| anonim_4396 a întrebat:

Stateam eu asa si ma gandeam intr-un moment de profunda meditatie si mi-a venit in cap urmatoarea intrebare:
Poate Dumnezeu sa existe daca nu-i dau eu voie?

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu mai medita si tu asa mult. Exista pericolul sa inebunesti naibii.Auzi la el"meditatie profunda", asta atesta clar ca meditezi des sau ca macar te gindesti la meditatie. Taci din gura ca o ia putinii cunoscatori la fuga chelalaind de frica ca cine stie ce-ai mai putea scoate.

| Anonymus314 a răspuns:

laughing mama ce tupeu pe tine laughing pai ma, e ca si cum ai zice: "poate soarele sa existe daca nu-i dau eu voie?"

| Justrollin a răspuns (pentru Anonymus314):

Aha,sa inteleg ca tu l-ai vazut pe dumnezeu nu?

| Alexandrelu a răspuns:

Schimbă întrebarea așa-Pot să exist dacă Dumnezeu nu-mi dă voie? și uite și răspunsul-NU.

| roxaa15 a răspuns (pentru Alexandrelu):

Exact asta voiam si eu sa raspund. Unii oameni nu gandesc ca nu poti face nimic, nu poti misca un deget daca Dumnezeu nu iti ingaduie

| danay72 a răspuns:

El exista, fie ca ii dai voie fie ca nu, el tot in cer e si tot Creatorul tuturor ramane, indiferent ca oamenii vor sau nu.Romani1:20

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chuck Norris... tu esti? laughing

| iKronstadt a răspuns:

Depinde cate beri ai la bord!

| RaduMD a răspuns:

1. Dumnezeu există (în mod obiectiv) chiar dacă nu-i daţi voie, fiindcă El este atotputernic, sursa vieţii fiind în El şi nu în dv.

2. Pe de altă parte, este cert că Dumnezeu nu va exista în viaţa dv dacă nu îi daţi voie. Cu alte cuvinte, nu va avea o existenţă subiectivă, va fi inexistent pentru dv.

| anonim_4396 explică (pentru RaduMD):

Exact.

| Nonono a răspuns:

Pai El oricum exista. Iar daca "nu-i dai voie" sa fie in viata ta, atunci ii dai voie diavolului. Fiindca nu se poate decat ori cu Dumnezeu, ori cu Diavolul, iar daca tu vrei sa nu fii cu nici unu, atunci tot cu diavolul esti.

| anonim_4396 explică (pentru Nonono):

Deci daca nu vrei sa fi cu dumnezeu, el te considera automat de partea satanei iar daca vrei sa fi neutru, te considera tot de partea raulul. Tocmai ai explicat cum sta treaba cu liberul arbitru : "esti liber sa-l alegi pe dumnezeu altfel o sa fi torturat pe veci"

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma, da ce greu intelegi un lucru. "In mintea stranba si lucru drept se stramba".
Daca nu ii asculti poruncile lui Dumnezeu, inseamna ca nu ai iubire, nu esti smerit, nu esti bun etc. Deci daca nu il respecti cat de cat, dupa ce a facut atat de multe pentru noi, inseamna ca meritam sa ne ducem in iad.

Dupa cum am spus, esti LIBER sa faci ce vrei, dar daca nu ii asculti poruncile ce vrei sa faca? Daca nu ii asculti poruncile, automat inseamna ca esti de "partea diavolului", caci Legea lui Dumnezeu inseamna iubire, smerenie, intelepciune etc.

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti liber sa faci ce vrei, dar la sfarsit vei suporta consecintele faptelor tale. Daca ai fapte rele, inseamna ca meriti sa te duci spre osanda.

Dumnezeu nu-i rau, ci dimpotriva, e insasi IUBIREA. Dar cand depasesti limita, atunci e ATOTDREPT, cand vede ca nu mai poti sa te indrepti.

Eu zic ca e destul de corect. Ai toata viata timp sa te pocaiesti, dar ai grija ca viata poate insemna si pana maine, deci ai grija. Pr. Cleopa: "Cea mai mare intelepciune care pazeste pe om de tot pacatul si il duce la fericirea vesnica, este pururea SA VEZI moartea inaintea ta." Ce inseamna: Cea mai mare intelepciune e sa vezi moartea inaintea ta. Adica sa zic: "Ma, eu daca maine, Doamne fereste, mor? Ce am facut in viata mea de pana acum?"

Gaia...nu te mai juca pe TPU si nu mai pune intrebari stupide. Bafta!

| Esial a răspuns:

Pai sigur ca nu poate exista daca nu-i dai tu voie! Iti si exemplific: Daca eu m-as afla in fata ta, tu ai putea face ca eu sa dispar din fata ochilor tai.Tot ce trebuie sa faci e sa-ti acoperi ochii cu mainile si sa ramai asa. Voila!

| anonim_4396 explică (pentru Esial):

Asta e negare şi nimic mai mult. Nu o să afecteze cu nimic prezenţa ta în faţa lui.