| anonim_4396 a întrebat:

Se dă următoarea situație: o persoană vrea să se sinucidă. Nu îndrăznește să o facă cu mâna lui, ci apelează la un asasin plătit.
Asasinul primește banii și execută treaba.

Se mai poate numi sinucigaș cel care a plătit asasinul să-l omoare?
Poate fi considerat păcat, deși nu a făcut-o cu mâna lui?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Să zicem că vrei să comiți un jaf, dar nu vrei să fii prins deci angajezi pe altcineva să jefuiască o bancă pentru tine, contra unui procent din banii furați. Se pune ca furt? Desigur. Așa și aici.

9 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Absolut, da.
Crezi că poate conta modul în care duci la capăt ce ai în minte?

| Emma30555 a răspuns:

E sinucidere fiindcă a luat acea decizie dar legal e crima, o persoana care ia o decizie de genul are nevoie de ajutor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, tot sinucigaș este și da, tot se face vinovat de păcatul sinuciderii. În creștinism nu există "trucuri" și clauze contractuale care pot fi păcălite. Pe Dumnezeu nu-L fentezi

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu se uită la inima nu numai la faptă.

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Conteaza metoda prin care isi pune planul in aplicare?

Daca el gaseste un streang pregatit de o alta persoana si se decide sa sa sinucida crezi ca nu se va pune pentru ca funia si sapunul nu sunt ale lui?

| iulia0514 a răspuns:

Da e tot sinucidere chiar dacă altcineva a făcut toată munca in locul lui!

| BeingSelfless a răspuns:

Da. A făcut sinucidere propriei conștiință. Nici gândul nu scapă de Dumnezeu.