| Allrc24Orthodox a întrebat:

Simtiti o placere in a combate crestinii pe forum? e la moda printre atei? nu va inteleg oameni buni daca intrebarea e legata de Dumnezeu, iar tu esti ateu(paralel cu credinta) atunci pentru ce iti spui punctul de vedere? Va simtit implicati? intrebarea va e adersata?

54 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Şi mie îmi comentează.dar la răspunsuri. Nu ştiu de ce o fac,că e clar că nu înţeleg şi îi depăşeşte orice lucru legat de Dumnezeu!
Dar eu am decis, să nu le mai răspund şi să nu mai stau să îmi pierd vremea explicându-le de ce în Biblie scrie aşa şi nu aşa că oricum au ochi dar nu văd, au urechi dar nu aud!
Şi într-adevăr, comentările ateilor sunt jignitoare şi pline de răutate, dar ştii cum se zice "Fiecare cu cât are"
Si nu trebuie să răspundem nebunului după nebunia lui.
Fă şi tu ca raymusic "întrebare pentru creştini, dacă răspunde vreun ateu are ignore"hee hee La el fiind invers.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Eu simt o placere cand am dreptate dar ce simtire desavarsita sa avem cand nu avem nici o dreptate in fata lui Dumnezeu!

| Inferno a răspuns:

Simt o placere satanica sa fac oamenii slabi sa sufere, asa cum sunt crestinii.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Si cum crezi ca ii faci sa sufere? Eu personal nu ma supar pentru ca stiu cine sta in spatele acelor jigniri.

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

Glumeam. Nu vreau decat sa discut. Nu sunt ateu.

| Allrc24Orthodox explică (pentru Inferno):

Oamenii aia slabi vor mosteni imparatia cerurilor. Smecherasii superiori, care critica,batjocoresc,etc. aceea vor ajunge langa cel care este pe aceeasi unda cu ei,diavolul in focul cel vesnic. Dumnezeu promoveaza tot ce este bine:compasiune, mila, iubire, bunatate, dreptate dar diavolul promoveaza exact opusul

| Serenade a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

"aceea vor ajunge langa cel care este pe aceeasi unda cu ei, diavolul in focul cel vesnic. Dumnezeu promoveaza tot ce este bine:compasiune, mila, iubire, bunatate, dreptate dar diavolul promoveaza exact opusul "

rolling on the floor da da, se vede dreptatea, mila, iubirea, compasiunea si bunatatea hai ca mi-a placut asta.
Pot spune ca si tu, eu si diavolu suntem superiori d.p.d.v moral lui Dumnezeu, deoarece nu putem fi atat de rai si de bolnavi mintali sa pedepsim pentru o eternitate, aceasta este o caracteristica a Zeului crestin, dar nu e unica, mai sunt prin lume si alte zeitati care au grave probleme cu capul, dar ce e mai rau este ca au si adepti printre oameni, care cica au ratiune.

| Inferno a răspuns:

Nu e vorba de placere aici, discutam idei. Doar atat.

| Kosuchin a răspuns:

Off, dar e la moda pe TPUwinking.

| LastChance a răspuns:

Acum, întrebarea ta nu e pusă la categoria potrivită. Ce legătură are întrebarea ta cu religia?
Ateii au si ei dreptul să răspundă, la fel cum au şi creştinii. E o ţară democratică. Sau ai uitat?
Ca să îţi răspund şi la întrebare, ateii probabil că răspund pentru a încerca să vă mai destupe minţile îmbâcsite cu rahaturi.

| Allrc24Orthodox explică (pentru LastChance):

Lasa-ma pe mine sa am "mintea imbacsita cu rahaturi" nu am nevoie de "iluminarea ta stiintifica". Sincer daca mergi la medic sa discuti cv cu el despre vreo boala iti convine cand se baga peste tine femeia de servici? care e paralel cu medicina? Nu/ Ei uite ca mie nu imi convine daca pun o intrebare in materie de credinta, logic ca astept raspuns de la alti crestini, nu doresc sa isi dea ateii cu presupusul sa batjocoreasca credinta, userii etc.

| LastChance a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ştiu mai multă religie decât ştiu majoritatea credincioşilor de pe aici. Cu cât ştii mai mult, cu atât îţi dai seama cât de prostească şi ilogică e.

| EmaS a răspuns (pentru LastChance):

Stii si la ce te ajuta ca stii? Daca ea nu iti transforma viata nu iti aduce speranta si bucurie, nu iti da un viitor si o nadejde?!

| LastChance a răspuns (pentru EmaS):

Am studiat-o pe când eram creştin. Din cauza faptului că ştiu destule amănunte şi am citit destule cărţi, am devenit o persoană care nu crede în zei. Religia e o ficţiune bine pusă la punct, dar cu unele mici scăpări.

| EmaS a răspuns (pentru LastChance):

Poate ca nu intelegi tu.

| vladuts3 a răspuns (pentru LastChance):

Ai dreptate!

| LastChance a răspuns (pentru vladuts3):

Mda! Cu cât ştii mai multe, cu atât te îndepărtezi mai mult de religie şi ceea ce susţine ea.

| RAY a răspuns:

Si cu asta ce ai castigat cui i pasa ce scrii tu acolo, nu isi convine dane ignore

| martzian a răspuns:

Pana la o anumita varsta e normal... Oamenii isi pun intrebari existentiale. Dupa aceea vor termina scoala, isi vor gasi de lucru, isi vor intemeia o familie iar lucrurile nu vor mai fi la fel...

| AliGab a răspuns:

Si eu sunt crestina si nu inteleg ateii, mai ales aceeia care spun ca nu cred dar se duc sa se casatoreasca la biserica, vorbesc cu expresii gen "dracu stie" etc. Pai mai "ateule", ori nu esti precum te declari, ori nu crezi, undeva este o mare minciuna; daca nu crezi in Dumnezeu nu ai cum sa crezi in diavol. Cat despre liberateta de exprimare, ei sunt absolut liberi sa-si apuna parerea, chiar daca sunt paraleli si rautaciosi. Sfat: trateaza cu indiferenta raspunsurile lor (ale ateilor) sau, daca intr-adevar vrei raspunsuri 100% ortodoxe, du-te pe forumul site-ului www.crestinortodox.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e la limita ratiuni nu se stie daca exista sau nu insa ca ceva sa spui ca e inexistent iti trebuie dovezi clare ca sa ateste inexistenta dominilor nu exista dovezi empirice nici ca exista nici ca nu exista Dumnezeu.
Insa lasa-ma sa te intreb Allrc24Orthodox cu ce este religia crestina mai diferita decit toate miturile "pagane"? De unde stii tu ca aceasta este religia adevarata pana la urma orice alt adept al oricarei religie va spune ca religia lui este adevarat si fiecare incearca sa ii compata celulalt religia chiar si diferitele secte crestine. PS: nu lua cu cuvantul "secta" cu o conotatie negativa e doar un criteriu. Te-am salutat!

| i86e2 a răspuns:

Suntem plătiți de masonerie ca să combatem creștinii, care e aliată cu dracu, ca să ajungeți voi în iad. Unde mai punem că ne așteaptă virgine după moarte dacă convertim creștini? happy

| 1Mihai1 a răspuns (pentru i86e2):

Să ştii că nu mă mir...

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Si cine va asigura virginele dupa moarte? Masonii?! Vor fi si ei in iad!

| i86e2 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Eu doar testam credulitatea umană. happy

| i86e2 a răspuns (pentru EmaS):

Citește răspunsul de deasupra. laughing

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Oricum,eu nu te cred!laughing

| i86e2 a răspuns (pentru EmaS):

Care parte nu o crezi? Cea cu masonii sau cea cu testarea credulității?

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Cea cu masonii, bineinteles!

| casablanca40 a răspuns:

Intrebarile nu sunt legate numai de Dumnezeu, deoarece religia nu este numai Dumnezeu. Aici discutam informatii, pareri despre religie. Credinta este ceva personal, intim si nu trebuie discutata pe net. Ma simt implicat cand crestinii considera ca dupa moarte voi fi torturat pe vecie pentru ca nu am crezut in Dumnezeu chiar daca am incercat sa fiu bun, intelept si sa respect.

| cammm a răspuns:

Bravo, ai zis ce gandeam si eu.

| TheTigerX a răspuns:

Din cauza ca sunt frustrati si nu au gasit fericirea, incearca sa-i atraga si pe crestini acolo unde sunt ei(ateii)

| charonmario a răspuns:

Allrc24Orthodox in sfarsit un comentariu lucid ma bucur ca mai sunt oameni treji ca si tine nu au citit in viata lor nimic dar isi dau cu parerea si incearca ei sa combata Biblia argumente 0 crezand ca sunt inteligenti si stii ce sunt sigur ca le e frica de iad din moment ce combati ceva te gandesti ca e o varianta de luat in calcul Fi binecuvantat

| scumpik45 a răspuns:

Oo,Doamne,cat am asteptat intrebarea asta pe TPU!laughingAm pus si eu o intrebare de genu'(da' nu m-am exprimat prea corect si s-a inteles putin altfel) si mi-a sarit poporu' in cap!laughingUnde ai fost toata viata mea?

| KingSize a răspuns:

Iar tu esti crestin ( paralel cu realitatea ce te inconjoara)