| Fawkes1570 a întrebat:

Se poate percepe a fi Dumnezeu, ceea ce se descrie in continuare? urmariti cu atentie :https://www.youtube.com/watch?v=dfK2E5MipeY

13 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Eu fiind Crestin Ortodox, Cred in Mantuire si in talmacirea Ortodoxa a Vechiului Testament.Circula tot felul de traduceri si fiecare interpreteaza, mai ales in afara contextului. Biblia se citeste IN ANSAMBLU! Iar EXEGEZA o fac doar specialistii! Adica, explicarea!
Fiind Ortodox, respect Noul Testament, in care nu am gasit nimic contra firii sau gresit.
Nici nu pot judeca, nu-mi permite Credinta.Nici macar intentiile de a pune la baza Thorei sau altor credinte ceva ce nu cunosc.
Tot Ortodoxia, m-a invatat ca nu este nici un om fara pacat (traducatori, interpretatori, oameni de rea credinta si intentii, etc.)
Ca atare nu pot lua de 'bune' cele scrise in trimiterea ta, pe de alta parte, toate religiile au luat-o razna, sau ar fi putut sa o ia razna, la un moment dat, din acest motiv a aparut Mantuitorul si Noul Testament, pentru a 'puncta' Legile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi baiat destept, ai sti ca VT, se mai numeste si umbra. Cele trecute, adica cele din VT, arata catre cele viitoare.Jertfa fara cusur a unui miel arata de fapt catre jertfa mantuitorului Nostru Iisus Hristos,iar inaltarea sarpelui in pustie, catre care priveau cei muscati de serpi, pentru a trai, arata inaltarea Lui Iisus la ceruri, catre care privim noi pentru a nu muri ci a trai vesnic.deasemeni,daca ai fi baiat destept,ai citi si despre tapul ispasitor,cum era jertfit acesta,si cine urmeaza,dupa apocalipsa,sa fie tapul ispasitor,la sfarsitul lumii.Da cum nu esti baiat destept, cauti si tu in biblie pietre de poticnire, pe care in loc sa cauti sa le intelegi, le ocolesti, si asa o iei pe aratura in loc sa tii drumul drept.Asa fac prostii.Deci bai ciorosbulinga, asa e cum zici tu nu-ti mai bate capul, dormi in pace.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fawkes1570):

Asa cum ti-am spus,este cum zici, doar o specificare, nu stau in genunchi in fata nimanui decat in inima mea, deci bucurate, Dumnezeu a murit.Pentru tine.Tu esti viu.Pentru putina vreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fawkes1570):

Ai vazut filmul; Dumnezeu pentru o zi? E un film, dar e bine de urmarit fiindca, de acuzat si de dat din gura e usor, dar fii tu insuti in locul lui Dumnezeu, si nu vesnic.Doar o zi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fawkes1570):

Fawkes? ti-am recomandat un film bun,care priveste problema din ambele perspective, si a omului si a domnului, dar e doar un film.tu vii cu o tampenie de acum cinci ani, care e tot postata pe TPU, si pe internet alaturi de alte fakeuri tampite? atunci nu pot decat sa-ti recomand sa citesti biblia si vorbim dupa.

| 6684464 a răspuns:

Aoleu, deja m-am oripilat pe la 2:22. Deci sunt oameni atat de pr... "destepti" incat cand citesc asta isi imagineaza cum Dumnezeu face bulgari din balega si-i arunca in oameni rolling on the floor. WTF?!
Bai 1570, pe atunci era "Vechiul Legamant"(mai dur), de cand a venit Isus pe Pamant a facut un "Nou Legamant".
Daca nu stii toate astea, mai bine nu mai posta prostii la categoria "Religie", du-te la "Trivia/Amuzante".

| Inferno a răspuns (pentru 6684464):

Deci Vechiul Testamnet nu a fost scris sub inspiratia directa a divinitatii?
E o simpla carte scrisa si gandita de oameni?

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

O, ba sigur ca a fost scrisa sub inspiratia divinitatii(referitor la ce nu puteau sti), insa acum nu mai e ce era atunci din cauza venirii Lui Isus pe Pamant. Atunci era Lege, acum este Har. Atunci vorbeai direct cu Dumnezeu, acum o faci prin intermediul Lui Isus(ceea ce e bine, daca citesti NT vei intelege). Atunci erai pedepsit cu moartea, acum mai ai o sansa sau mai multe. Si sunt mai multe lucruri pe care Le-a facut(si schimbat) Isus de cand a venit pe Pamant. Nu a venit numai pentru "cheia Iadului"(ceea ce este iarasi impresionant).

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns (pentru Fawkes1570):

Mi-ai demostrat ca tu de fapt vrei sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu sau ceva legat de asta.
Pai un mediocru ca tine nu o sa poata sa demonstreze niciodata asa ceva.
Asa cum un martor al Lui Iehova mediocru nu poate sa demonstreze in fata ateilor ca Dumnezeu exista, asa si tu nu poti sa demonstrezi in fata a celor ce au studiat Biblia ca Dumnezeu un exista.
Fi sigur ca cei care au studiat Biblia au dat si peste versetele astea -care le mai postezi tu- si le-au studiat.

Răspuns utilizator avertizat