| anonim_4396 a întrebat:

Sperma este viata iar daca pui perzevativ pe penis in timpului sexului pacatuiesti deci daca nu vreti sa nu ajungeti in iad da vreti sida nu va protejati.

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| wales a răspuns:

Greșit, atâta vreme cât spermatozoidul nu a fecundat ovulul, nu reprezintă crimă. Bărbatul este jumătate dintr-un întreg. Este considerat păcat, dacă faci ceva după ce procesul de fecundație a început. Logic, până atunci nu există nicio viață.

| Damasc a răspuns:

Ee si tu acum, ce daca iei sida si mori, macar mori dar cu sufletul curat =]] ironic a?

| Tania a răspuns:

laughingPui cele mai tari intrebarihappy
In legatura cu popa...nu-i de luat in seama, asta este doar parerea lui, nu inseamna ca este si adevarat.Pana la urma cine este el sa-l cred? Tot om.
Oricum stiu ca tu nu crezi spusele popei in legatura cu asta.

| ROBERT89 a răspuns:

"perzevativ pe penis "
Bine ca ai specificat, inteligent baiat.

| ShowTim3 a răspuns (pentru ROBERT89):

Pai este laughing s-a uitat pe youtube si a vazut omaneni care pun prezervative in ciorba pentru aroma, meste prezervative si cred ca e guma de mestecat, pun prezervative in casa de craciun in loc de baloane. Pai nu?

| anonim_4396 explică (pentru ROBERT89):

Tu ai in gura scuze ca nu am scris am uitat de tine

| ROB3RT89 a răspuns:

Sincer mai facut sa rad putin la faza astalaughing

| nosferatu15 a răspuns:

Esti penibiloh go on

| LaLaura a răspuns:

Da, o fi cum zici tu, dar oare nu este păcat să ucizi sau să furi pentru a'ţi întreţine acei copii (mulţi) sau să răvneşti la sex pentru că e păcat să faci cu prezervativ sau din plăcere?

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Asa mi-a zis o popa

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. am înţeles ideea, dar te întrebam pe tine.
Iar popa nu cred ca are 14 copii, deci foloseşte şi el prezervativul, ori altă metodă.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Si placerea e pacat incalci voia domnului placerea e indusa de diavol pacatoaso

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mda, sigur, totul e o plăcere,iubirea,dragostea, etc. De aceea noi, oamenii ne definim oameni ( bine, şi maimuţa şi delfinul, care fac sex din plăcere, nu pentru a se înmulţii) şi nu animale, pentru că simţim plăcerea. Dar dacă nu vrei să simţi plăcere sexuală, te sfătuiesc să te călugăreşti, dar după aceea dai în alt păcat, pe acolo sunt doar bărbaţi şi s'ar putea să'ţi schimbi orientarea sexuală. Şi nu m'ai răspuns la întrebare.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Nu e nimic pacat stintific poti face orice vrei dar sexul cu alta persoana in afara de mine e pacat

| KlaraWeiss a răspuns (pentru LaLaura):

Da, foloseste alta metoda, aia ca nu face sex decat martea si joia si nu in saptamanile de post. (conform canoanelor).

| anonim_4396 explică (pentru KlaraWeiss):

Tu il pacalesti pe domnu

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspuns capcană. Ştiintific nu e păcat, dar religios da, acum îţi trăieşti viaţa cum vrei, dar nu o să rezişti fără plăcere, pentru ca aşa e conceput omul ( de ce a mai dat D'zeu plăcerea dacă'i păcat?). În fine.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Pentru ca era femeie sti ca femeile au placere mai intensa

| LaLaura a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Aia nu e metodă contraceptivă.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta'i o noutate pentru mine laughing

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Nu vreau sa vb urat da cica poate lua orice infasisare adica te poate judeca un vagin sau un penis

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ştiam că e atotputernic şi peste tot ( nu în vine cuv specific acum), de duhul sfânt ştiam că poate lua orice formă

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca tot e sa ne legam de religie, cine spune ca ai voie sa faci sex cu oricine si oricand, ca sa poti lua diferite boli? Din cate stim cu totii, este "indicat" sexul dupa casatorie. De aici mai departe sunt pareri impartite daca prezervativul este sau nu un pacat.

| gohsty a răspuns:

Nu vi se pare/ti se pare ca esti/sunteti cam indecent? in primul rand nu vad rolul intrebarii tale, ci vad doar ideea preconceputa si lipsita de adevar a ta si de asemenea ceva retoric.TPU e pentru ajutor nu ca sa va/te dai dumneata mare cu o chestie de fictiv-retorica.

| anonim_4396 explică (pentru gohsty):

Popa mi-a zis ca sperma e viata si daca o irosesti pacatuesti

| gohsty a răspuns (pentru anonim_4396):

Popa? wooooooow popa?

| gohsty a răspuns:

Stiu...ar trebui s ma minunez cand t aud pe tine

| gohsty a răspuns:

Scuze dar eu vb dupa limbajul de pe mess daca nu il sti nu mai comenta

| gohsty a răspuns:

E doar parerea ta, parerea profesorilor si a corectorilor de la olimpiada e diferita. asa ca eu in locul tau nu as mai comenta, nu ma cunosti ca sa stii cat de bine invat sau nu.Limbajul de pe messenger este unul agramat, lipsit de criteriile limbii romane adica un limbaj vulgar, ci nu eu sunt agramata.Asa ca masoara cuvintele care le scoti pe gura.

| gohsty a răspuns:

In rpimul rand vorbesti ca un tigan si vocabularu tau e infect daca asa vorbesti si te exprimi, in al doilea rand cand scriu nu vorbesc ci gandesc si ca sa am o viteza de scriere mai mare prescurtez.In ultimul rand ce-mi doresti mie sa ti se intample tie. Daca nu sti citatul, cauta-l in cartea de isotorie de a 3-a.Psbig grinaca vrei sa te dai destept, fa-o macar cu un vocabular decent nu cu jignirile adresate de mama ta tie.

| gohsty a răspuns (pentru gohsty):

Daca* in locul emoticonului,TPU e adaptat normelor de la messenger; Primul*.Si apropo, nu scoti cuvinte pe gura, doar le gandesti ci asta iti submineaza intelectul facandu-te mai prost. Daca nu stii vreun termen consulta dexul.

| gohsty a răspuns:

E doar parerea ta si daca te bagi in discutie sa injuri e problema ta vorbitul politicos e doar un mod de respect pe care vad ca tu nu stii sa il folosesti.Inca odata iti spun sa ma lasi in pace caci eu nu m-am adresat tie inainte sa spui tu sa imi dau doua palme iar mai apoi nu imi pari o persoana desteapta,chiar deloc,si nu ai cum sa te dai destept fiindca nu esti.Daca intr-adevar ma consideri agramata acest lucru se tine doar pentru tine dar eu si agramata ma consider mult superioara tie fiindca iti vorbesc frumos si nu cum faci tu,mod care banuiesc ca e foarte folosit in familia ta,iar mai apoi nimeni in afara de tine nu a comentat la raspunsu meu asa ca nu vad de ce ar trebui sa ma influenteze comentariile tale. Daca nu ma crezi desteapta e doar parerea ta si nu a tuturor. Ceilalti ma cunosc, cei care mai comenteaza la adresa mea, iar de asemenea tu nu ai nici un drept sa spui cum trebuie sa i se vorbeasca unui om caci nu controlezi tu drepturile.Asa ca ori te retragi ori comentezi, decizia ta.

| gohsty a răspuns:

O replica foarte buna, trebuie sa fii incoronat.

| romanaols a răspuns:

E o intrebare prosteasca.

| anonim_4396 explică (pentru romanaols):

Asa scrie in biblie

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zau! Poti sa dai o pagina si un rand din Biblie in care apare cuvantul "prezervativ"?

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Un popa mi-a zis ca sperma nu trebuie irosita prin masturbare sau sex protejat

| Damasc a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Pierzi 'imaginea' de ansamblu.Nu era vorba neaparat despre prezervativ,ci despre asa zisul pacat de a face sex, daca nu are la baza procrearea, sau de a-ti provoca placeri.Totala aberatie daca ma intrebi pe mine.dar no, e religia oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi crestinii avem indicatii despre cum sa facem sex.voi ateii sau cum va veti fi numind,prin negarea de Dumnezeu,si promovarea pacatului sau a ingaduintei de sine, o luati in toate gaurile si oricum, alegeti.deci raymuzic?**** usoara sau placuta bre, necrezand in Dumnezeu totul iti e permis.cu limba stai bine? nu cu limba romana frate necredincios.cu aia din gura.o bagi in savarina sau doar te dai mare?

| AndreiDoMino a răspuns:

Tio zis mama ta proasta cand nu sa **** cu tactu... si ti-a ziso la nervi