| maintereseazaZZZ a întrebat:

Stiinta biblica este in deplina concordanta cu logica lucrurilor.

Oamenii vor sa-l vada pe Dumnezeu pentru a se convinge ca Duymnezeu exista. Dumnezeu spune ca "omul nu poate sa-l vada pe Dumnezeu si sa traiasca." Raspunsul lui Dumnezeu este cat se poate de inteles. Dumnezeu detine cea mai mare putere din oricate exista.

Pavel a vorbit despre stiinta partiala si ca doar cand va trece bariera carnala prin invierea la viata cereasca va cunoaste deplin si complet adica va ajunge sa-l vada pe Dumnezeu.

Voi cum vi l-ati imagina pe Dumnezeu care a facut cerul ( universul ) si pamantul si care face sa creasca plantele? Ar fi rational sa ni-l inchipuim pe Dumnezeu ca pe un batranel care da la manivela ca sa creasca plantele?

9 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Esti pe ciupercoase puternice, prietene. Eu spun sa o iei mai usor daca nu vrei sa-l intalnesti pe acest "dumnezeu" mai devreme decat trebuie.

| halogen001 a răspuns:

Ce vedem noi acum e rezultatul evolutiei materiei in timp conform legilor fizicii. Dumnezeu e doar un personaj fictiv de poveste primitiva, fantezista, puerila si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| Yuoia a răspuns:

Dar "pe vremea cand Dumnezeu si sf. Petru umblau pe Pamant", cum l-au putut vedea si au trait totusi?

| iurii75 a răspuns (pentru Yuoia):

Ai citit așa ceva în Biblie? Că asta doar in povești se zice.

| maintereseazaZZZ explică (pentru Yuoia):

N-a vazut toata gloria lui Isus ci doar o foarte mica parte, mai exact doar o lumina foarte puternica. Asadar cuvantul partial sau incomplet ramane valabil in cazul oamenilor.

| Panamax a răspuns:

Nu exista nicio stiinta biblica.Este doar o carte de povesti pentru creduli.

| rapandula a răspuns:

Religia nu e in nicio concordanta cu stiinta si logica prietene. Una incearca sa explice si sa defineasca diferite fenomene si elemente din univers ( si asta doar partea astronomica care are mai multe atrinutii de stat. Stiinta are multe ramuri care se ocupa de foarte multe domenii, de la matematica pana la filosofie) pe cand cealalta se ocupa strict de venerarea unei divinitati nascute in urma unor interpretarile gresite ale unor oameni inculti de acum mii de ani.
Nu mi-l imaginez pe Dumnezeu fiind intr-o forma divina din alt spatiu-timp care este atotstiutor si atotputernic facand totul cu puterea mintii. Nu. Mi l-as imagina mai mult un extraterestru sau o echipa de extraterestrii care au vizitat Pamantul acum mii de ani intalnindu-se cu civilizatiile antice pamantesti si ajutandu-i cu informatii despre univers si cu tehnologii care i-au ajutat sa faca acele structuri megalitice uriase si complexe sau alte obiecte si aparaturi cum ar fi bateriile, becurile sau aparate astronimice, iar din cauza intalnirii, aterizării din cer si a nestiintei lor i-au interpretat ca fiind zei, creatorii lor.
Poate religia ar fi fost mai convingatoare daca ar fi acceptat cateva adevaruri fundamentale cu privire la originea sistemului solar, vietii, planetelor, galaxiilor si asa mai departe. Oricat ai incerca sa te apropii de religie, vin povestile cum ca Dumnezeu a facut 2 oameni la inceput, Adam si Eva. Fals, Fals, Fals. La inceput au fost reactii chimice care au adus la formarea unor compusi organici complexi care prin evolutie si selectie naturala s-a ajuns la om in ultimele milioane de ani. Cand citesti geneza care spune ca Pamantul era exact ca astazi cu mari si oceane doar ca lumina (soarele) nu exista, din nou te dai cu capul de pereti pentru ca e Fals, Fals, Fals. Soarele s-a format înaintea toturor planetelor din sistemul solar. Soarele a fost cel care a ajutat la crearea celorlalte planete datorita fortelor sale gravitationale care au adunat prafurile si obiectele cosmice in 8 planete mari si 4 pitice. Astea deja te indeparteaza pentru ca sunt teorii diferite iar cele din stiinta sunt si dovedite. Si as putea sa o tin in astfel de povesti toata seara. Daca ma leg si de mentalitatile sau regulile stupide ale fiecarei religii si secte, ne vine acru pe gat.

| maintereseazaZZZ explică (pentru rapandula):

"La inceput au fost reactii chimice care au adus la formarea unor compusi organici complexi care prin evolutie si selectie naturala s-a ajuns la om in ultimele milioane de ani." - asa ceva nu a putut fi observat nicaieri. Celula vie este ca o masinarie care daca lipseste o componenta esentiala pentru functionarea ei aceasta celula devine nefunctionala si moare si se descompune. Acest lucru este o dovada ca prima celula vie nu avea cum sa apara treptat din molecule mai simple. Prima celula vie a aparut printr-un proces de creatie ce a facut ca diferite molecule sa fie asamblate brusc sau intr-un timp foarte scurt si mbine coordonat de o inteligenta precum Dumnezeu. Acest lucru se poate aplica logic si la aparitia primului om sau primului organism sau primului mamifer sau a oricarui organism unicelular sau pluricelular. Asadar relatarea biblica despre crearea lui Adam de catre Dumnezeu este stiintifica. Orice organism, din care lipseste o componenta esentiala, moare si se descompune. Mutatiile nu aduc un plus de informatie ci doar o variatie de informatie in timp ce cantitatea globala de informatie structurala ramane la fel.

"Cand citesti geneza care spune ca Pamantul era exact ca astazi cu mari si oceane doar ca lumina (soarele) nu exista, din nou te dai cu capul de pereti pentru ca e Fals, Fals, Fals. Soarele s-a format înaintea toturor planetelor din sistemul solar." - Biblia incepe cu "La inceput Dumnezeu a facut cerul ( universul ) si pamantul." Inca din prima propozitie putem intelege ca Dumnezeu a facut si stelele si soarele si pamantul. Cartea biblica Geneza capitolul 1 relateaza evenimentele din punctul de vedere al unui observator de pe pamant. Apoi spune ca pe pamant era intuneric. Am putea spune ca in aceasta etapa soarele era in formare emitand o lumina foarte slaba. Apoi spune ca Dumnezeu a facut lumina. Asta poate insemna ca Dumnezeu a facut ca soarele sa lumineze tot mai mult in asa fel incat pamantul a fost iluminat incepand alternanta zi/noapte. Abia in a patra perioada de creare soarele a inceput sa se vada clar pe bolta cereasca si la fel si luna si stelele. Pana in ziua a patra stelele au crescut gradual in intensitate luminoasa. Pe langa acest fapt atmosfera pamantului a devenit gradual mai rarefiata permitad ca razele soarelui sa ajunga din ce in ce mai abundent pe suprafata pamantului. Ziua a patra a insemnat si ca plantele in dezvoltare au ajuns sa absoarba si sa transforme in oxigen dioxidul de carbon care facea ca atmosfera sa fie foarte densa. Dioxidul de carbon provenise din eruptiile vulcanice ce facuse ca sa apara uscatul ( continentul primordial ) din oceanul planetar.

| maintereseazaZZZ explică (pentru rapandula):

Constructiile megalitice au fost construite de catre uriasi sau nefilimi care au fost fii rezultati din casatoriile dintre ingeri si femei. Nefilimii au exploatat oemenii ca sa faca acele constructii megalitice. Acest lucru poate fi citit in Geneza capitolul 6. Acea perioada a fost inainte de potopul mondial din 2370 i.Hr. Tot atunci au fost construite si piramidele. S-au gasit sub ape orase construite de dinainte de potopul mondial. Dupa potopul mondial egiptenii au gasit acele piramide gata construite si in care si-au inmormantat faraonii.