| Tmcn a întrebat:

Ştie cineva ceva despre Creştinii după Evanghelie? Dau fundă pentru nişte informaţii mai clare despre ei, pe care le ştiţi voi, nu ce se găsesc pe net.

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesti crestini nu prea dau ascultare restului Bibliei. Ei stau doar cu Evanghelia in fata si se cred mari crestini. Nu este adevarat. Daca tu chiar esti un adevarat crestin trebuie sa respecti intreaga Biblie. Biblia este cuvantul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Sa o respecti nu in sensul sa faci ce spue acolo in sensul de a o lua in serios. Cum as respecta eu un om care a reaizat ceva deosebit. Este alt sens.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Ierihonul a fost o cetate blestemata. Oamenii de aici erau urati de Dumnezeu„Blestemat să fie înaintea Domnului omul care se va scula să zidească din nou cetatea aceasta a Ierihonului! Cu preţul întâiului său născut îi va pune temeliile şi cu preţul celui mai tânăr fiu al lui îi va aşeza porţile." (Iosua 6:26).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Tu esti ateu sau esti un om care crede in Dumnezeu si nu crede in Biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Tu ai aceeasi parere cu Pavel Corut. E adevarat Dumnezeu din Biblia este o posibiliate sa nu fie Dumnezeul adevarat si sti de ce? In Biblia originala In loc de Dumnezeu apare numele Yahwe care a fost tradus de crestini Dumnezeu, addica a fost tradus gresit. Deci este o posibilitate ca Yahwe sa nu fie Dumnezeu ci doar o zeitate. Dar eu nu vreau sa merg pe varianta asta. Cunosc pe cineva are stie mai bine si o sa intreb despre lucrurile pe care mi le-ai dat de pe acel site.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Vechiul Testament este valabil pana la nasterea lui Isus. Nu mai trebuie respectat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Pai el ne explica cam cum stateau lucrurile la acea vreme. De exemplu cu treaba cu jertfele Dumnezeu vroia sa ii preagteasca pe oameni pentru jertfa suprema aduse de Dumnezeu, Isus Hristos. Acel obicei nu mai este valabil dupa Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu stiu. S-ar putea sa fie. Dumnezeu nu a facut nimic rau fara motiv.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Eu nu critic Coranul. Respect acea carte. Insa cea ce tu cred ca nu sti e faptul ca eu nu sunt crestin 100% adica am niste motive care imi slabesc increderea in aceasta religie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

1)Multe invataturi false cum ar fi Sfanta Traditie
2)Minciuni gogonate cum ar fi Lumina de la Ierusalim
3)Venerarea preotului(preotul este pupat pe maini pe haine calca oamenii in picioare)
4)comportamentul urat al oamenilor care se calca in picioare pentru a atinge niste oase de om mort
5)Scoaterea din Biblia a numelui Yahwe
6)niste anomali in privinta respectarii Biblice(adica ma refer ca Biserica zice ca respecta Biblia dar de fapt nu este asa) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6) acest citat este cel mai bun exemplu
7)Preoti din ziua de azi au diata mai salariul de la stat dar si oamenii saraci sunt obligati sa ii umple de bani La botezuri, inmormantari sau alte slujbe.
8)In trecut ortodocsii si catolicii au organizat numeroase cruciade adica asuprirea si cucerirea unor natiuni nevinovate daoar din cauze religioase.

| nimeeee a răspuns:

Pai crestinii dupa evanghelie vestesc evanghelia. il vestesc pe Dumnezeu in toata lumea prin multe tari...thinking la oameni care nu stiu de El big grin