| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Stiai ca majoritatea ucenicilor lui Iisus Hristos au fost ucisi sustinand invierea lui Iisus din morti?
Ce aveau ei de castigat sustinand asta? De ce ar minti?

70 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform lui Edward Gibbon, creștinii primari credeau ca fuseseră martirizați doar Sf. Petru, Sf. Pavel și Sf. Iacov (fiul lui Zebedei). Restul martirizărilor apostolilor sunt neconfirmate istoric.

Gibbon, Edward (1826). „Chapter XVI. The Conduct of the Roman Government toward the Christians, from the Reign of Nero to that of Constantine" (în engleză). The history of the decline and fall of the Roman empire. II. New York: J. & J. Harper for Collins & Hanney. p. 20. „27. In the time of Tertullian and Clemens of Alexandria the glory of martyrdom was confined to St. Peter, St. Paul and St. James. It was gradually bestowed on the rest of the apostles by the more recent Greeks, who prudently selected for the theatre of their preaching and sufferings some remote country beyond the limits of the Roman empire. See Mosheim, p. 81. and Tillemont, Memoires Ecclesiastiques, tom. i. part 3."

Were the Disciples Martyred for Believing the Resurrection? – Christianity in Antiquity (CIA): The Bart Ehrman Blog

Wills, Garry (10 martie 2015). The Future of the Catholic Church with Pope Francis. Penguin Publishing Group. p. 49. ISBN 978-0-698-15765-1. „(Candida Moss marshals the historical evidence to prove that "we simply don't know how any of the apostles died, much less whether they were martyred.")6" Citează Moss, Candida (5 martie 2013). The Myth of Persecution: How Early Christians Invented a Story of Martyrdom. HarperCollins. p. 136. ISBN 978-0-06-210454-0.

| RAY a răspuns:

Stiai ca multi mulsulmani, hindusi alte religi au murit din cauza religiei lor? ce rost aveau sa moara daca nu e adevarat in ceea ce credeau, oare de ce crestini au calcat popoare intregi in picioare daca isi iubesc aproapele din iubire? america de nord, sud, Australia, in asia, africa intre ei in europa si tu imi vorbesti de faptul ca ei credeau in invierea lui iisus

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Lasa judecata pe mana lui Dumnezeu. Ti-am zis sa nu te mai uiti la ei, stie Dumnezeu ce sa faca.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Haaaa ce gluma de dimineata bogdane

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

De ce accentuezi ca erau crestini cei care au colonizat lumea noua? Nu putem spune pur si simplu europeni? Ce legatura are colonizarea cu crestinismul? Daca ar fi fost alta religie in locul crestinismului aceea s-ar fi raspandit. Deci colonizarea nu depinde de religie, nu au legatura.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Europeni nu erau crestini? chiar te rog sa imi prezinti dovezi cum ca nu erau crestini

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Te rog tu sa-mi prezinti unde am zis ca europenii nu erau crestini.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

De ce accentuezi ca erau crestini cei care au colonizat lumea noua? Nu putem spune pur si simplu europeni? Ce legatura are colonizarea cu crestinismul?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Si intreb din nou... unde am spus ca europenii nu erau crestini? Am spus ca de ce accentuezi ca erau crestini.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Am spus ca de ce accentuezi ca erau crestini? pentru ca erau de asta,nu erau hindusi,mulsulmani,budisti,erau crestini, prima oara crestini au omorat pe cei care credeau in alti zeii in europa apoi sau dus in toata lumea sa isi promoveze credinta prin a face alte state coloni, sclavi, violenta, crime, ce religie a venit in europa sa se lupte cu crestini? inainte de a fi omorati de catre crestini?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Crestini pe vremea colonizarilor erau si romanii, totusi ei nu au colonizat nimic. La fel si multe alte popoare. Mai corect este sa spunem ca Spaniolii/Portughezii/Francezii au colonizat, nu crestinii.
Mie nu imi place denigrarea unui grup religios din cauza actiunilor unor persoane. Cand e un atac terorist se accentueaza cel mai mult ca teroristii erau musulmani. Cum ar fi cand are loc o crima sa se spuna "Un crestin/ateu/hindus a furat/ucis..."? Chestiile astea sunt facute doar pentru a crea cearta.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu toti Spaniolii/Portughezii/Francezii au colonizat si cei de sus asa cum nici toti mulsulmani, nu asta e afirmatia mea, si faptul ca crestinismul nu sa impus prin asa zis iubire fata de aproape

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da... mai corecta ar fi fost formularea "Spania/Portugalia/Franta au colonizat...". Poti denigra anumiti oamenii (conducatorii imperiilor/bisericii de atunci) pentru cum s-a raspandit religia. Astazi in China de exemplu sunt tot mai multi crestini, fara razboaie.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Daca aduci si dovezi te cred

suntserios
| suntserios a răspuns:

Complicat de zis ce au sustinut niste oameni acum 2000 ani si de ce au fost ei uscisi nu crezi?

| DeyCj a răspuns:

De unde știm noi asta? Din biblie? Dacă da, înseamnă că și asta e la fel de falsă ca și cartea în care credeți voi că e ceva pozitiv, deși dacă o citești simți vrei sau nu energia negativă a unei mâini de oameni ce cu ură au scris tot ce e acolo cu scopul de a controla pe alții „slabi de înger".

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru DeyCj):

Da-mi un exepmlu de controlare din biblie. Ai citit macar sfert din Noul Testament? Iti recomand sa citesti, dupa sa vorbesti cat vrei happy Sa ai multa pace.

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Am citit, de la Vechiul la noul testament și apocalipsa, tot.De asta îmi permit să afirm ceea ce afirm.Comparativ cu alții tot ceea ce susțin au la bază și argumente, la care se adaugă propria opinie.
Exemple sunt destule, de la „îndemnurile" cu hadeți să facem până la amenințările din apocalipsă ce încep cu voi veni și voi face.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru DeyCj):

Imi spui tu cu inima pe mana ca ai citit Noul Testament? Esti un mincinosc, nu cunosti adevarata dragoste a lui Iisus fata de noi sad

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Normal că am citit cartea aia pe care tu o faci sfântă deși e un focar cu energie negativă, focar ce te-a prins rău pe tine, și te-a făcut să crezi că negativul e pozitiv. Să fie clar. Energia negativă e negativă, iar cea pozitivă e pozitivă. isus. L-ai văzut tu personal de susții că există? Dacă nu, pe baza cărui fundament, în afară de biblie și doxele drepte susții existența acestui isus?
Dragoste? Care dragoste măi omule din momentul în care în singura dovadă, adică biblia(care e ea însăși o invenție) cum că el a existat/există este trecut în prima fază ca un perfect ce a venit să învețe omul(să devină sclav) cum să se poarte adică să se umilească, să se lase batjocorit, și să se lase asuprit.Clar sclav!, lucru ce contravine moralei oricărei ființe vii din lume, iar apoi îi dă o legendă denaturată și-l răstignește pe lemn.Real aceste tipuri de pedepse nu au existat nici o dată în nici o civilizație, am căutat dovezi istorice, NU PE NET(așa cum poate crezi) ci în biblioteci, și ghici ce? NU există!, asta dovedește că e o invenție mincinoasă, apoi acel isus te amenință în apocalipsă că voi veni și te voi judeca/condamna și distruge dacă nu mi te supui? Așa iubitor de oameni îi? Fi serios!

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru DeyCj):

Doar atata cunosti din biblie? In biblie spune ca totul este credinta, dragostea si nadejdea.
Şi acum rămân acestea trei: credinţa, nădejdea, dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." (I Corinteni 13, 13).
Nu vezi bine si nici nu ai citit biblia, nu e frumos sa minti. Daca ai fi citit-o, porobabil iti dadeai si tu seama de asta, nu e nimic negativ, ma gandesc ca asta ai auzit tu de la alti nestiutori.
VA RATACITI PENTRU CA NU CUNOASTETI NICI SCRIPTURILE NICI PUTEREA LUI DUMNEZEU – MAT.22:29
Sper sa inchiei aici. Sanatate si bafta in viata, distreaza-te cat de mult poti si cat de mult vrei, eu nu ti-as recomanda asta.

| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Citește coranu' prietene și lasă-te de doxe drepte și doctrine, asta de vrei să evoluezi. Dacă nu, stai la biblie și pupat putreziciuni sfinte.
Cunosc ce e scris în bibilie, dar e drept că la un alt nivel de înțelegere, de asta am și concluzionat ceea ce am scris, scriu și voi scrie în continuare pe aceasta temă.
Exact cum ziceam fiecare cu ceea ce crede.Degeaba încerci să mă convertești/reconvertești la o ideologie deșartă și din nou să mă calomniezi, lucru imoral! ..Slabe șanse.Singurele exemple ce mi le poți da sunt cele scrise în acea carte haotică, plina de energie negativă scrisă de o mână de oameni împotriva celorlalți cu scopul de a-i transforma în sclavii lor. Constantin și Elena îți spune ceva? Asta e istorie nu credință. Fapte scrise negru pe alb, nu basme ca în biblie! happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru DeyCj):

In coran se spune mult despre Iisus si despre minunile sale. Citeste Noul Testament si fa ceva de folos in aceasta viata, nu ti-o pierde! Nu te mai distra, intr-o zi ne va prinde moartea pe neasteptate.

| mentholinks a răspuns:

Si-au facut-o cu mana lor. De ce s-au dus sa le bage pe gat pocainta altora? Isus i-a trimis doar la evrei. Ei nu i-ar fi ucis. Tu ce ai face daca ar veni un musulman sa-ti impuna sa crezi in Allah?

| SG1995 a răspuns (pentru mentholinks):

Pai ei au mers dupa ce Pavel ia convins, daca nu: crestinismul era death.

| Steregoi a răspuns:

Si azi crestinii adevarati sunt batjocoriti si marginalizati.

| alina32243 a răspuns (pentru Steregoi):

Steregoi a ramas ca vii sa ma pupi in c ur.
Ai uitat?

| Steregoi a răspuns (pentru alina32243):

Scârboasele nu vor intra in rai si suferă o moarte dubla. Apocalipsa 21:8.

| Gligore a răspuns (pentru Steregoi):

Si azi crestinii adevarati sunt batjocoriti si marginalizati.

De unde stii tu mai Sterecoi?
Cumna esti tu crestin adevarat?
Ma faci sa rad.
Esti un tantalau care se cearta cu copii pe TPU.
Probabil asistat social ca ai prea mult timp liber.

| DeyCj a răspuns (pentru alina32243):

Steregoi săracu'-i spălat pe creier de doctrina cre(ș)tină, și a ajuns să creadă că e ceva pozitiv deși real nu este. Dacă ar fi citit bibilia și-ar fi dat seama că acea carte e doar o carte filozofică plină de energie negativă, scrisă cu ură de o mână de oameni cu scopul de a transforma în sclavii lor pe alți oameni, ei primind putere deplină și cei de cred în cele scrise acolo devenind sclavii lor, așa cum, din păcate Steregoi a devenit.Și nu e singurul. Tare muți îs. Căci cele scrise în talmud(care e tot un program la fel ca bibilia) se împlinesc că e un program pus la punct de oameni împotriva altor oameni.

| Mclaren12 a răspuns:

Te referi la apostoli? Stiai ca la fel ca si Cristos, nici macar n-au existat?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Sunt dovezi istorice, mclaren. Stiu ca vrei sa le respingi si sa le ignori.
Stii ce inseamna B.C? Ai habar de ce aproape in toate tarile suntem in anul 2018?
Este un fapt istoric mare. L-ai pus la incercare pe Dumnezeu?

| Alina722 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Du-te dracu de handicapat indoctrinat.Stii macar cum am inceput sa numerotam anii asa?
De la un calugar tampit si de la biserica imputita a pornit totul.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Alina722):

Nu stiu cati ani ai si ce educatie ai. Vreau sa stiu de ce injuri si de unde ai atata ura?
Doamne Iisuse, ajut-o pe Alina si pe ceilalti necredinciosi sa se intoarca la tine.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Prezinta acele asa zis dovezii, orice teolog stie ca nu ucenici au scris biblia si niste anonimi

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Poate intelegi ceva din videoclipul asta https://youtu.be/XpccqIJ-Y14

| Mclaren12 a răspuns (pentru DracuIa):

Dovedeste ca au existat.

"Uite cum se foloseste Diavolul de unii doamne..."
Uite cat de spalati pe creier sunt unii oameni. Iti vine sa-ti dai palme cand vezi cat de usor de manipulat si controlat sunt crestinii. Nu stiu daca tu te afli in Romania acum, dar pot sa te asigur ca daca nu exista crestinism, tara nu s-ar fi aflat in mocirla in care se afla acum.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu prea te pricepi.
Calendarul iulian (care s-a transformat în cel gregorian, la care faci tu referire) a fost creat inițial în 46 î.e.n pentru a marca întemeierea Romei, nicidecum presupusa naștere a lui Cristos. Dacă ar fi rămas așa, acum nu era nici pe departe anul 2017 sau 2017 ani de la fictiva naștere a semi-zeului biblic.

Asta a fost pe vremea când Imperiul Roman era încă păgân. Constantin cel Mare probabil sub influența evreilor a proclamat creștinismul ca religie oficială cred că după anul 300 e.n iar reperul de care zici tu a apărut abia în evul mediu, probabil evident pentru că religia creștină domina autoritar poate mai toată Europa și oamenii erau obligați să le creadă dogmele, nicidecum că dogmele lor ar fi și reale și istoria trebuia să consemneze asta.
Calendarul actual are la bază motive astrologice, nicidecum religioase. Motivul pentru care este folosit la nivel mondial este globalizarea. Comerțul a devenit foarte răspândit în lumea întreagă iar pentru ca popoarele să se înțeleagă între ele s-a rămas din punct de vedere anual la calendarul iulian care a fost transformat apoi în calendarul gregorian din cauza jîdanului de papă care i-a dat și schimbat numele. Numai voi, creștinii, folosiți reperul ăsta. În alte popoare cu alte religii se sărbătoresc total alți ani. Nici evreii nu au ca reper în istorie nașterea lui Cristos. Ei se află în momentul de față în anul 5777 al istoriei lor.

Doi la mână, niciun istoric nu cade de acord că presupusa naștere a lui Cristos ar fi avut loc în anul 0 sau 1 sau ce basme credeți voi, asfel încât "era lui Cristos" să înceapă din anul 0 sau 1. Tu îmi zici de reperele istorice "î. hr" și "d. hr" dar nimeni nu știe exact când s-a născut Cristos pentru că dacă într-adevăr a fost vreun evreu numit așa, nu a făcut nimic remarcabil astfel încât să poată fi înregistrat în istorie, așa cum au făcut regii care au trăit înainte de perioada presupusei sale nașteri.

Acum adu si tu niste dovezi, atat pentru existenta lui Cristos, cat si pentru existenta apostolilor.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Vorbesti prostii laughing Informeaza-te mai bine.
Istoria spune ca Iisus a existat, nu mai respinge asta.
Uite niste argumente pentru Iisus
https://youtu.be/XpccqIJ-Y14
Vreau sa-mi dai si tu mie argumente despre acel zeu in care crezi happy Zeul universului?

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ce destept mai esti tu. Nu-mi da linkuri ca nu prea ma intereseaza. Vino tu cu dovezi concrete si expune-le aici.
Apropo, cat de ignorant sa fii sa zici ca vorbesc prostii fara ca macar sa incerci sa contrazici "prostiile" alea?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Iisus Hristos te iubeste, mclaren.

| Sorin1877 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Cand nu ai argumente o bagi pe aia ca Iisus te iubeste.
Adica nu te duce mintea mai mult de atat.
Iisus a fost un simplu razboinic, si isi iubea doar poporul sau pentru care a si murit.
Restul sunt basme pentru copii prosti ca tine.

| Sorin1877 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Iisus daca ar exista prosti de astia ca tine i-ar ucide din prima.
Consumati oxigenul planetei inutil.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Deci n-ai dovezi? Atunci de ce mai crezi?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Sorin1877):

Iisus te iubeste, Sorin. De ce porti atata ura? Fii binecuvantat si iubit happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Dovezi multe sunt. Prin simplul fapt ca respir, gandesc, vad cu ochii mei si vorbesc. Astea se datoreaza doar Domnului, nu datorita tie sau mai stiu eu cui.
Tu ai citit Noul Testament?

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Faptul ca tu respiri si gandesti nu are nicio legatura cu Cristos sau pseudo-zeul evreiesc. Povestea lui Cristos si programul crestin au aparut cu vreo 2000 de ani in urma. Cum de traiau oameni pana atunci? Ce ai zis mai sus este credinta oarba, eu am zis sa aduci dovezi concrete.
Iar NT nu l-am citit complet pentru ca este o scriere comunista complet fictiva. In afara de Irodieni si Pontiu Pilat, probabil toate personajele din NT sunt fictive. Pana si autorii sunt acum cunoscuti deci orice dovada ai aduce din NT este complet falsa.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Dumnezeu sa te ajute happy

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru DracuIa):

Dumnezeu sa te ajute! Ai mare dreptate, multumesc mult pentru ajutor big grin

| souarez a răspuns (pentru DracuIa):

Diavolul exista doar in mintea prostilor ca tine.

| Mclaren12 a răspuns (pentru DracuIa):

Ce vedeti si atingeti zici. Ai gresit persoana. Ma confunzi cu un ateu. Ateii sunt la fel de manipulati si spalati pe creier ca si crestinii. Apropo, voi habar n-aveti ce-i aia spiritualitate. Crestinismul este la fel de materialist ca si ateismul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru DracuIa):

Ai trimis cumva raspuns persoanei gresite? Ce adevar ai zis? Ce dovezi ai adus sa le justitici? N-ai adus niciuna pentru ca ele nu exista. Istoria nu prea tine cu voi, de asta sunteti atat de ignoranti si spalati pe creier incat sa o respingeti si sa credeti orbeste in basmele voastre evreiesti. Si ce raspunsuri mi-ai dat unde n-am avut replica? Da link sa vad si eu.

"cine e prost mereu nu se vede pe el"
laughing
Deci esti un crestin de ala frustrat care recurge la insulte cand n-are argumente sa poarte o conversatie. Am vazut destui ca tine si dovediti incontinuu ca habar n-aveti pe ce lume traiti.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru DracuIa):

Zbarci, teologii (aia mai cu doxa) stiu ca nu se poate dovedi nici ca exista Dumnezeu, nici ca Isus ar fi Dumnezeu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Dumnezeu va iubeste si vrea sa va intoarceti la el. Dumnezeu este dragoste si pace. Pace sa aveti toti. happy

| Sorin1877 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Tu ai nevoie de pace, mai mult decat noi.
Te agiti ca un peste pe uscat fara cunostinte si fara argumente.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Sorin1877):

Pace sa ai, frate! happy

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Mai important: De ce ar fi ucisi? cine poate sa raspunda la asta dintre cei ce nu cred in D-zeu sa-mi raspunda! De ce au fost ucisi oameni care propovaduiau? Si tocmai de papa in mare parte!

| Alina722 a răspuns:

Biblia este un fel de telenovela pentru prosti.
Multe intamplari sunt inventate.

| alina32243 a răspuns:

Se vede treaba ca se inchinau zeului gresit.
Cand te inchini zeului corect totul merge ca pe roate.
Zeul universului te ajuta.
Cant te inchini la idoli, zei morti sau zeul evreilor cum fac prostanacii de crestini ai parte doar de necazuri.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru alina32243):

Zeul universului este Dumnezeu, Iisus este fiul sau, calea, adevarul si viata happy

| andreuta29 a răspuns:

Cati ucenici a avut Isuzu al tau?
12 in p l m.