| Zazen a întrebat:

Se spune ca biblia este cuvantul lui Dumnezeu, DAR totusi cum interpretati acestea descrise de mai jos? Numerii 31
1. Apoi a grait Domnul cu Moise si a zis:...
17. Ucideti dar toti copiii de parte barbateasca si toate femeile ce-au cunoscut barbat, ucideti-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut barbat, lasati-le pe toate vii pentru voi.
Dumnezeu este descris ca fiind iubire. Unde este iubirea cand ucizi tot ce vezi in cale in afara de fetele ce n-au cunoscut barbat(adica virgine) sa le pastrezi!? si pentru ce? care este logica? ce s-ar intampla daca si in zilele noastre s-ar aplica aceste comenzi,, divine"? cati ar trebui macelariti?

7 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Nu mai scoate versete din context, analizeaza in ansamblu lucrurile. Ce usor e sa iei o piesa si sa dai verdictul pe baza ei, dar ce greu e sa pui toate piesele la locul lor, si tinand cont de intreaga imagine, sa dai verdictul.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru Zazen):

:)) ti-am zis, citeste contextul atent si incearca sa intelegi. Era vorba de justitie in joc, Israelul era razbunat. Madianul era pedepsit pentru fornicatia pe care o practica, femeile virgine era clar ca nu au practicat asta. In unele cazuri, membrii familiei unui raufacator era omorata impreuna cu acesta. Actiunea lui Iehova a fost in folosul poporului Israel, care era atacat de catre Madian. Dreptatea a fost in joc. Uite articolul asta. Principiul se aplica si in cazul Madianului.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2013324

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intreba religia, taci si crede, sau poate tu vei fi urmatorul.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nu vrea Dumnezeu ca femeile sa fie omorate, ca el zice (sa nu ucizi). Iti mai dau in exemplu in care Dumnezeu omoara oameni:
Potopul lui Noe:
-dumnezeu a inundate cu apa (care inseamna dragostea) oamenii (care nu sunt oameni vorbind in mod obisnuit, ci reprezinta in aceasta pilda biblica pacatul oamenilor adevarati din preistorie) => deci dumnezeu a omorat cu dragostea pacatul oamenilor (adica I-a iertat).
Deci, era vorba de altfel de actiune gen Potopul lui Noe...