| cristian47 a întrebat:

Credeti ca noua generatie este mai putin informata, mai proasta sau mai putin inteligenta?
Imi este firca sa va spun ceva de teama sa nu credeti ca este o intrebare la misto. La mine in clasa la Liceul Teologic Penticostal Elim in clasa a 12-a (18-19 ani) exista 6 (sase) indivizi care nu stiau raspunsul la intrebarea: "Soarele se invarte in jurul Pamantului sau Pamantul in jurus Soarelui?" E cam ironic ca Liceul Teologic nu stie raspunsul acum imi dau seama rolling on the floor
Pe langa asta la clasa a 9-a am gasit o fata care nu stia daca Pamantul e plat sau rotund.
Acum sincer nu mai stiu la ce sa ma astept. E un lucru asa putin stiut? Adica nu toata lumea stie? Eu asa credeam!
Ma scuzati daca sunt nesimtit dar puteti sa-mi spuneti (fara sa va uitati pe internet ) daca Soarele se invarte in jurul Pamanului sau invers? Asta daca aveti curaj sa spuneti sincer ce credeti fara mistocareala.
Sunt putin speriat de cat de incluti mi se par mie oamenii (pun accentul pe parerea mea personala). Cel mai maenlist revelion ever!
In fine intrebarea mea: "Noua generatie are mai putine facultati mintale, e mai putin educata, mai putin informata, are mai putine cunostinte generale?"

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu exista diferente prea mari de dotare intelectuala intre generatii.Informatia detinuta difera insa de la o generatie la alta, de la un mediu la altul.Astazi la TV se arata cum copii din clasa I nu puteau sa recunoasca rosiile, cartofii, vinetele.Erau copii normali, dar cu alte interese si crescuti intr-un mediu urban.

| anad a răspuns:

Noua generatie este mult mai dotata intelectual, dar nimeni nu este suficient de responsabil (nici parintii, nici statul) si nu se mai pune nici o baza pe studiu. Totul se face la modul superficial si pe nimeni nu intereseaza rezultatul. Unii copii sunt chiar debusolati in haosul general care se accentueaza legat de invatamant, de viata de zi cu zi, de ce le ofera media, familia, comunitatea.

| Flav a răspuns:

Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei
încete; oamenilor mari si caracterelor meschine;
profiturilor rapide si relatiilor superficiale.Acestea sunt vremurile în care avem excursii rapide,
scutece de unica folosinta,
moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte,
corpuri supraponderale si pastile care îti induc orice
stare, de la bucurie, la liniste si la moarte.
Sunt niste vremuri în care sunt prea multe vitrine,
dar nimic în interior.
Vremuri în care tehnologia îti poate aduce aceasta
scrisoare si în care
poti decide
fie sa împartasesti acest punct de vedere,
fie sa stergi aceste randuri.
[ Octavian Paler ]
Si cat adevar...

| Razvan a răspuns:

O combinatie letala intre o generatie mai proasta si una mai putin inteligentawinking
Nu ai cum sa dai vina pe lipsa de informatii in secolul nostru. Pur si simplu nu ai cumhappy
Scoala nu mai reprezinta nimic la ora actuala pentru multi dintre adolescenti doar ca ei uita un mic amanunt:in orice circumstanta din viata lor se vor lovi de lucruri de cultura generala.Am vazut un om care oferea 100 de ron oricariu adolescent care ii raspundea corect la 3 intrebari de cultura generala.Saracul om a ramas cu banii in buzunar si a decis sa ii doneze unui adapost de cainihee hee
Cea mai buna alegere.Parerea meahee hee

| Vizitiul a răspuns:

Deci, miscarea a Geei in jurul axei proprii se numeste miscare de rotatie. Miscarea in jurul Soarelui (singura planeta aprinsa care ne influenteaza viata) se numeste miscare de revolutie. Pamantul nu este nici rotund, nici plat, este aproximativ sferic. Cat despre noua generatie, sunt copii, care au cunostinte, dar mai sunt si inculti, slabi pregatiti. Sa nu-i bagam pe tot in aceeasi oala! Ceea ce ai spus a fost doar o generalizare. "Fiecare padure isi are uscaciunile ei!"

| maryana5 a răspuns:

Poate nu toti au posibilitatea sa invete lucruri noi si utlie, iar cei care au isi bat joc!
Trist. dar adevarat sigh

| OnlyHope a răspuns:

Mai putin educata categoric e, nu toti, dar marea majoritate, iar TV-ul, calculatorul si mai ales proasta educatie sunt principalii factori care duc la imoralitatea copiilor. Mai putin inteligenta n-as putea spune, dar mai lenesa si nepasatoare da.

| clarobscur a răspuns:

Este destul de dureros ce se intampla in ziua de azi. Eu sunt de parere ca totul porneste din familie, pana la un moment dat. La ce sa te astepti de la un tanar de 19 ani daca in familie nu i s-a acordat educatie, atentie si informatie. Deja, de la o varsta, ar trebui ca la fiecare sa functioneze si autoeducarea, dar asta deja este prea mult in zilele noastre! Cred ca ar trebui ca fiecare parinte sa ii acorde mai multa atentie progeniturii sale, sa lase figurile de vedete si oameni ocupati deoparte si sa nu mai apeleze la bone pentru ingrijirea propriului copil; sa-i explice ca in viata cel mai important e sa fii OM si nicidecum BANII sa-i fure acestuia valoarea. Cred ca ar trebui sa se faca in primul rand o reeducare a parintelui. Ar fi mult de discutat pe marginea acestui subiect. Noua generatie este mai putin educata si lipsita de informatii ( si in ciuda faptului ca exista "atotstiutorul" internet prezent in multe case, tinerii nu prea il folosesc in scopul in care a fost creat ). Desigur, nu putem generaliza; sunt si tineri care au ceva in cap si il stiu folosi, dar tind sa cred ca sunt din ce in ce mai putini. Sa speram la mai bine si sa facem ceva ( cat ne este in putinta ) in privinta asta!

| BeT a răspuns:

Noua generatie s-a nascut intr-un"HAOS", singuri vinovati sintem noi parinti. Cel mai dureros este ca nici chiar acum nu ne dam seama de acest lucru, cu toti vorbesc de educatie si cultura; dar fapteeeele lasa de dorit.Eu zic ca tineri sint mai inteligenti decit noi, chiar daca marea majoritate dintre noi cei virstnici nu vrem sa recunoastem acest lucru.

| perla a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar banuiesc ca 18-19ani eu iti zic ca acum 2luni un baiat roman de 15ani a fost omorat linga strada unde stau eu intr-un parc de 2romani si ei de 19-23ani pentru o tigara. deci asa ajung baietii de bani gata aici in Italia parintii trag din greu ca sa fie odorasul de copil multumit si el ce face? asa se ajunge la gradul de cultura ce nu e bine? nu santem destul de cultivati pentru secolul asta? ce mai conteaza ca se invarte sau nu soarele sau e eclipsa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de fiecare. Mai nou, toti ne putem informa ca doar acum toti aveam calculatoare si alte surse de informatii doar ca pe prea putini ii intereseaza chestiile astea "banale de tocilari". Ehm. Asta este...

| stigma a răspuns:

Scoala ar trebui sa te educe. si nu face asta. din vina cui, intreaba toata lumea. sunt a 12a si spun ce vad in jur: NIMENI nu mai vine la scoala ca sa invete ceva. se duc la meditatii si asta le rezolva toate problemele. se fura in nestire, la examene, la orice. profesorii se blazeaza, elevii nu-i mai respecta. daca scoala a incurajat un asemenea comportament sau parintii copiilor, mai mult absenti din viata odraslelor, crezand ca daca ii dau la meditatie or sa iasa din liceu "zmei", nu stiu. dar asta e paradoxul noii lumi: avem mai mult decat oricand acces la absolut orice tip de informatie, numai ca sau nu stim cum sa o cautam, sau nu ne intereseaza. fiindca nimeni nu ne mai invata cum sa invatam si nimic nu ne mai atrage.

poate daca profesorii ar fi fost in timp mai bine platiti n-ar fi fost nevoiti sa alerge dupa bani prin meditatii si n-ar fi ajuns sa nu-i mai intereseze ce se intampla la scoala. acum e deja prea tarziu, in invatamant nu mai vin decat cei care nu pot sa faca altceva, nu cei care au o vocatie.