| AvalohAlyn a întrebat:

Si daca viata dupa moarte exista...atunci ce faceti?

65 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce, am pledat eu pentru criminali? Ce procent te astepti sa ai de morti accidentale, care ar fi de fapt crime? 0, 1%? Pentru a nu lasa nepedepsit un asasin, distrugi viata a 999 de oameni nevinovati. Dar mai tine cnt de faptul ca nu se spune si nu se da de inteles in Biblie, ca ar fi vreun dubiu asupra vinovatiei celor ce trebuie sa se refugieze in cetatile de scapare; pur si simplu sunt prezentati ca nevinovati, care trebuie totusi sa renunte la viata lor si sa se ascunda prin straini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Eu ti-am zis doar ca se fac errori juridiciare si cu legea ta necapitala pe care tu o ridici în slăvi și biblia si alte popoare din ziua de azi nu.

"Ce procent te astepti sa ai de morti accidentale, care ar fi de fapt crime? 0, 1%?
Da, un procent mult mai mic decat al tau.Un om nu moare asa usor cu o palma, de un pumn sa zicem, de un obiect cel mai probabil, si pentru acel obiect conform bibliei te costa.Fiindca nu trebuie sa ridici mana asupra aproapelui ta nici daca o faci din gluma.
Aia era legea acolo.

"Pentru a nu lasa nepedepsit un asasin, distrugi viata a 999 de oameni nevinovati."
Criminalii distrug mai mult de 999 de vieti până ce sunt prinși, și când evadeaza sau sunt scutiti de pedeapsa, dubleaza nr tau.

Deci

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ridic in slavi ''legea mea necapitala''? Esti sigur? Unde? Ce ti-am spus este ca legea nu pedepseste un omor accidental. Daca asasinii omoara oameni nevinovati, de aici deduci ca si societatea ar trebui sa pedepseasca nevinovati? Unde ai vazut asasini care omoara 999 de oameni pana sunt prinsi? Fac toate aceste omoruri sa para accidente, zici tu? Vad ca ti-ai dat seama ca morala laica e superioara celei religioase, dar speri sa te pui bine cu Dumnezeu, sustinand morala religioasa. Sa stii ca nu ai cum, aducand marturie mincinoasa in favoarea lui Dumnezeu, sa te pui bine cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

"Ridic in slavi ''legea mea necapitala''? Esti sigur? Unde? "

Tu te dai de gol singur:
"Vad ca ti-ai dat seama ca morala laica e superioara celei religioase"

" este ca legea nu pedepseste un omor accidental."

Si eu ti-am spus ca un omor accidental se întâmplă 1% dar un omor intentionat mai mult de 1% si poate fi catalogat accidental.Pricepi?

"Daca asasinii omoara oameni nevinovati, de aici deduci ca si societatea ar trebui sa pedepseasca nevinovati? "

Esti greu de cap.Vinovatii sa plateasca si nu cu o racoare de 3 ani daca a omorat o viata de 80 de ani.

"Unde ai vazut asasini care omoara 999 de oameni pana sunt prinsi? "

Beleste ochii sa vezi cum tu ai afirmat un lucru general, cum si eu am procedat la fel în situatia asta.

"Fac toate aceste omoruri sa para accidente, zici tu?"

O minoritate între care și o ruda de-a mea, da.Aici vorbim de jucarii dincolo nu mai vorbim de jucarii, ci de oameni care ies din parnaie si omoara a doua victima, si a treia, si a patra. Apoi mai avem si errorile care se fac si la pedeapsa necapitala (intra oameni nevinovati la racoare, poate o racoare pe viata)

Vad ca tu ti-ai dat seama ca morala laica e totuna cu cea religioasa

| doctorandus a răspuns:

Libertatea cuvântului înseamnă să poți lua la mișto ce zeu vrei. Libertatea religioasă înseamnă să te poți închina la ce zeu vrei și să nu fii silit să te închini la un zeu, să poți munci vinerea, sâmbăta și duminica dacă așa îți place. Da, libertatea înseamnă să poți blasfemia și apostazia, iar Poliția să-ți apere aceste drepturi. Asta înseamnă libertatea din punct de vedere juridic...