| anonim_4396 a întrebat:

Sperați sa câștigați viata veșnică sau macar v-o doriți?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Viata vesnica nu se castiga, e un dar accesat prin credinta:
" caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta.Si aceasta nu vine de la voi ci este DARUL lui Dumnezeu.Nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni' Efeseni 2-8, 8
" Dumnezeu ne- a dat viata vesnica si aceasts viata este in Fiul Sau.Cine are pe Fiul are viata.Cine n- are pe Fiul lui Dumnezeu n-are viarta.V- am scris aceste lucruri CA SA STITI, ca voi, care credeti in Numele Fiului lui Dumnezeu, AVETI VIATA VESNICA.( Ioan 5: 11, 12, 13)
Eu ii sunt extrem de recunoscatoare Tatalui mau ceresc pentru darul vietii vesnice, ca voi fi pentru eternitate in compania Lui.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Voi va axați doar pe credința atât, păcatele nu contează doar sa fii prezent la biserica si sa cotizezi.
Credința fără fapte este moartă pentru că vine dintr-o inimă care nu a fost regenerată de Dumnezeu. Mărturisirile de credință lipsite de conținut nu au puterea de a schimba vieți. Cei care spun că au credință, dar nu au Duhul Sfânt, Îl vor auzi pe Cristos spunându-le: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtați-vă de la Mine, voi toți care lucrați fărădelege." (Matei 7.23)

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Stiu ca nu exista asa ceva, deci nici nu-mi doresc si nici nu sper la asa ceva. Practic viata vesnica inseamna moartea vesnica si asta obtin oricum, nu trebuie sa o castig.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nadajduiesc si imi doresc

| fllu07 a răspuns:

Nu sper. Sunt convins ca daca fac tot ce pot ca sa trăiesc asa cum vrea Iehova Dumnezeu, voi primi acest premiu, deoarece El, Iehova Dumnezeu, nu poate să mintă. Tit 1:2. Niciodată nu a mințit. Iar când le promite oamenilor viața veșnică, sa fii sigur ca le-o va da. Aici pe pământ, sau pentru un număr limitat, în ceruri.

| CIaudiu a răspuns:

As vrea sa traiesc mult timp, dar nu o vesnicie. E imposibil avand in vedere ca faci parte dintr-un univers care va avea un sfarsit. Nu cred ca vrei sa ajungi la momentul in care universul e pustiu, tu blocat intr-un abis intunecat pe vecie. Atat de mult se va extinde incat atomii vor fi separati unii de altii pe distante uriase, nemaiputand sa formeze conexiuni.

Întrebări recente