chiar inutila, e de folos la ceva. Pentru unii.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru andreidu):

Da, ar da peste cap tot ce stim noi. Da, ar deschide noi portite. Dar stii de ce nu o face? Pentru ca nu toti au acea "calitate" de a fi mediumi. Nu oricine poate avea acces la lucrurile ce tin de spiritism. Trebuie sa ai o anumita sensibilitate a sufletului fata de aceste lucruri. Asta e una. A doua e mult mai raspindita - se crede prea putin in spiritism. Insa spiritismul e ceva extrem de real, au fost fapte inregistrate in acest sens, inca de prima oara de cind a aparut, la o casuta de lemn, in care niste femei au auzit noaptea anumite ciocaneli in pereti, desi nu era nimeni si nimic in jur care sa fii putut crea acele zgomote. Si atunci au inceput cercetarea, si asa a aparut primele manifestari ale spiritismului.

| EvangelineDS a răspuns:

Poti improviza una. Ai nevoie doar de o foaie alba de hartie, un pix si un pandantiv sau o moneda.

| Mădă0611 a răspuns:

Salutari de'alea!

Am vesti naspa pentru tine. Cica spiritele sunt ocupate tot timpul cu cei foarte creduli, asa ca iti iei sau faci tabla din aia degeaba, n-o sa mearga, mai e si cam scumpa :O.
Sorry sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Chiar vrei sa te instruiesti in toate credintele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei sa-ti demonstrezi ceva. Eu, nici nu am auzit de ea.