| aabaaab3278 a întrebat:

Ce parere aveti de acest verset?:
17. Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi. (Numerii 31:17-18)

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Sunt clar de inspiratie divina aceste cuvinte. Cum sa nu remarci iubirea si toleranta dumnezeiasca din ele? Si pentru un orb ar fi evident.

| flavius1994 a răspuns:

Citeste tot contextul... daca citim doar versetele acestea fara sa vedem tot contextul...(situatia in care era poporul Israel) nu putem intelege de ce a dat Moise aceasta lege...
Desi au omorat toti soldatii madianiti, copiii lui Israel au crutat femeile si copiii, aducandu-i cu mandrie in tababara, impreuna cu o mare cantitate de prada. Moise s-a maniat pentru faptul ca tocmai cele care au facut Israelul sa pacatuiasca (contextul) au fost crutate si a poruncit ca toti copiii de parte barbateasca si toate femeile care s-au culcat cu un barbat sa fie omorati. Toti copiii de parte femeiasca ai toate fetele au fost crutate, probabil pentru ca acestea să fie folosite la muncile casnice. Pedeapsa a fost dreapta si necesara entru a pazi Israelul de o noua contaminare

| sabin89 a răspuns (pentru flavius1994):

Dacă pedepsa a fost dreaptă, pentru a-i păzi de contaminare, nu s-ar putea aplica ea și în zilele noastre? În diferite părți ale lumii, cei care vor să nu fie contaminați să procedeze la fel. O pedeapsă dreaptă este dreaptă oricând. Statul Islamic să-i măcelărească pe toți cei care au o altă orientare religioasă, ar fi doar un exemplu. Dar hai să nu mă duc la islamiști, Israelul modern - nu ar fi îndreptățit să mature orice urmă de palestinian, arab sau ce-o mai fi pe acolo? Cum vezi problema?

| CinevaNou a răspuns (pentru flavius1994):

Siguuur pentru muncile casnice au fost crutate.

| Lucică1998 a răspuns (pentru sabin89):

Nu nu s-ar aplica, acolo nu era vorba de cineva, era vorba de un întreg popor care înainta pe teritoriu inamic fiind in inferioritate atat numerica cat si ca pregătire militară, care avea nevoie de ajutorul lui Dumnezeu pentru a birui, iar o astfel de ispita ii îndepărtase odată de Dumnezeu, iar Moise nu putea risca asa ceva încă o data.

| relian a răspuns (pentru flavius1994):

Da bine ziic sa vedem tot contextul si anume ca un popor migrator ataca un popar pasnic, pentru ai lua teritoriile, asta se vede din context.Si apoi macelul copiilor si al femeilor maritate pentru a nu mai exista pe viitor vreun posibil adversar.De aia a ordonat Moise asta e simplu.Un copil ce era nascut pe acel pamint cindva crestea mare corect? Maicasa daca si ea era lasata in viata iar fi povestit uite astia tiau omorit tatal, tiau luat paminturile si etc si acei copii normal ca s-ar fi ridicat impotriva cotropitorilor, adica acestui popor de lepre.Asta se vede din context nimic altceva. Poporul lui israel batuia prin deset,prin locuri nelocuite de nimeni,deci se puteau opri si aseza oriunde daca ar fi fost un popor de oameni harnici,inteligenti, si mai ales daca era ocrotit de mare guru dzeu. Unde ii era puterea atunci? Dzeu asta putea face orice loc neprielnic intr-un paradis corect? Atunci de ce n-a facut-o? de ce a trebuit Moise sa ucida copii nevinovati, femei nevinovate, barbati nevinovati, doar ca se aflau pe un teren ce sil doreau leprele? Pai haideti sa spunem lucrurilor pe nume si anume ca ei asta au facut au intrat cu forta si au luat ce era a altora.Sa recunoastem ca asa era moda pe atunci, cel mai tare taia si spinzura, deci daca aveai posibilitatea mergeai omorai, jefuiai si asa mai departe.De ce sa bagam pe dzeu unde nu are nici o treaba.Cum am spus dzeu daca voia facea din desert un paradis, asta daca cumva acel popor o merita, deci se pare ca poporul ales de fapt n-a fost ales de nimeni, iar tara promisa de dzeu nu le-a fost data de dzeu si luata de ei cu forta, prin lupta.Acum cit de corect a fost sau nu lucru deja e facut.Pe atunci se pare insa ca era la moda cum am spus sa cuceresti teritorii de la altii.Deci am putea spune ca asta a fost istoria, dar nu are nici o legatura cu dzeu, nu dzeu ia trimis sa-i omoare pe aia, nu ia sus dzeu lui Moise sa omoare copii si asa mai departe.Asa se proceda pe atunci daca vroiai ca mai tirziu sa iti pastrezi ce ai cucerit.