| ForJesus a întrebat:

Se pare ca nici ateii nu mai sunt siguri ca nu exista Dumnezeu?
Oops... I Did It Again

http://stiricrestine.ro/......nu-exista/

9 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Depinde la care atei faci referire.
Pentru ca in realitate sunt multi atei care s-au intors la Dumnezeu!

| Bogdanux a răspuns:

Daca vorbeai in numele sau, mai intelegeam, dar vorbesti de parca el ar reprezenta toti ateii de pe Terra.Va place sa generalizati, dar sa fiti generalizati ba.

| muffy1 a răspuns:

Asa e, ne-ai prins.
prietene, esti idiot.
nici un ateu, in toata lumea asta, de e normal la cap nu o sa zica ca e sigur ca exista dumnezeu. ghici ce, noi nu visam dovezi. stiinta nu o sa vina si o sa zica, avem dovada ca nu exista dzeu, acest lucru nu se poate dovedi si nici infirma. binenteles ca accept posibilitatea ca dzeu ar fi creeat universul, nu cred asta, de aia sunt ateu, pentru ca nu CRED ca a facut si ca exista, dar nu sunt sigur pentru ca eu nu ma bazez pe credinta oarba, de nu am dovezi nu vorbesc pe cur, si zic ca stiu.
in schimb absolut toti oamenii religiosi, fie ca sunt crestini, fie ca sunt hindusi, fie ca sunt evrei etc, toti sunt siguri, si zic ca ei STIU ca exista dzeu, de parca macar unu din voi ar putea sa imi aduca o dovada sau sa zica, uu uite ca l-am vazut pe dzeu. voi confundati credinta cu a stii, si se pare ca nici macar definitiile din dictionar nu le stiti, ca sunt diametral opuse, credinta presupune a crede ceva fara dovezi, doar pentru ca tu preferi sa iti imaginezi ceva, a stii ceva inseamna ca ceva a fost dovedit si ai dovada clara si de necontestat ca acel lucru e adevarat. dar cumva voi stiti ca exista.
nu zice nimeni sa nu mai fiti siguri, fiti oameni buni, credeti in marele monstru facut din spaghete ca a creeat universul, cui ii pasa, dar macar nu fiti ipocriti, ca nu da bine, a si nu mai fiti nici inculti, sunt o gramada de siteuri care nu au legatura nici cu atei nici cu religia, care te invata o gramada de chestii faine, si foarte interesante, mai lasa stiri crestine, mai ia o carte, mai citeste un roman, biblia e buna ea asa, da, mai exista si altceva in afara de religie pe lumea asta, science daily, revista nature, nu au legatura cu dezbateri crestine, te invata despre animalute, despre noi medicamente ca sa combata cancerul si alte boli, despre viata marina, e fascinant, merita, incearca nu o sa iti para rau.

| ateu123 a răspuns:

Domnul richard pe care il stimez desi a facut milioane de dolarii cu ajutorul ateismului nu reprezinta ateii din Romania sau din lume.nu exista un lucru care sa reprezinta ateii fiecare gandeste diferit nu toti gandim la unison.un ateu nu afirma total ca nu exista dumnezeu. richard e ateu negativ el afirma ca e posibil cam in proportie de 10 la suta exista si agnostici ateii. ateismul negativ e un fel de agnostism

| ForJesus explică (pentru ateu123):

Pai dacă îmi aduc aminte bine, ți-ai pus poza cu el... ce sa întâmplat? de când a devenit ateu negativ?

| ateu123 a răspuns (pentru ForJesus):

Da imi placea documentarele lui dar am realizat ca face afacerii pe spatele ateiilor. mereu a fost ateu negativ inca n-am cunoscut ateu pozitiv in viata asta

| doctorandus a răspuns:

Cuvantul "Dumnezeu" poate desemna o infinitate de fiinte. Pentru a arata ca niciuna dintre ele nu exista ar fi nevoie de o infinitate de demonstratii, ceea ce pentru oameni este imposibil. Chiar daca ne-ar referi doar la Dumnezeul teologiei crestine, se pot demonstra doar scaparile, contradictiile, erorile de transmitere, intoleranta si barbaria Bibliei si a altor scrieri pretins sfinte, nu se poate demonstra inexistenta unei entitati metafizice care nu poate fi nici vazuta, nici auzita, nici simtita in vreun alt fel, deoarece ar trebui demonstrat asta printr-un experiment, iar Dumnezeul crestin prin definitie nu poate fi demonstrat sau infirmat de niciun experiment.

Ideea lui Dawkins este ca el nu crede ca exista Dumnezeu, el n-a pretins ca "stie" acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci,haukins,o arde cu parul-n ochi ca elena udrea.a auzit si el ca; cei din urma vor fi cei dintai. ezact ca talharul pe cruce.nemaiavand incotor si apropiindu-se funia de par face si el ce ar face orice om; se intreaba; dar dacaaa? nu ar fi mai bine saaaaa? deci o marja de eroare nu strica.si apoi ce costa ceva? e atat de simplu sa treci de la ratiune la inchipuire incat nici nu trebuie sa stie nimeni.dar esti asigurat in mintea ta. eiii credinta e mult mai mult decat atat.fiindca din cei doi talhari rastigniti; cel necredincios a fost rastignit LANGA Iisus Hristos.cel pocait in ultima clipa a fost rastignit IMPREUNA cu Hristos.e o maaaare diferenta.