| RomaniIteDomum a întrebat:

Şi am găsit că morţii care au murit mai înainte sunt mai fericiţi decât cei vii, care sunt încă în viaţă.
Dar mai fericit decât amândoi, am găsit pe cel ce nu s-a născut încă, fiindcă n-a văzut toate relele care se petrec sub soare.
Eclesiastul

Sau versiunea seculară:

"Povestea de până acum:
La început a fost creat universul. Chestia asta i-a înfuriat pe mulți și a fost privită în mare ca o mutare greșită."
Ghidul autostopistului galactic - Douglas Adams

Se pare că disprețul față de existență este o temă comun abordată de mai mulți oameni din diferite epoci și culturi.
Știind toate acestea, de ce Dumnezeu a crea totuși universul?

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Asta am ști numai dacă l-am întreba pe el. Întrbarea e: Există vreo posibilitate de a-l întreba?

| KovacsB a răspuns (pentru sabin89):

L-am intrebat eu pentru voi.
Daca reproduc ce a zis iar imi inchid astia contul.