| Danielcristian a întrebat:

Se apropie pastele, invierea lui Isus, exista cineva dintre religia ortodoxa, catolica sau cei care sfintesc sfinta duminica sa-si dea seama ca de fapt nu sfintesc sabatul cel de Dumnezeu lasat, sfintit si binecuvintat?

Oare e pacat ca nu sfintim Sabatul?

Asi dori raspunsuri concrete, nu ca sfintesc ca asa sfinteste majoritatea, nu ca sfintesc ca asa spune traditia, ci ca sfintesc ca asa spune Biblia. Multumes anticipat

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu stiu daca ma crezi sau nu dar Dumnezeu nu cred ca stie sa scrie precum, sint atit de convins, ca nici nu vrea sa invete.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sincer sa fiu orce zii ar trebui sa fie laudata nu doar Duminica sau sambata, toate zilele ar trebui sa fie laudate Domnului cu cantari si rugaciuni nu doar sarbatorile!

Cum ar fi daca Dumnezeu ne-ar da de mancare doar Duminica sau sambata sau de sarbatori? Ar fii neplacut, eibine acel ''neplacut'' il simte si Dumnezeu cand noi ne amintim de el doar Duminica sau de sarbatori! Si restul zilelor sa ne vedem de pacate si de viata uitant de cel care ne-a dat-o!

Orce zii si orce ora este sfanta si fiecare clipa merita sa o lauzi Domnului cu cantari si rugaciuni! Deoarece in acea clipa mai ai ocazia sa mananci din rodurile pamantului si sa veiz lumina zilei, sa veiz lucrarea Domnului de zii cu zii! Si mai important, este ca in acea clipa mai ai rasuflarea in tine ca sa poti spune: ''Doamne te iubesc''.

Pace tie happy

| Danielcristian explică (pentru OOOLEOOO):

Sunt perfect convins de parerea ta, si Doamne ce bine ar fi daca noi care credem in Dumnezeu am face asa.
Dar chestia e ca in biblie, o zi, e mai presus de toate celalalte, unde noi credinciosi sau crestini trebuie sa o sfintim mai cu pret, sa nu ne facem niciun gust etc.
Acuma Cred ca tu stii ce spune biblia dupa cite am observat eu.

Eu ca bun crestin vreau sa-mi dau silinta sa indeplinesc 100% legea, caci stiti destul de bine ce zice in matei 6:24.
Eu incerc pe zi ce trece sa fiu mai bun, mai credincios, si sa-l slujesc pe deplin pe Dumnezeu, ca nu cumva sa-mi zica ca nu ma cunoaste.
Parerea mea e ca sabatul e foarte important pentru Dumnezeu, pentru-ca el ni la dat, nu numai pentru odhihna ci sal si sfintim.