| mentholinks a întrebat:

Conform scrierilor orginale ale Bibliei niciun om nu va trai vesnic asa ca luati-va gandul voi cei care sperati. Viata vesnica si pedeapsa vesnica au fost introduse la un conciliu de catre niste oameni lacomi se pare. Ce mai aveti de zis?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Ce mai aveti de zis?"
Zicem ca tu habar nu ai cum arata o Biblie din zilele noastre si nici ce scrie in ea, cum sa stii cum arata "scrierile originale".

| minrest a răspuns:

Nu o sa recunoasca nimeni ca o speranta atat de mare, ca va trai vesnic, este inselatoare. Sa faci promisiuni foarte mari, dar care nu pot fi verificate, este cea mai eficace tehnica de manipulare. De asta a fost adoptata credinta in viata vesnica; cei pe care ii convingi ca vor obtine viata vesnica, vor face orice ca sa nu o piarda.

| xerxes1 a răspuns:

Mor chiar si zeii.
"6. Eu am zis: "Dumnezei sunteti si toti fii ai Celui Preainalt".

7. Dar voi ca niste oameni muriti si ca unul din capetenii cadeti. "

| Steregoi a răspuns:

Fals

| AlexeHellsing a răspuns:

De fap, aș avea ceva de zis... Biblia asta originală a ta, o ai din podul bunicii sau de la comerciantul din tren?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Toata bibliavb despre VESNICIE.
Tu in schimb vb numai baberatii idioate. Scuza-mi pleonasmul... happy

| heracles a răspuns:

Conform scrierilor originale? hm, ma indoiesc ca ai apucat sa citesti biblia originala, care a fost scrisa in limba ebraica,mai precis paleo-ebraica si in aramica, constituie niste compilatii(stii ce inseamna alea nu?).ale unor documente separate adica niste carti, deci in biblie au fost introduse nu mai stiu cate carti,multe, si aceste carti cuprind texte vechi babiloniene si akadiene, poate ai auzit de epopeea lui ghilgames mult mai veche ca biblia, sau codul lui hammurabi, biblia asta pe care o citesti tu, si nu mai tu ci toti crestinii, este copiata dupa biblia iudaica, care este diferita de biblia crestina, si biblia aia originala scrisa in ebraica si aramica a fost tradusa in greaca, si personal ma indoiesc ca cei care au tradus-o, au tradus-o exact cuvant cu cuvant, pentru ca multe cuvinte poate nu au fost intelese sau li s-a schimbat sensul intelegeri.Cat despre viata vesnica, e clar, e palpabil, ca nimeni in lumea asta fizica nu este vesnic, nici o floare, animal, pom, sau o bucata de tabla si aia rugineste, dar mite omul, dar pe langa materia(energie condensata) asta mai exista si energie, un altfel de energie, nu ceea electrica, termica, sau mai stiu eu care, energia universului, energia vietii, aceasta energie conform definitiei astronomiei nu poate fi creata, nici distrusa ci ea se transforma. si cu asta am spus tot.Noua oamenilor de rand ni se da atat cat trebuie sa stim, exact ca la bebelusi, cand il hranesti nu il hranesti cu de toate, ci exact cu ce trebuie, si cat trebuie, si din cand in cand i mai spui cate o minciuna, adica raportandu-ne la oamenii maturi li se mai spun si niste minciuni(manipulari)ca fiind drept niste adevaruri/o minciuna repetata la infinit devine pentru creier drept adevar(s-a demonstrat psihologic) iar tu muritor de rand, crezi ca stii adevarul, nici pe de parte, o sa treci prin viata nestiind de fapt nimic.Doar bucati, cioburi dintr-un geam, adica atat cat ti se da de ceii de sus.(ca sa nu mori prost) laughing))

| AnonImOO000 a răspuns:

Te urmaresc de ceva timp, pui intrebari inselatoare spre a face pe cei care sunt cu o credinta simpla si nu stiu toata biblia sa cada in necredinta, ce ai spus acum, aici, este in contradictie cu ce spune biblia, toata biblia vorbeste despre viata vesnica despre care Isus spune ca ne este oferita in dar, este absurd ce ai scris aici.

| mentholinks explică (pentru AnonImOO000):

Din ce spui tu reiese ca tu esti unul din cei ce nu cunosc nici macar varianta moderna a Bibliei. Viata vesnica nu este nicidecum un dar avand in vedere ca toata lumea si-o doreste dar putini o vor primi conform lui Isus. Sau poate fi un dar insa doar pentru anumiti oameni care sunt intr-un fel si urmeaza o anumita invatatura. Nu mai prostiti lumea.

| AnonImOO000 a răspuns (pentru mentholinks):

Isus spune ''Pe cel ce va veni la mine nu-l voi da afara'', ''Va scriu aceste lucruri ca voi cei care credeti in numele lui, sa stiti (si subliniez, nu sa presupuneti), sa stiti ca aveti viata vesnica'', ''Nu mai este nici o osanda pentru cel ce crede in Isus, ci a trecut de la moarte la viata'', ''Caci oricine va chema numele domnului va fi mantuit'', ''Caci nu prin fapte ati fost mantuiti, ci prin credinta si aceasta NU vine de la voi ci este DARUL lui Dumnezeu (daca fac ceva pentru a primi mantuirea prin fapte, nu mai este dar si nu mai este har, inseamna ca Dumnezeu cere un pret pentru rai, nu vei gasi asa ceva in biblie'', ''Si dragostea nu sta in faptul ca noi am iubit pe Dumnezeu, ci prin faptul ca noi pe cand eram inca pacatosi, inca pierduti, Isus ne-a iubit si a murit pentru noi (noi nu am facut nimic pentru mantuire, ne-a fost oferita ca un dar din harul si dragostea Lui)'', ''Daca marturisesti cu gura ta pe Isus ca Domn si crezi in inima ta ca Dumnezeu l-a inviat din morti, ai viata vesnica'' Dragul meu prieten, nu stiu ce carti citesti tu, dar te rog fierbinte sa lasi cartile religioase si sa citesti biblia si ceea ce afirma Hristos, nu ceea ce cred oamenii, nu interpretari, nu biblii false din nu stiu ce traduceri.

| mentholinks explică (pentru AnonImOO000):

Tu il citezi pe Pavel, eu pe Isus. Sa-ti mai spun si ca in Apocalipsa repeta in mod constant "cel ce va birui." Tu nu cunosti Biblia altfel ai sti ca din ea citez. Nu vreau sa-ti dau versetele ca sa vii tu cu altele contradictorii din aceeasi carte.

| AnonImOO000 a răspuns (pentru mentholinks):

Da, dar in biblie cel ce biruie este numit cel care a crezut in Iisus Hristos si este mantuit.

| AnonImOO000 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu, nicidecum, nu am vrut sa se inteleaga ca acele versete nu sunt din biblie, am vrut sa spun ca sunt interpretate gresit.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru mentholinks):

"varianta moderna" a Bibliei este de fapt o re-traducere a scrierilor originale de catre niste oameni foarte foarte destepti. Cum sa zici ca putini o vor primi conform lui Isus? In toata viata lui vorbeste doar si doar despre viata vesnica, pana si pe cruce ii zice unuia dintre condamnatii la moarte de langa el ca o sa fie in rai cu El (Adica viata vesnica cu El), si tu acum te trezesi sa inventezi aberatii si le pui pe forumuri ca sa pacalesti lumea.

| blackmd a răspuns:

big grin Conform la ce ai scris tu aici pai dai dovada că tu nici o pagina din Biblie nu ai citit dar ce sa mai vorbim de toată Biblia. big grin

| mentholinks explică (pentru blackmd):

Ce am scris eu rezulta din cercetari, stiu toata Biblia si am citit-o dar n-am pus botul la tot ca tine ci am studiat originile. Daca vei face la fel vei gasi acelasi lucru.

| blackmd a răspuns (pentru mentholinks):

Păi care Biblie ai citit-o tu, convinge-mă. arată-mi măcar un verset unde sustine ideea la ceea ce spui tu