| 1997biju a întrebat:

Sexul este pacat daca nu e cu sotia sau sotul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca esti crestin.cred.la crestini se numeste curvie.cand esti casatorit si faci sex cu alt/a partener/a, este preacurvie.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,sexul este permis numai in cadrul casatoriei. In afara ei este pacat.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Da. Daca faci in afara casatoriei iti vor pica bratele. happy

| OOOLEOOO a răspuns:

Da, se numeste curvie sau precurvire in religia crestina si este pacat, insa eu consider asta IUBIRE nu curvie.

| doctorandus a răspuns:

Daca studiezi Biblia vei ajunge la concluzii surprinzatoare: un barbat poate comite adulter doar daca face sex cu sotia/logodnica altui barbat. In niciun alt caz nu poate fi vorba de adulter. Detalii pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu_%C8%99i_sexul

| Thunderstruck a răspuns:

De ce, te-ai plictisit de dreapta?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da, sexul este permis numai in cadrul casatoriei. In afara ei este pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Sexul înainte de căsătorie sau în afara căsătoriei este păcatul grav al curviei, respectiv preacurviei.

Deşi există păcate chiar mai mari, majoritatea sufletelor care au ajuns în iad sunt acolo din cauza acestor specii de păcate, după cum Dumnezeu e dezvăluit în câteva revelaţii particulare.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RaduMD):

Dar ce parere ai despre persoanele casatorite numai civil nu si religios dar in care partenerii nu au calcat niciodata stramb?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RaduMD):

Da si inca unul mare

| RaduMD a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Căsătoria civilă (între două persoane botezate) nu este căsătorie în ochii lui Dumnezeu. Prin urmare, cei doi, dacă ţin unul la altul şi la sufletele lor, trebuie să se căsătorească religios, iar până atunci să se abţină de la relaţii sexuale.

| TrentonChase a răspuns:

Pentru aia mari credinciosi, cati dintre voi nu ati facut inainte de casatorie...sincer acum! cred ca peste 90% si tot voi faceti gura cand vine vorba de pacate...

| yanyplay a răspuns:

Logic laughing