| AvalohAlyn a întrebat:

Si daca viata dupa moarte exista...atunci ce faceti?

65 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O trăim!?
În funcție de cum am trăit aici.

| doctorandus a răspuns:

Libertatea cuvântului înseamnă să poți lua la mișto ce zeu vrei. Libertatea religioasă înseamnă să te poți închina la ce zeu vrei și să nu fii silit să te închini la un zeu, să poți munci vinerea, sâmbăta și duminica dacă așa îți place. Da, libertatea înseamnă să poți blasfemia și apostazia, iar Poliția să-ți apere aceste drepturi. Asta înseamnă libertatea din punct de vedere juridic...

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un om mort nu poate fi in același timp si viu. La revenirea Domnului Isus morții vor învia conform Bibliei. Daca erau vii nu mai aveau nevoie sa mai învie. Suflarea de viață a omului care moare se întoarce la Dumnezeu care a dat-o. Așa cum nu știi nimic despre suflarea de viață pe care ai primit-o la naștere, tot așa nu vei mai ști nimic de ea după ce mori pana la înviere când o vei primii din nou. Nu te teme decât de ce parte o sa fii la judecata de apoi, dreapta (oile) sau stânga (caprele).

| Algo098 a răspuns:

Daca exista ne bucuram de ea si ca exista, dar nu avem dovezi ca ar exista asa ceva. Nici nu e logic sa existe asa ceva. Avem ca dovezi doar niste povesti false care le aduc foloase celor care le inventeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa facem?
Vom aprinde focul vom frige ceva și apoi vom arde de vii.

Sau, daca crezi în reîncarnare, vom fi expulzati pe pământ într-o familie mai saraca, mai necăjita, si vom învăta atunci ce înseamna "mila voiesc si nu jertfe".

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stie nimeni ce urmeaza dupa moarte.

Sustinerea ca trebuie sa dormi cu morcovi in fund pentru a castiga viata vesnica e la fel de bizara ca sustinerea ca trebuie sa crezi intr-un predicator mort din Galileea pentru a castiga viata vesnica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

"dormi cu morcovi in fund pentru a castiga viata vesnica"

Adica? A trai o viata frumoasa e un morcov în fund pentru tine? Dar să fi bagat la pârnaie ca ai comis nu știu ce delict?
Eu zic ca cele 10 porunci nu sunt chiar un morcov în fund, asta daca nu esti împotriva legii statului din care faci parte.

"trebuie sa crezi intr-un predicator mort din Galileea pentru a castiga viata vesnica"

De fapt, nu acest "predicator mort" îmi dă mie încrederea ca exista o lume dincolo de întuneric.Cu El ori fara El dincolo de moarte nu mai stie nimeni.Aici aruncam fiecare zarurile și vedem rezultatul la sfârsit de tot.

De ex. Nu ma împiedica nimic sa cred ca Universul nostru nu este infinit, cum nici pe tine nu te împiedica să crezi că este infinit.
Nici tu dar nici eu nu deținem adevarul, corect?
Poate ca eu ma leg de un om si tu de niste teorii incerte, dar asta nu îl certifica pe nimeni în adevarul absolut.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele Zece Porunci sunt impotriva legislatiei romanesti. Te inchini la alt zeu? Biblia prevede pedeapsa cu moartea. Blasfemie? La fel. Muncesti sambata? La fel. Iti blestemi parintii? La fel.

Dupa cum se vede legislatia romaneasca n-are nimic de a face cu primele patru sau cinci porunci.

Biblia nu prevede ca trebuie sa existe libertate religioasa, in schimb Constitutia Romaniei prevede asta. Primele din Cele Zece Porunci sunt indreptate contra libertatii religioase.

Daca Cele Zece Porunci ar face parte din legislatia Romaniei cetatenii n-ar mai avea voie sa se inchine la Krishna, Shiva si Zalmoxis. Daca te-ar auzi cineva ca spui "Slava lui Zamolxe" sau "zeii sa fie laudati" ai ajunge la puscarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ești evreu? Daca nu, atunci nu esti condamnat la moarte pentru încălcarea poruncilor pe care le-ai enumerat din decalog.
Doua din zece porunci te pot condamna la moarte în anumite state.

De ce unele porunci asa de aspre pentru evreii din vechime?
Când vorbim aici de un legământ, ne gândim si la un jurământ bilateral între Dumnezeu si poporul evreu.(vezi jurământul la iesirea din robie)
Evreii au jurat ca vor respecta aceste reguli(porunci) cum juri tu la starea civila prin "la bine si rau".
Prima si a doua porunca se leaga una de cealalalta și se refera la "gelozie".
Nu stiu daca esti sau ai fost vreodata casatorit la viata ta, sa vezi cum sotia ta sta la bratul unui strain și tu sa nu însemni nimic pentru ea.
Multi în situatia asta nu stiu ce sa faca iar unii recurg chiar la razbunarea prin moartea celei iubite. (Deuteronom 32:10-27)
Dumnezeu si-a iubit mireasa(evreii), dar a vrut-o fara pata, fara zbarcitura.Și juramantul e juramant, daca îl încalci, îl încalcă si El prin oamenii Lui. Nu ne tragem de șireturi cu Dumnezeu.

Daca legea pe pământ e corectă cum zici tu, atunci de ce nu se aplica pedeapsa din decalog dinte pentru dinte?
De ce Gheorghe Dinca trebuie să macine dinții multor victime ucise de el și totusi sa ramana în viata când au fost luate 2 vieti?

https://tainebiblice.eu/pacate-de-moarte-legea-lui-moise-le-enumera/

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca legislatia si justitia romaneasca nu se bazeaza pe Biblie. Modernii au cu totul alt concept de justitie decat anticii. In UE a fost abolita pedeapsa cu moartea, ceea ce e contrar Bibliei.

Si da, multi crestini au fost condamnati la moarte pentru ca erau eretici, iar a lasa ereticii sa fie liberi si sa stranga adepti era vazut drept lucrarea Diavolului. A avea scrieri ale lui Nestorie se pedepsea aspru, iar a avea scrieri ale lui Arie se pedepsea cu moartea. Da, asta era cat timp ortodocsii si catolicii faceau parte din aceeasi biserica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

"legislatia si justitia romaneasca nu se bazeaza pe Biblie"
N-am zis ca se bazeaza astazi, dar în vechime se bazau.
Iar legile se schimba de la an la an și nu stii ce mai apare pe parcurs.

"In UE a fost abolita pedeapsa cu moartea, ceea ce e contrar Bibliei."

Daca a fost abolita pedeapsa cu moartea în UE nu înseamna ca e si buna.
Ce ai zice daca ti-as lua viata ca sa traiesc cativa ani în pușcarie și pe urma sa fiu eliberat?
E drept?

Cum am zis, legile fiecarui stat difera, si esti liber sa alegi tara a caror legi sunt cele mai potrivite pentru tine.
Daca eu aleg o tara unde se interzice prin lege adulterul (si nu ma refer la adulterul consimtit), nimeni nu poate sa zica ca sunt eretic afara de cel care accepta adulterul si îl vede ca un lucru bun. Sotia e sotie, centura e centura.

Daca ar fi asa cum zici tu, pai ar înseamnă ca multe state sunt eretice prin legile lor promulgate, pentru ca ele difera de la stat la stat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu infierez pe nimeni drept eretic, pentru ca nu cred in Dumnezeul avraamic, deci nici in Biblie sau Coran.

Referitor la pedepsa cu moartea: justitia poate face erori si sa condamne la moarte un nevinovat. Daca nevinovatul este executat, cum mai poate fi indreptata eroarea justitiei? Vezi de ex. https://en.wikipedia.org/wiki/Lucia_de_Berk

Sau in SUA, cati n-au fost eliberati dupa decenii, pentru ca testul ADN a dovedit ca erau nevinovati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Știam ca nu o sa stai prea mult pe felia mea si o sa te muti pe felia ta.
Aici e problema capitala, ca se fac errori până acolo, si oricum dai tot nu e bine.
Ori scapi iepurii salbatici ori bagi iepurii domestici. In biblie mai era parca solutia aia cu "cetatuia de scapare". Acum nu stiu cate errori da si aia dar acestea sunt legile, si legea ta nu e mai buna decât cealalalta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

★ Biblia conține multe idei/legi pe care modernii le consideră scandaloase;
Beardsley Ruml, Shaye J.D. Cohen's Lecture Notes: INTRO TO THE HEBREW BIBLE @ Harvard (BAS website) (78 pages)

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Aceste idei, ti-am mai zis eu, apartin de natura evreilor. Evreii, sunt daca vrei un popor sfant. SFINTENIA nu are legatura cu JUSTITIA. Niciun partizan al justitiei nu va admite ca adulterul e un lucru imoral, pe cand un partizan al sfinteniei va zice ca e imoral.

Daca ne raportam la evreii din vechime, nu erai obligat nicicum sa ramai în acest stat "comunist" daca vrei.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, ca si cum se puteau sui pe vapor si pleca in SUA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai daca nu te mai țineau hormonii te duceai și în pustie. Daca esti salbatic acolo traiesti.Din salbaticie am venit si vrem tot acolo sa ne întoarcem?
Pedofilia, homosexualitatea, proxenetismul, uciderea, marturia mincinoasa, furtul smd. Toate acestea nu lasa sa se dezvolte o societate normala. Du-te în SUA daca ti se pare normal ca homosexualii sa adopte copii, zic.
Sau cum e la noi ca pornografia sa fie accesata de orice țânc, sau câte și mai câte.

Ce, era asa greu sa nu îți blestemi parintii?
Și altele de genul asta?
Animalele ori sunt domestice ori salbatice.
Ori e civilizatie ori debandada.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Falsa dilema. Ai idei retrograde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu mă opun în progresului civilizației.Civilizatia se consolideaza prin atitudini, legi( fie ele si aspre) smd.

Daca la tine proxenetismul înseamnă progres în societate, atunci fie prin "bani murdari".
Daca la tine injuriile ( fata de parinti, dascali, smd) înseamnă progres în societate, atunci fie prin "violenta fizica".
Daca la tine marturia mincinoasa înseamnă progres în societate, atunci fie "sa treaca neobservata si sa moara oameni nevinovati"

Altele, care mai sunt?

Da, dinte pentru dinte, ochi pentru ochi, înseamna progres, și un criminal care a fost eliberat si a comis a doua crima, înseamna stagnare.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeai de organizatii teroriste... nu cumva esti taliban?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Homosexualitatea tine omenirea in loc.
Nu coruptia, criminalii, pedofilia(care numai in mintea unui om cu 2 neuroni pot fi asociati cu persoanle gay), abuzurile, rasismul etc.
Ci HOMOSEXUALITATEA.
In SUA asta-i problema, nu rasismul si coruptia.Ci persoanele gay.
Si faptul ca pot adopta.Si faptul ca se pot casatori.Si faptul ca nu sunt omorati, castrati sau pusi in lanturi...

| doctorandus a răspuns (pentru RKBlue):

Dap. La ce a scris a mai ramas doar sa intoneze Sfanta tinerete legionara.

| RKBlue a răspuns (pentru doctorandus):

Comportament tipic de homofob, rasist si conspirationist.
"Nu am treaba cu nimeni, dar..."
Ma intreb cum de am fost binecuvantati cu atatia oameni din acest fel? E putin infricosator...

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu înțelegi. Eu mă puneam acum drept Dumnezeu, și cum vede El lucrurile de sus. Eu le vad de jos ca și tine fiindca sunt supus acelorasi slabiciuni.

Noi aici vorbim de un popor ales, rascumparat prin legământul facut pe munti. Ei au jurat acolo, si juramantul nu trebuie încălcat nicicum, altfel esti un trișor și te joci cu divinitatea.

Tu nu ai facut niciun legamant cu El, si daca l-ai fi facut nu te-ai fi ținut de cuvânt așa cum nici evreii nu s-au tinut de el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Omule...cand am pus acolo pe lista homosexualitatea ma refeream la propounerea care s-a adus prin "și homosexualii pot adopta copii"
Iar te iei de mine si ma acuzi în necunostinta de cauza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

"Si faptul ca pot adopta"

Cum sa adopte homosexualii niste copii? Esti sanatos?

Tu știi ca internetul e împânzit de pedofili? Rar vezi o femeie pedofila, rar.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Consensul istoricilor mainstream este că Moise nu a existat în mod real sau, dacă a existat, nu putem ști nimic altceva despre el.

Miller II, Robert D. (25 noiembrie 2013). Illuminating Moses: A History of Reception from Exodus to the Renaissance. BRILL. p. 21. ISBN 978-90-04-25854-9.

Dever, William G. (1993). „What Remains of the House That Albright Built?". The Biblical Archaeologist. 56 (1): 25–35. doi:10. 2307/3210358. ISSN 0006-0895. JSTOR 3210358.

15:23 but what about Moses himself surely 15:27 there must be some evidence for this 15:29 most famous Old Testament hero perhaps 15:32 the most famous of all Old Testament 15:34 figures even if there's no evidence of 15:37 the exodus they must surely be some 15:39 record of a leader as important as him 15:43 the name Moses is a name which is very 15:47 popular from early periods right down 15:51 into late periods so it's-a fairly 15:54 common Egyptian name that's that's all 15:57 that we can say there is no text in 16:00 which we can identify this Moses or that 16:04 Moses as the Moses the question of the 16:08 historicity of Moses is the same as the 16:11 question of the historicity of Abraham 16:12 that is to say maybe there was a figure 16:16 maybe there was a leader I am NOT here 16:20 to 16:22 undermined historicity of Moses I think 16:25 that it is possible but I would say it's 16:27 beyond recovery

John Van Seters și Israel Finkelstein pe Bible Unearthed Discoveries of Old versions of the bible pe YouTube. Corectat: „The question of the historicity of Moses is the same as the question of the historicity of Abraham. That is to say, maybe there was a figure, maybe there was a leader. I am not here to undermine the historicity of Moses. I think that this is possible but I would say it's beyond recovery."

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa nu adopte?
Homosexualitatea NU e o boala, nu se raspandeste, nu se mosteneste.
Cuplurile gay(si lesbiene) au rata violentei domestice mult mai mica.
Divortul este mai rar. Exista multa unitate.
Copiii crescuti de parinti gay nu sunt cu nimic diferiti decat cei crescuti de parinti straight(in cazul in care unul nu fuge...)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

"Homosexualitatea NU e o boala"

Bine, nici pedofilia nu e o boala, e o deviere de la normal.
Normalul e 50% 50%
Anormalul e 20% 80%

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Really?(m-am saturat de cuvantul serios)
Poate nu ai auzit, dar sunt destule femei pedofile.
Adoptia nu se face ca branza, in cateva zile.
Ca si la cuplurile hetero, vin agenti, vorbesc, sunt liste de asteptare, controale ale locuintei, prieteni si vecini, colegi intrebati despre ei.
Dar nu ai auzit de cupluri hetero care si-au abuzat copiii(naturali)? I-au exploatat si chiar omorat? Uita-te.Sunt destule.
Care-i faza, ca eu nu ma prind.De ce nu ar avea voie sa adopte?
Nu am auzit de un singur caz(daca ma insel, te rog sa ma contrazici) in care un cuplu gay si-a abuzat copiii.
Si daca un cuplu alege o mama surogat?
Li se ia copilul dupa?
Daca tatal isi da seama ca e gay dupa cativa ani de casnicie si are un copil? Copilul nu mai are voie sa-si viziteze tatal fiindca exista in mintea unor oameni ideea ca e pedofil?
Stii ce e interesant? Toti homofobii(si nu numai) au ideea ca persoanele gay sunt abuzatori sexuali.De fapt, nu ei abuzeaza ci ei sunt cei abuzati(si nu, nu asta ii face sa ajunga gay.Erau gay si inainte)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Nu exista niciun test care sa demonstreze ca pedofilia e o boala cum nici homosexualitatea nu e demonstrata. Poate a ajuns știinta asa de departe încât să lucreze si cu "emoțiile" cine știe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

"Nu am auzit de un singur caz(daca ma insel, te rog sa ma contrazici) in care un cuplu gay si-a abuzat copiii."

S-a promulgat cumva o lege ca sa adopte copii homosexualii?
Atunci normal ca istoricul e gol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Deci, instinctul matern îl are doar mama(femeia) noi(barbatii) ne varsam samânta si ne doare-n paispe. Putin daca simtim si noi cat simte o femeie cand naste. Si chiar te rog sa ma contrazici, ca dupa sa te contrazica unii mai deștepti ca mine.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://psychology.ucdavis.edu/rainbow/html/facts_molestation.html
Un copil de 5 ani poate face diferenta(desi nu ar fi prea dragut sa afle despre pedofili).
Pedofilia e o "boala", daca vrei.O anomalie.
E atractia sexuala fata de copii. Poate fi vindecata? Nu.
Sunt pedofili care nu abuzeaza copii? Da.Din niste studii, am vazut ca sunt mult mai multi cei care nu au treaba cu copiii decat cei care au.Cei care abuzeaza de copii sunt violatori. Punct.
Dac un pedofil are sex cu un copil, copilul nu poate sa isi dea acordul.Pedofilii nu sunt atrasi de fete sau baieti trecuti de puberate ci cei pre-puberi, deci pana in 9-10(11) ani.
Homosexualitatea e si ea o "boala", daca ti neaparat.E un paradox. E ceva anormal. Poate fi vindecata? Nu. Face rau cuiva? Nu.
Relatiile intre cine se formeaza? Intre persoane care pot sa isi dea acordul(adica cei care sunt majori). Plus, si intre adolescenti mai mici de varsta majoratului.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, exista si altceva in afara de Romania.Ai vorbit de SUA, si cum homosexualii sunt una din marile probleme de acolo.Am crezut ca vrei exeemple concrete.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios?
Hai serios? Really?
Nu mai spune! Daca tie nu iti pasa de propriul copil(ceea ce nu ma mira), nu inseamna ca altora nu le pasa.Cunosc niste tati(hetero, ca sa stai linistit) foarte buni.Sunt atat de buni incat ar face orice pentru propriul copil.Se vede ca isi iubesc copiii.
Dar suferi de masculinitate toxica, ce sa-ti fac...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Tot ce ai însirat aici sunt doar alte informatii în plus, mai mult sau mai putin documentate.

"Din niste studii, am vazut ca sunt mult mai multi cei care nu au treaba cu copiii decat cei care au."

Da, de parca stau astia cu studiile sa vada ce fac astia pedofilii cu copiii lor acasa.Sa fim seriosi.
Doar ce am intrat din întâmplare pe un site pedofil plin de materiale pornografice, si mirarea mi-a fost sa vad alte site-uri recomandate pline cu materiale. Și ghici ce? Nu am vazut nicio femeie acolo exploatând un copil.

"Pedofilii nu sunt atrasi de fete sau baieti trecuti de puberate ci cei pre-puberi, deci pana in 9-10(11) ani."

NU serios? Vei gasi în cazierul pedofiilor si violuri cu un major.Ted Bundy era si pedofil si nepedofil.

"Relatiile intre cine se formeaza? Intre persoane care pot sa isi dea acordul"

Acordul acesta despre care vorbesti e relativ cu timpul, sau a fost. Azi poate fi normal sa întreți relatii intime la varsta de 18 ani, mâine poate la 13 ani, cine știe ce legi vor mai fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Cunosc niste tati(hetero) foarte buni.

Vezi cum generalizezi? Aici e ca, nu toti recurg la pedofilie mai ales daca sunt tati naturali. Dar adopta tu un copil de pe strada, sa vezi ca nu se compara cu copilul din tine.Il vei iubi mai mult pe cel natural.

Dar homosexualitatea este o cursa unde cad victime niste fetite în bratele unor barbati. Ce om normal esti tu.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca Ted Bundy a fost pedofil?
L-ai intrebat? Ai stat sa vezi ce face?
Putea simplu sa abuzeze de copii(cum fac destui, care nu-s pedofili)
Cei ce studiile nu stau in usa lor si se uita, ci intreaba oameni pedofili.Isi dau acordul si discuta despre asta.
Pedofilie (grec. πaις (pais) „băiat, copil" și φιλιa (philia) „prietenie") este o tulburare mintală care se manifestă prin înclinația erotico-sexuală față de un copil. Pedofil este acea persoană care suferă de pedofilie. Un pedofil este atras sexual de o persoană cu vârsta sub 13-14 ani.[1] O persoană trebuie să aibă cel puțin 16 ani, și cel puțin cinci ani mai mare decât copilul prepubescent, pentru ca atracția să fie diagnosticată drept pedofilie.[1]

Formele de abuz sexual asupra copiilor includ pretinderea sau obligarea unui minor să se implice în activități sexuale (indiferent de rezultatul acestora), expunerea indecentă a organelor genitale ale abuzatorului, prezentarea de materiale pornografice, contactul sexual efectiv indiferent dacă se ajunge la copulare, contactul fizic dintre abuzator și organele genitale ale copilului, privirea organelor genitale ale copilului chiar și fără contact sexual sau folosirea copiilor pentru a produce materiale pornografice.[2]

Abuzul sexual asupra minorilor din partea persoanelor cu orientare heterosexuală este cu mult mai ridicat și frecvent, comparativ cu persoane de altă orientare.[3]

Nu toți cei care abuzează sexual copii sunt pedofili și nu toți pedofilii abuzează sexual copii.[4][5][6] Din aceste motive, unii cercetătorii se opun descrierii imprecise a tuturor celor care au abuzat copii drept pedofili.[7][8]

Legalitatea
Pedofilia în sine nu este pedepsită de lege și nici definită ca atare, deoarece pedepsite sunt faptele concrete și nu senzațiile, sentimentele și dorințele. Pedofilul va fi pedepsit numai dacă cedează dorințelor sale primare și intră în acțiune.

În legislația românească minor este orice persoană cu vârsta sub 18 ani. Major este orice persoană cu vârsta peste 18 ani. Totuși, în legislația românească, conform Art. 272: Vârsta matrimonială, din Noul Cod Civil, în unele situații poate fi aprobată căsătoria cu un minor de peste 16 ani.[9][10] Minorul dobândește, prin căsătorie, capacitatea deplină de exercițiu (Art. 39 NCC).[11]

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Copy-paste, ma faci sa râd laughing

Poti sa fii pedofil și în acelasi timp un violator de babaciuni. Nu e o regula.Iar Ted Bundy a abuzat sexual si fetite si femei.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar homosexualitatea este o cursa unde cad victime niste fetite în bratele unor barbati. Ce om normal esti tu."
WTF?
Ce fetite? Ce barbati?
Homosexualitatea e atractia fata de ACELASI GEN.

"Deci, instinctul matern îl are doar mama(femeia) noi(barbatii) ne varsam samânta si ne doare-n paispe. Putin daca simtim si noi cat simte o femeie cand naste. Si chiar te rog sa ma contrazici, ca dupa sa te contrazica unii mai deștepti ca mine."
Aici ai zis ca te doare undeva(ca si pe alti barbati) dupa ce "iti versi samanta"E adevarat ca niciun barbat nu simte ceva asemanator nasterii.
Dar nu ai zis numai asta.Ai zis clar ca nu iti pasa ce se intampla dupa.Plus ca, nu stiu daca intelegi, dar instinctul matern nu e prezent la toate femeile(cele care sufera de depresie post-natala pot sa nuprezinte deloc, nici din alte cauze)

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

"Ce fetite? Ce barbati?
Homosexualitatea e atractia fata de ACELASI GEN."

laughing Omnule, găndește si tu la rece înainte sa raspunzi prin acuze.
Si altii au atractie de sex opus și sunt atrasi de copii, de ce sa nu fie si în cazul homosexualilor?

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu te exprimi clar nu-i vina mea.
Nu am zis ca persoanele gay nu pot fi pedofili.
Dar e o nesimtire si o gramada de alte lucruri sa spui ca nu ar trebui sa adopte deoarece ar putea fi pedofili.
Si la cuplurile normale exista posibilitatea, deci nici ei n-ar trebui sa adopte.
Si, da, e copy-paste.Nu stau sa scriu 20 de randuri cand am o sursa la dispozitie.
Am pus textul, caci parea (si inca pare)ca faci o confuzie.
Sunt oameni, da, cum ai zis tu, pedofili si nepedofili.Dar sunt oameni exclusiv pedofili si oameni care abuzeaza copii, fara sa fie neaparat pedofili.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

"nu ar trebui sa adopte deoarece ar putea fi pedofili."

Eu ti-am zis de ce nu poate sa adopte niste barbati cu scule(scuza-ma) niste copii.
1.Sunt doi barbati care au deviat de la normal
Normalul e 50% 50% Anormalul e minoritatea.

2.Copiii au nevoie de o mama(risc foarte mic), sau o mama si un tata(risc mic) sau doua femei (risc foarte mic) iar nu doi barbati (risc mare)

3.Dovada ca barbatii sunt mai mult înclinati spre pedofilie sunt materialele pornografice care se vad "fara studii" + cazurile de la știri.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate.
Fiindcă 2 femei lesbiene nu ar fi deviate de la normal...
Si poti sa te încrezi într-un bărbat "normal" să stea lângă o fetiță dar nu un bărbat gay langa un baiat.
Acum serios.
Un argument real nu ai?
Știu că asta e un argument, dar as vrea unul care nu inspira pura hompfobie si prejudecăți. Ceva real.
Nu povesti.
P.s.
Știai că multe persoane gay(femei si bărbați) vor să adopte si din cauza faptului ca știu cum e sa fii respins? Sa fii tratat diferit? Neiubit? Atacat si ținut deoparte din cauza a ceva ce nu poți schimba si care nu e vina ta?
Sunt atatea perspective, atatea răspunsuri la întrebări date de persoane gay si de copiii lor sau alti copii crescuți de cupluri de același sex. Poți sa te uiți si să vezi dincolo de prejudecăți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

"Fiindca 2 femei lesbiene nu ar fi deviate de la normal... "

Mersi ca îmi bagi cuvinte în gura pe care nu le zic..esti un scump.

"Si poti sa te încrezi într-un bărbat "normal" să stea lângă o fetiță dar nu un bărbat gay langa un baiat"

Nu, pot sa ma încred într-un barbat normal, dar sa mă încred în doi barbati anormali..Mmm..ciudat.

"Ceva real.
Nu povesti."

Vrei sa îți trimit un link cu pornografie infantila? Sunt destule, si toate cu barbati. Aaa..asta nu e real, e poveste.

"Știai că multe persoane gay(femei si bărbați) vor să adopte si din cauza faptului ca știu cum e sa fii respins? Sa fii tratat diferit? Neiubit? "

Neiubit de cine, de copii? Ce drept au ei sa aiba un copil când nu îl concep?
Sa zicem ca ar disparea toate femeile din peisaj, ar mai avea copii "normalii" acestia? E de ajuns sa se iubeasca pe ei.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis doar ca as vrea niste argumenet sau doar unul, in care sa spui de ce persoanele gay nu ar trebui sa fie lasate sa adopte, fara sa bagi prejudecati.
"Vrei sa îți trimit un link cu pornografie infantila? Sunt destule, si toate cu barbati. Aaa..asta nu e real, e poveste."
Wow.Ce chestie! M-ai dat pe spate!
Faci exact la fel.
Parca nu vrei sa pricepi.(si nu e vina ta, homofobii trebuie acceptati si ei, si ei sunt oameni, pana la urma)
Te temi ca 2 barbati i-ar putea face rau copilului.
Studiile(si prin asta ma refer ca cuplurile gay au fost monitorizate, asa cum au fost si cele hetero) arata ca nu exista mai multe cazuri de violenta sau abuz.
Copii crescuti de cupluri gay nu sunt mai abuzati.
Atunci, ce treaba ai?
Incerci sa-ti dovedesti punctul de vedere spunand"barbatii abuzeaza mai des", chiar daca e clar ca nu s-a intamplat ca cei gay sa abuzeze mai des.
Am vrut numai sa vad daca ai un argument mai bun, care nu vine din prejudecati si homofobie.
Si crede-ma, daca cineva chiar vrea sa abuzeze copii, nu i-ar adopta. Nu numai ca ar fi observati de stat, dar si durata de adoptie e destul de oribila( si vorbesc de SUA si tarile din Vest, doar ca sa fie clar).
Ma ingrijoreaza faptul ca intri pe site-uri de pedofili,"din greseala"
"Doar ce am intrat din întâmplare pe un site pedofil plin de materiale pornografice, si mirarea mi-a fost sa vad alte site-uri recomandate pline cu materiale."
"Vrei sa îți trimit un link cu pornografie infantila? Sunt destule, si toate cu barbati."
Ar trebui anuntate autoritatile? Ai cumva niste planuri necurate?
Poate vrei sa ceri ajutor unui specialist.
"Vrei sa îți trimit un link cu pornografie infantila? Sunt destule, si toate cu barbati. Aaa..asta nu e real, e poveste."
Imi place ca zici ca-ti bag cuvinte in gura, cand si tu interpretezi lucrurui pe care nu le-am zis.
E real ca exista copii abuzati, dar nu e real ca un cuplu gay ar abuza copiii mai mult decat unul straight. Daca zici altceva, e o poveste.De ce? Fiindca nu e real.
E chiar asa de greu de priceput?
Am zis numai ca ar fi frumos un argument cu ceva clar, nu cu"exista posibilitatea de 1, 2% ca unii sa fie pedofili"
Si nu, inainte sa zici altceva, nu incerc sa diminuez faptul ca copiii abuzati sufera sau au suferit.Nici ca numarul lor e mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Am înțeles, esti Homosexual si gata.

Esti bomba de om.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Cetatile de scapare nu aveau legatura cu erorile judiciare. Cel ce a omorat accidental o alta persoana, avea dreptul sa se refugieze intr-o cetate de scapare ca sa scape de razbunarea rudelor mortului, nu de proces; trebuia sa stea acolo pana la moartea Marelui Preot in functie, dupa care se intorcea acasa, iar rudele mortului ni aveau greptul sa se razbune. In zilele noastre, daca omori pe cineva accidental, fara sa ai vreo vina, nu esti condamnat la nici o pedeapsa, si nici nu esti victima razbunarii. Pare superioara morala laica, celei religioase, este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Pare atunci când te lovesc intentionat si se considera o greseala. Pare inferioara morala laica celei religioase, este?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

O rudă de a mea i-a dat unuia cu târnăcopul în cap pe câmp, și, ca să scape de pedeapsa, a zis ca din greseala l-a lovit cu el când se afla în spatele acestuia în timp ce săpa.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as fi gay nu ar merita sa continui discutia?
Nu stiu ce sa zic dar asta urla a homofobie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Știam eu ca miroase a homosexual laughing)

Daca erai sincer cu mine îmi spuneai de la început cine esti.Nu îmi plac oamenii falși, om cu două fețe

N-am nimic frate cu homosexualitatea, si eu am avut atractie când eram mai mic de un baiat, dar boala s-a vindecat.
Eu am ceva cu acestia atunci când vor ca toate sa fie la picioarele lor.
Adoptia unor copii e moft.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis: "Daca as fi gay"
Nu inseamna ca sunt.Dar asta nu ma opreste din a apara drepturile altora.
Nu trebuie sa fii negru(de exemplu) ca sa fii impotriva rasismului.
Nu trebuie sa fii femeie ca sa fii impotriva misoginismului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

De parca ai explica lucrurile astea unui țânc.
Te cam lauzi cu jucării, ce-i drept.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merge asa. In general, ce spui, ce pretinzi, nu conteaza la proces. Il intreaba, ca sa vada ce se mai poate afla, dar se tine cont de fapte, nu de vorbe. In cazuri ca cel relatat de tine, faptasul e condamnat pentru omor cu premeditare.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Prezumtia va fi intodeauna existenta intentiei, in caz de omor, si chiar existenta premeditarii. Textul biblic vorbeste de omoruri accidentale dovedite. Totusi, persoana, dovedita inocenta, isi pierde viata ei n0rmala si trebui sa stea nu stiu cati ani in domiciliu obligatoriu, intr-o cetate straina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

De ce ai crede ca justitia e dreapta?
Faptele pot fi mascate foarte usor și un om sa fie bagat la zdup pe nedrept.

O statistică din SUA arată că în ultimii 25 de ani rata de eroare judiciară în rândul condamnărilor la moarte, din acest stat, este de peste 65%.

Se fac errori cu fapte cu tot pe ambele poduri.Tocmai ce urmaream un detinut nevinovat de curand eliberat.
Mai multe despre cazul lui Petre Negreanu gasesti aici: https://youtu.be/SeSWeum5n9Q

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu putem omite existența unui drept fundamental: "dreptul la viață". Dar care viata?
A criminalului sau a victimelor?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce, am pledat eu pentru criminali? Ce procent te astepti sa ai de morti accidentale, care ar fi de fapt crime? 0, 1%? Pentru a nu lasa nepedepsit un asasin, distrugi viata a 999 de oameni nevinovati. Dar mai tine cnt de faptul ca nu se spune si nu se da de inteles in Biblie, ca ar fi vreun dubiu asupra vinovatiei celor ce trebuie sa se refugieze in cetatile de scapare; pur si simplu sunt prezentati ca nevinovati, care trebuie totusi sa renunte la viata lor si sa se ascunda prin straini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Eu ti-am zis doar ca se fac errori juridiciare si cu legea ta necapitala pe care tu o ridici în slăvi și biblia si alte popoare din ziua de azi nu.

"Ce procent te astepti sa ai de morti accidentale, care ar fi de fapt crime? 0, 1%?
Da, un procent mult mai mic decat al tau.Un om nu moare asa usor cu o palma, de un pumn sa zicem, de un obiect cel mai probabil, si pentru acel obiect conform bibliei te costa.Fiindca nu trebuie sa ridici mana asupra aproapelui ta nici daca o faci din gluma.
Aia era legea acolo.

"Pentru a nu lasa nepedepsit un asasin, distrugi viata a 999 de oameni nevinovati."
Criminalii distrug mai mult de 999 de vieti până ce sunt prinși, și când evadeaza sau sunt scutiti de pedeapsa, dubleaza nr tau.

Deci

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ridic in slavi ''legea mea necapitala''? Esti sigur? Unde? Ce ti-am spus este ca legea nu pedepseste un omor accidental. Daca asasinii omoara oameni nevinovati, de aici deduci ca si societatea ar trebui sa pedepseasca nevinovati? Unde ai vazut asasini care omoara 999 de oameni pana sunt prinsi? Fac toate aceste omoruri sa para accidente, zici tu? Vad ca ti-ai dat seama ca morala laica e superioara celei religioase, dar speri sa te pui bine cu Dumnezeu, sustinand morala religioasa. Sa stii ca nu ai cum, aducand marturie mincinoasa in favoarea lui Dumnezeu, sa te pui bine cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

"Ridic in slavi ''legea mea necapitala''? Esti sigur? Unde? "

Tu te dai de gol singur:
"Vad ca ti-ai dat seama ca morala laica e superioara celei religioase"

" este ca legea nu pedepseste un omor accidental."

Si eu ti-am spus ca un omor accidental se întâmplă 1% dar un omor intentionat mai mult de 1% si poate fi catalogat accidental.Pricepi?

"Daca asasinii omoara oameni nevinovati, de aici deduci ca si societatea ar trebui sa pedepseasca nevinovati? "

Esti greu de cap.Vinovatii sa plateasca si nu cu o racoare de 3 ani daca a omorat o viata de 80 de ani.

"Unde ai vazut asasini care omoara 999 de oameni pana sunt prinsi? "

Beleste ochii sa vezi cum tu ai afirmat un lucru general, cum si eu am procedat la fel în situatia asta.

"Fac toate aceste omoruri sa para accidente, zici tu?"

O minoritate între care și o ruda de-a mea, da.Aici vorbim de jucarii dincolo nu mai vorbim de jucarii, ci de oameni care ies din parnaie si omoara a doua victima, si a treia, si a patra. Apoi mai avem si errorile care se fac si la pedeapsa necapitala (intra oameni nevinovati la racoare, poate o racoare pe viata)

Vad ca tu ti-ai dat seama ca morala laica e totuna cu cea religioasa