| PeUltimulDrum a întrebat:

Ateii afirma ca Dumnezeu nu exista, sunt ei siguri de asta sau nu sunt siguri?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Minti,nu afirma asa ceva ateismul

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ateu vine din grecul "atheos" (ἄθεος) care inseamnă "fără Dumnezeu"
Deci ce-ai vrut să spui cu "minți"?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Care inseamna lipsa credinteti fata de dumnezeu nu afirmatia ca noi cunoastem ca nu exista, ateismul nu inseamna a pretinde cunoastere

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Deci ateii nu știu dacă Dumnezeu există sau nu, dar nu cred în El.
Nu-ți sună ciudat și forțat?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Omule ateismul nu este o cunoastere, ce e asa de greu de inteles, cunoastere este agnosticismul,agnostici stiu sigur ca nu se va putea dovedi vreodata existenta lui dumnezeu,ateismul este lipsa unei cunoasteri, e ca si cum ai spune sunt ateu fata de viata in univers, nu stiu daca exista sau nu exista, dar nu afirm ca cunosc ceva, ateismul de facto
ateismul gnostic afirma categoric 100% ca nu exista zeii, este o forma radicala ca si teismul gnostic

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Tot asa teisti mint ca evolutia,big bang sunt chesti atee,din nou minciuni,ateismul nu afirma nimic despre originea universului,aparitia,evolutia vieti,ateismul este o stare provizorie de lipsa de credinta in zeii atat, nu este o convingere, dogma, religie, cunoastere

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

O tampenie scrisa de un teist

ATEUL: "Eu cercetez religia, stiinta, vreau sa descopar totull, asa aflu adevaruuull, sa le stiu pe toatee, aleg sa merg pe drumuri fara rost, sa caut istoria, de zici ca poti stii ce a fost in trecut cu exactitate laughing SI TOTUSI oricum NU as crede ceva ce-mi displace chiar daca asa ar fi. Vreau dovezi clare, astfel nu cred, chiar daca aleg sa cred oricum in alte lucuri, care hm oare cat sunt impotante? probabil deloc.

ateismul nu afirma asa ceva, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[16][17]

ateismul nu este stiinta nici stiinta nu este ateism, noi vrem dovada ca exista dumnezeu atat, nu vrajeli, smecheri, minciuni

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

"un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există"

Man, asta e atât de adâncă încât mă dau bătut.
Recunosc că sunt prost.
Și mă duc să-mi iau o bere.
laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Da omule tu crezi ca nu exista zeus? esti convins 100% ca nu exista? crestini sunt atei de facto fata de mii de zeii

| SG1995 a răspuns:

A fi sigur de un lucru denotă prostie, de aici dedu tu ești proșt au ba?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Eu chiar afirm ca Dumnezeu nu exista. Se poate dovedi foarte usor. Trebuie doar sa alegi premisele corecte din Biblie, faci un rationament si poc!, apare concluzia ca Dumnezeu nu exista.