| navarre a întrebat:

Stiati ca Albert Einstein nu a fost ateu ?
Forte dogmatice l-au declarat asa ,numai pentru ai denigra imaginea si munca de o viata.

El nu era de acord cu institutionalizarea si ,,inchiderea"lui Dumnezeu intr-o cladire si descoperirea Lui doar contra cost ! Einstein de fapt credea intr-o inteligenta suprema care se ,,manifesta"dincolo de intelegerea noastra .http://www.trilulilu.ro/imagini-diverse/albert-einstein- 11

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| harciog a răspuns:

Timpenii domnule pentru ca, oricum ar fi, n-are cum sa existe o inteligenta mai multilateral dezvoltata decit a noastra.Sau ma insel?

Răspuns utilizator avertizat
| muffy1 a răspuns:

Asa si.nu era chiar ateu, da in nici un caz nu era credincios, problema e ca?
putea sa creada in unicorni, nu credintele lui persoanle il fac cel mai mare om de stiinta modern, ci descoperirile sale in fizica si teoriile lui, asa cum toti cretinii zic ca darwin era crestin, sau s-a intors la crestinism, si darwin si einstein si newton puteau sa strige de pe blocuri ca dzeu exista ca pamantul are 6000 de ani si ca oamenii sunt facuti din lut, nu ar avea nici o importanta, teoriile lor si progresele imense aduse de aceste torii ii fac oameni de exceptie.
si orice om care are un minim de inteligenta ar spune ca nu ii pasa nimanui de credintele persoanel, si putea la fel de bine a fi ateu ca a fi hindus, tu de ce halucinezi forte dogmatice?

| soimos a răspuns:

Ce zici tu e Trilulilu!
Einstein a fost ateu pentru ca ateu inseamna sa nu crezi in Dumnezei, faptul ca el credea intr-o inteligenta suprema nu inseamna ca acea inteligenta este Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu = Domn peste Zei si nu are nimic cu Inteligenta ci mai mult cu prostia credinciosilor!
Prin urmare se poate ca era ateu!

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Soimos te bagi si tu inseama ca sa nu taci,odata esti evreu si crezi in dumnezeu, acu faci crdinciosi prosti, fa-ti ordine in minte baiete si atunci spune-ti opinia cu adevarat esti durere

| ateu123 a răspuns:

a fost agnostic ateu domnul Einstein, el vorbea metaforic despre un zeu nu vorbea la propiu, tot domnul Einstein suferea de dislexie cine are habar cei boala aia stie ca asa zisele discursurii ale lui cu profesorul sunt imposibile http://news.softpedia.com/......8041.shtml
http://nbalcescutm.scoli.edu.ro/dislexie.html
Să amintim numai câţiva dintre dislexicii cunoscuţi: A. Einstein, T.A. Edison, W.Churchill, Agatha Christie, Jules Verne, George Bernard Shaw, H.C. Andersen, Tom Cruis, Sylvester Stallone, Robin Williams, John Lennon, Cher, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Când adevărați creștini din județul Prahova gândesc cum gândesc (, și dacă se repetau întrebările și în alte județe se obțineau răspunsuri similare ).
Nu trebuie să ne mire că popii / pastorii / prelații pot afirma orișice, inclusiv că și Karl Marx -- religia opiu al maselor / popoarelor -- era un foarte bun creștin.

Răspuns utilizator avertizat
| Prunela a răspuns:

Era agnostic
Credea ca ateii inca nu s'au eliberat de subjugarea egoului si despre crestini ca s-ul acela e in plus

Răspuns utilizator avertizat
| BLURREDLINES a răspuns:

Daca Albert Einstein ar fi fost ateu, D-zeu nu i-ar mai fi dat puterea de a fi acel fizician oh go on.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia te uita.ce noutate.cat de versatila.si fara adresa mai ales.sau trimitere.ei navarre? asta da om.ala da creator.sau teligenta.bineinteles, ce a spus Dumnezeu lui Solomon nu are relevanta? cum voi locui eu intr-o casa de piatra? cerul este tronul meu de domnie si pamantul asternutul picioarelor mele? cat despre intelegerea noastra, trebuie sa va dau dreptate tutulor, chiar si mie.Santem atat de mici, dar atat de importanti.numa nu stiu cum o fi cu; da-ti cezarului,ce e al cezarului, si lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu, cand de fapt trebuie sa spunem; primeste Doamne ale tale, dintru ale tale?