| SG1995 a întrebat:

Siluan Atonitul spunea intr-o carte ca un sfant daca ar vrea s-ar putea culca cu o femeie fara sa simta nici cea mai mica dorinta carnala. Fara sa fac o remarca insinuanta, pun urmatoarea intrebare: Ar fi aceasta starea ideala a sexualitati umane?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Mi se pare o prostie. Ăla nu mai e sex dacă nu e o dorință iar o dorință implică plăcere deci de ce naiba nu ar fi bine să te bucuri de ea? De ce Dumnezeu ar vrea să nu te simți bine? De ce vrea să te transforme într-o mașină de făcut copii incapabilă să simtă satisfacție? Oare ăsta e omul ideal? Înseamnă că e bine că m-am lăsat de religie.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Si-a dat si el cu parerea.

| VelaJohnny a răspuns:

„culca cu o femeie fara sa simta nici cea mai mica dorinta carnala" - contradictie, nu poti intretine relatii sexuale fara erectie, si daca nu simti nici o dorinta, nu o sa fie nici o erectie, fiind ca un impotent.

Evident, e o prostie fara sens si fara dovezi. Apostolul Pavel a spus urmatoarele lucruri in Romani 7:21-23

„Găsesc deci în cazul meu legea următoare: când vreau să fac ce este drept, răul este prezent în mine. Într-adevăr, după omul lăuntric îmi place legea lui Dumnezeu, dar văd în mădularele mele o altă lege, care poartă război împotriva legii minţii mele şi mă ţine captiv sub legea păcatului care este în mădularele mele."

Deci Pavel nu era imun la dorinte gresite. Si sfintii erau oameni potenti, nu semi-zei. Eclesiastul 7:20 „Căci nu există om drept pe pământ care să facă numai binele şi să nu păcătuiască."

Doar pentru ca un om spune ceva, nu inseamna ca e adevarat, daca nu aduce dovezi. Nici nu vad motivul pentru care a scris tipul ala chestia asta, adica nu e nimic ziditor, ci o porcarie.

„Ar fi aceasta starea ideala a sexualitati umane?" - uite ce spune Biblia in Proverbe 5:18, 19 „Izvorul tău de apă să fie binecuvântat şi bucură-te cu soţia tinereţii tale! Cerboaică iubită, căprioară plină de farmec! Sânii ei să te îmbete tot timpul. Desfată-te întotdeauna cu iubirea ei! "

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu cred in puterea si harul pe care il au sfintii, dar asta nu cred ca ar fi starea ideala a sexualitatii umane. Pentru ce mai exista atractiile sexuale? - Pentru ca sa nu se plictiseasca sotul de sotie si sotia de sot. Deci, asta nu e starea ideala.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Pentru ce mai exista atractiile sexuale? ca sa ne reproducem de asta exista dorinta sexuala, iubirea e altceva

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu ar fi aiurea sa faci sex fara sa simti nimic fata de persoana aia nici o atracie nimic