| EmaS a întrebat:

Urmariti cu atentie acest video in care veti gasi raspuns la intrebarea: De ce Dumnezeu a poruncit mai multe crime in Vechiul Testament? https://www.youtube.com/watch?v=suwXLB-Mw00

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie de apararea unor muritori ca noi, dar iti spun sigur ca este acelasi Dumnezeu si in Vechiul, si in Noul Testament.
Prin pedepsele pe care le-a instituit in Tora a aratat poporului evreu gravitea si conseciintele pacatelor.
Insa si Noul Testament, Dumnezeu poate fi considerat chiar mai aspru decat in cel vechi, pentru ca si daca ii spui aproapelui tau ``prostule`` esti la fel de vinovat ca un criminal si esti demn de a fi condamnat la moartea vesnica.

Este acelasi Dumnezeu care a poruncit evreilor sa nimiceasca popoarele pagane din Cannan, dar care in acelasi timp le-a poruncit sa aiba grija de strainii care vin sa locuiasca in tara lor, pentru ca si ei au fost straini in Egipt. Dupa legislatia acesta par mai toleranti fata de imigranti decat multe tari europene din prezent care pretind a fi civilizate si care voteaza sa iasa din UE pentru a nu-i mai primi pe straini.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sau cu crestinii fundamentalisti sau cu ateii e o falsa dilema.

| RAY a răspuns:

Daca exista vreun creator ala nu comite crime de fapt nici nu-i pasa de niste muritori,ce sens avea dumnezeu sa porunceasca crime daca el stia dinainte ca x va face rau? el stie totul nu? el a predestinat totul, un singur lucru nu se intampla diferit fata de ceea ce a facut, ce a predestinat el, vechiul testament nici macar rabini nu o iau in considerare e o carte, spun ei o blesfemie sa spui ca yahve se regaseste acolo spun ei, plus de ce nu a dat iahve de la bun inceput legea iubiri? povesti

| xerxes1 a răspuns:

Bate campii si se ascunde dupa deget ca orice martor al criminalului biblic.

| Nilsson a răspuns:

Foarte bine a subliniat predicatorul ca cei care il acuza pe Dumnezeu apeleaza la factorul emotional pentru a ataca crestinismul deoarece relatarea unor scene crude nu poate sa te lase indiferent.

Dar de cele mai multe ori, ei scot acele pasaje din context si le prezinta intr-o maniera defaimatoare, asta donota o rea intentie si demasca faptul ca scopul lor nu este sa afle prezinte adevarul ci sa isi sustina ideile lor prin orice mijloace.

| Teffan a răspuns (pentru Nilsson):

Ce poti tu sa spui in apararea dumnezeului tau, atunci cand dadea indemnul de a scoate vinovatul in multime si de a-l ucide poporul cu pietre?

Te intreb atat:Este acelasi Dumnezeu cu Dumnezeul din Noul Testament?

Da sau Nu.

| Teffan a răspuns (pentru Nilsson):

Lasa,ca discutam si aici, dupa ce imi raspunzi la ce ti-am dat.

Asta daca nu imi dai ignore. happy

| Nilsson a răspuns (pentru Teffan):

Poate iti trimit o cerere de prietenie, daca tot iti place sa fii luat prin surprindere happy

Eu nu dau block la nimeni, oricat m-ar insulta, las o portita libera daca cineva vrea sa imi spuna ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru Teffan):

Dumnezeu nu are nevoie de apararea unor muritori ca noi, dar iti spun sigur ca este acelasi Dumnezeu si in Vechiul, si in Noul Testament.
Prin pedepsele pe care le-a instituit in Tora a aratat poporului evreu gravitea si conseciintele pacatelor.
Insa si Noul Testament, Dumnezeu poate fi considerat chiar mai aspru decat in cel vechi, pentru ca si daca ii spui aproapelui tau ``prostule`` esti la fel de vinovat ca un criminal si esti demn de a fi condamnat la moartea vesnica.

Este acelasi Dumnezeu care a poruncit evreilor sa nimiceasca popoarele pagane din Cannan, dar care in acelasi timp le-a poruncit sa aiba grija de strainii care vin sa locuiasca in tara lor, pentru ca si ei au fost straini in Egipt. Dupa legislatia acesta par mai toleranti fata de imigranti decat multe tari europene din prezent care pretind a fi civilizate si care voteaza sa iasa din UE pentru a nu-i mai primi pe straini.

| NGheorghe a răspuns:

Este cel mai cretin răspuns pe care îl poate da o persoana, copiat 100% de la rabini. Rabini sunt cei mai mari specialiști in explicarea crimelor si a deceselor... si toate au finalul gen: "d-zeu răsplătește pe lumea cealaltă". Teoria este copiata 100% de islam. Explicația este superba, începe sa nu îți placa atunci când afli ca cineva planifica sa mori tu!
Sa trăiești tu răsplătită pe lumea cealaltă in sânul lui Avram!,
gadilata de el!,
când îți vine rândul!
Eeeh, gata... întorci placa: turcii sunt criminali, cowboy-i sunt criminali, indienii sunt criminali, sa nu se împuște nici in filme ca nu-i bine etc... pana atunci istoria era faină, filmele îți plăceau (dacă erau in culori îți plăceau si culorile). Sigur nu ai observat si nici nu ti-ai pus niciodată întrebarea, la ora de istorie: Ce motive aveau cei care vroiau războaie, cei care vroiau sa cucerească pământ? Vroiau sa fie agricultori si nu aveau pământ destul? Ori vroiau sa distrugă fiecare sat, oraș, țara doar ca sa ia haleala de la populație? Oare? Abia atunci îți dai seama ca toți se plictisesc de agricultură, scopul este altul: războaie in numele unor minciuni! ca apoi sa stea cu curu la soare si restul sa se sperie si sa tremure non-stop, chiar si in timp ce produc " bunuri si servici" (gratis).
Ce simpla este explicația! Începi de la motive si observi toate minciunile. Ii foarte simplu, oamenii nu vor ceea ce spun ca vor, iar istoria a arătat de nenumărate ori acest fapt.
Bineanteles ca fiecare crede ce vrea( unii atât au aflat, alții din obligație), dar ca sa facă rău si sa zică ca asta este ceea ce vrea, trebuie sa îl lași sa creadă in minciuni si prostii. Adică tu poți sa ii susții pe câți criminali vrei tu ( cu sau fără porunci primite de la divinitate), dar ca sa nu faci la nimeni rău trebuia sa îți arătam minciunile in care crezi: prima ar fi minciuna cu " Adam si Eva" - Adam greșește si tu plătești! Nimănui nu-i convine sa fie pedepsit pentru ce fac niște străini necunoscuți, neam după stra stra stra. Cu putina indobitocire si la toți tinerii începe ca sa le placă. Deși pe prima pagina a bibliei scrie adevarul:
omul (parte bărbătească si parte femeiască) a fost creat ca sa crească, sa se înmulțească si sa stăpânească peste pământ, peste flora si peste fauna. Toată lumea care studiază textele antice ( printre care si romanul Mircea Eliade) observa ca geneza este compusă din doua mituri complet diferite, deci conține doua Creații atât de diferite încât nu se pot amesteca deloc. Una este adevărată si una ba. Ba mai mult, I.P. Pavlov a descris aceleași comportamente instinctuale (inascute) la animale si a luat premiul nobel:
instincte de autoapărare(de creștere), de reproducere (înmulțire, să-i fi zis adunare si scădere, tot la sex se referă) si de apărare a speciei. ( animalele nu își apăra specia, doar pui din specia lor, in rest fug.). Pavlov nu a studiat oamenii, sau poate a studiat dar nu a scris, dar este ușor de observat ca oamenii sunt stăpâni peste plante (le pot cultiva, distruge, prelucra) si peste animale( le pot prinde, omorâ, dresa) si nu le convine sa fie stăpâniți de semenii lor. De-altfel nici in biblie, in geneza, in prima geneza, nu scrie ca oamenii sa stăpânească peste semenul lor, peste pământ, plante si animale si atât. Simplu si logic!
Cât despre "Adam si Eva" care face parte dintr-o povestire mitica in care d-zeu nu crează multe, doar o grădina, grădina edenului, si atât. ( nu lumina, nu stele, nu Terra.). Deja din start aceasta poveste are probleme, apoi, greșeli fără număr:
- șerpi vorbitori, animale fără glandele vocale, pedepsite doar sa se târască, si cu toate astea ar trebui sa poate vorbi! Poveștile in care animalele vorbesc se numesc fabule.
- Eva cu ce a greșit? Ea nu a primit porunca: " Sa nu mănânce!", doar Adam.
- ba mai mult, Eva știe ca este bun de mâncat înainte de a mânca, eu habar n-am, adică nimeni habarnare de unde știe!
- d-zeu devine criminal si tăbăcar! de le face haine sa nu li se vadă curu lui Adam si Evei. Cine sa le vadă curu? ( versetul acesta este un subiect lung pentru cei ce " copacul binelui si râului" înseamnă " organe genitale"... de care nu trebuie sa te atingi. Culmea, peste tot, in toate religiile găsești "popi" obsedați si perverși care preda in secret aceasta mare " învățătura". Ce s-ar intampla dacă ar fi publica? Oare ar lua pe coaja? Nici nu-i de mirare ca-s obsedați si d- zeul lor doar tot la nudiști se uita, ca oricum nu avea alta ocupație, nici TV.
-d-zeu nu mai este atotștiutor, ii striga pe cei care s-au ascuns de el. Ba mai mult face deductii logice: " știi! deci ai mâncat" aha! Te-am prins! "
- parca Adam trebuia sa moara in ziua in care mănâncă din mar, culmea, a trăit pana la potop, altfel trăia și azi. Ba circula o explicație cum Adam a murit spiritual, practic a rămas fără minte si nu mai poate sa comunice cu d-zeu, atunci trebuia lăsat in rai si luat doar ceva copaci de acolo, trebuie sa se îngrijeasca cineva de grădina aia.
Dacă vrei îți mai spun, si alte nonsensuri, ba mai mult, rabini pe YouTube se screm sa tot scoată câte o noua explicație, care chiar dacă rezolva ceva probleme, se produc altele mult mai multe si mai grave. Asta e, din minciuna ii greu a faci adevăr. Iar geneza este o carte de tâmpit populația, deoarece se amesteca adevăruri cu minciuni si oamenilor l-i se cere sa le creadă pe toate. Scopul este simplu: (Iisus zice sa nu mergeți la biserici si preoți, rugativa in ascuns!) dar preoții au schimbat numele la religie, nu mai se numește iudaica ci creștina, deci înapoi la slujba, si uitati-va iar in sus la unul ce va învață ca voi nu sunteți nimic altceva decât niște neanvatati, păcătoși (unde nu împăcarea cu cei cărora le-ați greșit aduce liniște ci spovedania făcută pe ascuns in fata popii) si deci buni de muls. (Isus zice sa nu dați bani la biserici, i-a bătut pe toți bișnițari din templu si i-a trimis la gara, si a zis sa nu știe nimeni de donațiile tale, ) dar toate bisericile "creștine" pe lângă toate preocupările mai au si una nepredicata, ca sa strâng bani si sa facă donații si ajutorări in locul tău. Știu ei de ce: cine împarte parte își face!
Mai mult: Iisus însuși nu a pomenit niciodată de "Adam si Eva", dar a zis ca ziditorul a creat " parte bărbătească si parte femeiască", si nu a explicat niciodată cum funcționează treaba cu "păcatul primordial si părintesc al părintelui Adam!" Era foarte interesant si obligatoriu de știut aceasta explicație de vreme ce teoria indobiticitoare zice ca jertfa lui Iisus este considerata o răscumpărare pentru acea greșeală a lui Adam, si culmea Iisus nici nu pomenește niciodată de vreunul Adam, sau de greșeală lui. Credinciosul din ziua de azi nici nu se întreabă, evident ca dacă Iisus a pomenit de "parte bărbătească si partea femeiască" ii clar ca știe Adam, ca doar din același "vechiul testament" a învățat El carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierdere de timp, oricum biblia este o carte plină de povești. Chiar și știind că Yehova cu tot cu discipolii lui au ucis milioane de oameni în biblie, omul ar trebui să se preocupe cu fenomene "reale", nu cu povești născocite de evrei.

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Daca ai descperit deja raspunsul ce rost mai are intrebarea?
- Aici se dau raspunsuri nu se comenteaza concepte.